Statistici Facebooku prozkoumali, jak se chováme ve vztazích

Muži podle sociální sítě chodí s mladšími ženami. A to průměrně o 2,5 roku. U párů stejného pohlaví jsou věkové rozdíly větší. Čím je vztah delší, tím je pravděpodobnější, že dlouhodobě vydrží. Když spolu dva začnou chodit, píší si na Facebooku sice méně, ale o to pozitivněji. Tým datových vědců Facebooku zkoumal ve Valentýnském týdnu vztahy uživatelů sociální sítě.

Pracovat jako specialista na práci s daty ve Facebooku dává člověku jednu velikánskou jistotu A nejde jen o to, že vždy bude mít co dělat. Hlavně máme na mysli to ohromné plus, že dat pro analýzu bude vždycky dostatek, a navíc ve vzorcích o velikosti, o které si většinadatových analytiků může nechat zdát jen v tom nejdivočejším snu.

Datový tým Facebooku se k příležitosti svátku sv. Valentýna zaobíral celý minulý týden tím, jak lidé přistupují ke vztahům a co o tom vypovídá jejich (ne)aktivita na největší sociální síti. Na zoubek se tým podíval souvislostem mezi náboženstvím a vztahy, věkovým rozdílům mezi páry, tomu, jak délka vztahu ovlivňuje jeho šance na vytrvání, kde jsou v USA nejvhodnější místa pro nezadané, jak vztah vzniká a jak se to projevuje na Facebooku, a nakonec i tomu smutnějšímu, a to co se na Facebooku děje, pokud někomu vztah nedobrovolně skončí.

Protože vám nechceme blogposty Facebooku zkazit, pokud byste snad měli chuť si je pročíst, nebudeme je rekapitulovat v celé jejich délce ani v úplném rozsahu. Raději se zaměříme na ty hlavní závěry, které týmu Facebooku ze zkoumání vyplynuly. Ty zčásti tak nějak potvrzují to, co jste pravděpodobně již sami intuitivně odpozorovali, zčásti pak ukazují souvislosti nové nebo ne tak úplně samozřejmé.

  •  Náboženství — náboženství je pro vztahy (alespoň na Facebooku) zásadním určujícím faktorem. I v zemích, kde jsou namíchána mnohá náboženství ve vzájemně vyrovnaném poměru, tvoří většinu vztahů lidé navzájem stejné víry. Vztahy mezi lidmi rozdílného vyznání tvoří podle zjištění výzkumníků jen 28 procent všech vztahů na Facebooku. Mladí lidé do třiceti jsou častěji než starší věkové skupiny ochotni navázat vztah s někým, kdo vyznává jiné naboženství. Pokud jde o manželství, výskyt mezináboženských svazků je ještě vzácnější, než mezináboženských vztahů bez závazku.
  • Věk — že ve vztazích žena – muž bývá muž ve většině případů starší, to není žádnou novinkou. Podle Facebooku je průměrná věková odchylka 2.4 roku. Co už je méně zřejmé je sociokulturní vliv, který na tuto odchylku má rovnoprávnost postavení žen a mužů. Čím je rovnoprávnost pohlaví v určité zemi menší, a čím jsou muži zvýhodňováni více, tím starší muže si ženy hledají a tím větší je průměrná odchylka. Ještě zvláštnější jsou vztahy mezi páry stejného pohlaví. Ačkoliv ve těchto vztazích odpadají vlivy, které jsou určující pro vztahy mužů a žen, věkový rozdíl nemizí, ba naopak se ještě zvyšuje.

age country

  •  Trvání vztahu — čím je vztah delší, tím větší je šance, že vydrží dlouhodobě. To je koneckonců logické, většina méně stabilních vztahů postupně končí s tím, jak se ukazují reálné problémy, které jim stojí v cestě. Vliv na trvání vztahů ale mají i vnější sezónní vlivy, které lze průběžně vysledovat. Nejvíce párů se rozchází v létě, naopak v zimě je rozchodů velmi málo. Svůj vliv pak mohou mít i výrazné nárazové sociální či ekonomické změny ve společnosti.
  • Singles — pokud je někdo sám, může tomu tak být buď proto, že sám být chce, nebo proto, že zatím nenašel toho pravého. Těm prvním Facebook jako nejvhodnější město k pobytu na území USA radí Detroit, kde je podíl nezadaných lidí vůbec nejvyšší, a tak tam jako singles nebudou sami. Pro ty druhé je nejvhodnější Colorado Springs, kde nezadaní lidé mají nejvyšší pravděpodobnost na navázání vztahu.
  • Navazování vztahu — zatímco před počátkem vztahu (za který Facebook považuje změnu vztahového statusu) si dva lidé píší víc, ale jejich zprávy také obsahují více negativních emocí, po začátku vztahu se častost interakce snižuje, ale na síle nabývá dobrá nálada. Vysvětlením je pravděpodobně to, že od počátku vztahu spolu páry tráví víc času, a tak se snižuje jejich potřeba komunikovat virtuálně.

courtship

  • Rozchod — pro ty, jejichž vztah byl na Facebooku ukončen nedobrovolně, to jest z popudu toho druhého z páru, tu podle Facebooku jsou jejich přátelé. Ti si v době po rozchodu začnou dotyčného všímat podstatně víc (v podobě příspěvků na zeď či komentářů u příspěvků), než tomu bylo v době, kdy vztah ještě fungoval.

Přestože mnohá z těchto zjištění spíš jen potvrzují předchozí intuici, mají mnohem vyšší výpovědní hodnotu než pouhá empirická zkušenost. Facebook totiž zkoumal tisíce svých uživatelů, kteří po celém světě potřebné údaje o své osobě vyplňují. Všechna zkoumání přitom probíhala na anonymizovaných datech, aby nemohlo dojít k narušení soukromí uživatelů. Překvapilo vás některé odhalení, nebo vám závěry datového týmu Facebooku připadají vesměs předvídatelné?

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP memy týdne: Celebrity i vystrašené děti

I když by látky na parodické memy na naší politickou situaci bylo asi dost, tentokrát se podíváme čistě do světa. Na nechutné děti, na Rockyho, na špinavé prádlo, na super vtipnou celebrity přestřelku a také na ultimátní důkaz, že chlapci se bojí sedět v autě řízeném děvčetem již od útlého věku.