Studie: Lidé výrazně přeceňují dobu, kterou tráví na sociálních sítích

Výzkumy, které čas trávený lidmi na sociálních médiích měří podle jejich vlastních výpovědí, mohou být velmi nepřesné. Nová studie z Harvardské univerzity zjistila, že rozdíl mezi časem reálně stráveným studenty na Facebooku byl proti době, kterou sami odhadovali, více než pětinásobný.

Pokud se vás zeptáme, kolik času denně trávíte na Facebooku, co byste odpověděli? A na Twitteru, na Google+, Quoře, Redditu, Těchinternetech nebo kdekoliv jinde online? A byli byste si svou odpovědí jistí? Nová studie z Harvardu zkoumala, jak často Facebook využívají studenti. Ovšem nejen jejich doptáváním, ale současně také skutečným měřením. Výsledky ukazují na to, jak námi uváděný čas může být v případě využití sociálních médií nepřesný.

V rámci pokusu výzkumníci studentům vyměnili monitor a sledovali, kolik času na Facebooku skutečně tráví. Sami mladí lidé uváděli v průměru 149 minut na sociální síti každý den, výsledek byl ale překvapivě jiný – ve skutečnosti trávili na Facebooku pouze 26 minut denně. Čím může rozdíl být způsoben?

Důvodů rozhodně může být celá řada, jeden z nich je ale obzvlášť zajímavý. U internetových aktivit je pro člověka velmi těžké přesně sledovat čas, který věnuje různým stránkám a aktivitám, protože se vzájemně prolínají, často překlikává z jednoho okna na druhé a přechází z jedné aplikace k jiné i ve velmi krátkých intervalech. Proto byli studenti při odhadování času stráveného na síti ovlivněni médii a všeobecně přijímanými souvislostmi.

Protože dospělí a média často mluví o tom, že mladí tráví na Facebooku příliš mnoho času, nadsazovali studenti při nedostatku pevných měřených dat odhady poplatně tomuto názoru, který dost možná sami mezitím přijali. Kolik je příliš mnoho času? Zatímco půlhodina denně by tak asi mladému člověku nepřišla, dvě a půl hodiny sezení u Facebooku denně už by asi za přiměřené považoval málokdo.

Jak moc tento faktor hrál roli, to bohužel změřit nelze. Dalšími vlivy, které se na uvádění vysokého času mohly podepsat, mohla být špatně pochopená otázka (jak dlouho denně jste zalogovaní / máte otevřený Facebook, byť v neaktivním okně / přemýšlíte nad něčím kolem Facebooku), změněné chování na základě vědomí sledování či třeba to, že studenti, kteří se do pokusu přihlásili, mohli být ve svém používání Facebooku specifičtí (průměr 149 minut byl ze širší skupiny studentů, než na které probíhalo testování).

Ať už ale byly důvody jakékoliv, ukazuje výsledek, jak moc studie stojící na výpovědích samotných uživatelů mohou být nepřesné. A je více než pravděpodobné, že tenhle poznatek bude podle okolností platit i mimo oblast sociálních médií a potažmo celého internetu.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Vietnamská vláda ukazuje, jak jednoduše zkrotit internet

Blogy ani sociální sítě nesmí být využívány ke sdílení novinových článků a novinek. Slouží pouze pro předávání osobních informací. Zahraniční služby musí mít servery ve Vietnamu. Místní komunistická vláda si nic nedělá z protestů lidskoprávních organizací a prostě si internet upraví podle svého.