Sponzorská kampaň Wikipedie získává nový rozměr

Může se to stát komukoliv. Nešikovně zvolíte obsah reklamního sdělení, ještě nešikovněji jeho umístění, a nestačíte se sami divit, co to udělá s výsledkem. V této souvislosti se mi vybavuje volební stránka Marka Bendy, která těsně před neuskutečněnými volbami nesla volební heslo „Vzdělání pro všechny“. Na vzdělání pro všechny není nic špatného, dokonce je to (v rozumných mezích) správný cíl, ovšem čtenář obeznámený s problémy, které Benda měl se svojí rigorózní prací, se v atmosféře plzeňské aféry nemohl nepousmát.

Něco podobného se povedlo crowdsourcované encyklopedii Wikipedia. Ta nedávno rozjela fundraisingovou kampaň na financování svých stránek. Vzkazy od těch, kdo se zúčastnili, i s částkou kterou darovali, se nyní ukazují nad každou stránkou Wikipedie. „Svým dětem hrdě řeknu, že jsem přispěl, jakkoliv to bylo málo“ může ovšem získat úplně jiný rozměr, pokud si to přečtete nad článkem nazvaným „Genocida v Arménii“. Druhý obrázek snad už bez komentáře.

Wikipedia

Co dodat závěrem? Až budete připravovat novou reklamní kampaň, nezapomeňte ji promyslet v kontextu toho, kde se bude vyskytovat. I když na druhou stranu, podobné nezamýšlené chybičky ji mohou velmi dobře dostat do širšího povědomí veřejnosti.

Wikipedia fundraising reklama

 

via AdFreak