TOP 5 nejnávykovějších sociálních her roku 2009

O sociálních hrách píšeme s oblibou. Byznys, který letos jen v USA překročil hranici miliardy dolarů a přitahuje stovky milionů uživatelů je prostě fascinující. Server Games.com dal dohromady seznam pěti nejnávykovějších her uplynulého roku. Editoři vybírali pouze z her, které byly spuštěny v roce 2009 a mají alespoň 10 milionů měsíčních aktivních uživatelů. Žebříček jsme převzali a doplnili o čísla a vlastní komentář.

5. Happy Aquarium

Hru, kterou společnost CrowdStar (viz. Kdo je kdo – sociální hry na Facebooku) uvedla teprve v září 2009, hraje nyní každý měsíc skoro 30 milionů uživatelů. Happy Aquarium poslalo CrowdStar do první ligy vývojářů sociálních her a především díky této hře mají na kontě nyní každý měsíc celkem takřka 50 milionů měsíčních aktivních hráčů. Koncept hry takřka ani ne za měsíc stačil okopírovat herní hegemon Zynga a spustil svou vlastní verzi pod názvem FishVille, kterou si nyní alespoň jednou měsíčně pustí 25 milionů hráčů. O co vlastně jde? V Happy Aquarium kupujete a prodáváte virtuální akvarijní rybičky. V průběhu jejich krátkého života se o ně musíte starat (krmit je), můžete je trénovat, nebo se je pokusit spářit. Fascinující.

Happy Aquarium

4. Café World

Měsíčně si na majitele malé kavárny hraje 30,5 milionů hráčů z celého světa. Celá hra je postavená na tom, že hráč vaří a servíruje jídla a dostává za ně zaplaceno. Za reálné peníze si pak může postavit větší kavárnu, koupit více vařičů, vařit dražší jídla, apod. Café World je dalším z mnoha úspěšných titulů jedničky sociálních her, společnosti Zynga.

Café World

3. Mafia Wars

Jeden ze dvou nejkopírovanějších konceptů sociálních her – hra na mafiány. Sociální textová hra Mafia Wars je opět od Zyngy, a i když nebyla první (ostatně prakticky žádná hra od Zyngy nebyla orginální), je suverénně nejpopulárnější s takřka 24 miliony měsíčních aktivních hráčů. V Mafia Wars krůček po krůčku plníte jednu misi za druhou a snažíte se dostat na vrcholek pyramidy vlastní mafie. Koncept textové sociální hry Zynga úspěšně převedla do titulů jako Dragon Wars, Fashion Wars, Pirates, Vampires, nebo Street Racing.

Mafia Wars

2. Bejeweled Blitz

Jen o něco málo víc než 10 milionů hráčů si alespoň jednou za měsíc zahraje jednu z nejnávykovějších her na Facebooku. Originální hra stará přes deset let dostává v sociálním prostředí (tzn. v konkurenci kamarádů) nový rozměr. Hříčka Bejeweled Blitz od PopCap Games, kterou si můžete stáhnout i na iPhone, byla vyhlášena nejlepší hrou na Facebooku roku 2009 serverem IGN.

Bejeweled Blitz

1. FarmVille

První místo nemůže patřit jiné hře než FarmVille. Hře, která pro mnohé symbolizuje svět sociálních her stejně tak, jako u nás Seznam symbolizuje internet. Neuvěřitelných skoro 74 milionů měsíčních hráčů. Desítky milionů dolarů utracených za nákup virtuálního zboží (CEO Zyngy, Mark Pincus, prohlásil, že ve Farmville se denně prodá víc virtuálních traktorů než reálných za celý rok v USA) a desítky klonů (například: Farm Town, Island Paradise, Barn Buddy, Farm Life, nebo pro iPhone iFarm). Jen tak mimochodem, hra byla spuštěna teprve v červnu minulého roku.

FarmVille

via: Games.com