Soukromí neexistuje! Jak si vybudovat naslouchací stanici

Nová průhlednost znamená, že dnes se už firma neskryje za oponu nablýskaných reklamních kampaní, pomocí kterých dříve budovala svoji značku. Zákazníkům stačí jedno hledání pomocí Google, a celá pravda vyjde najevo.

Lidé se už dnes spojují v hnutích zákazníků, ve skupinách aktivistů. Tyto komunity jsou často o krok napřed před firmami, které z nich chtějí profitovat.

Bídně zhyne firma, které není jasné, že je na internetu zcela nahá, obnažená. Proč? Počet médií dosáhl téměř nekonečna (a stále narůstá). Díky internetu může být médiem každý člověk, každá firma, každý produkt či každý příběh – nejžhavější novinkou je, že všechna ta média budou vše sdělovat v reálném čase.

Když firma není „na internetu,“ je neviditelná, neexistuje. A naopak, firma, která je na webu aktivní, vstupuje do velkého množství médií, a to zcela mění pohled na ni. Web „pracuje“ 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, „kamery“ jsou doslova na každém rohu. Nikdo se před nimi neskryje.

Marné a směšné úsilí těch, kteří chtějí chránit soukromí lidí na internetu a zabezpečovat firmy hradbami bezpečnostních systémů. Chraňte si svoje soukromí, opevňujte se hradbami, a nikdo vás neuvidí, nebudete na webu existovat.

Podívejte se na zcela opačný přístup, který vychází z toho, že soukromí v dnešním světě internetu neexistuje, zaniklo v propadlišti dějin.

Nejprve se vybavte základními nástroji k získávání důvěry, vlivu a moci v sociálních sítích (nepleťte si sítě se sociálními médii).

První akce: Vybudujte naslouchací stanici

Ukažme si několik bezplatných a provozně nenákladných nástrojů. S nimi začnete sledovat, jak lidé na internetu vidí vás, vaši firmu, vaše produkty a služby a vaše konkurenty. Když budete používat následující nástroje, porozumíte, proč se někdo rozhodne vám důvěřovat, a jiný ne.

 • Pokud ho ještě nemáte, zřiďte si e-mailový účet GMail na mail.google.com a Google account. Tím získáte přístup k velké řadě nejrůznějších bezplatných služeb Google. Podobným účtům, jako je GMail, se ustálilo říkat „passporty.“ Je to váš průkaz (passport) k přístupu k mnoha nejrůznějším nástrojům.
 • Začněte používat Google Reader. To bude vaše naslouchací stanice.
 • Jděte na technorati.com. Své jméno v uvozovkách napište do vyhledávacího pruhu, a stiskněte „Enter“ nebo klikněte na ikonu lupy v pravé části pruhu.
  Search for a topic
 • Když se objeví stránka s výsledky, pravým tlačítkem myši klikněte na malé oranžové tlačítko „Subscribe“ a zvolte „Kopírovat adresu odkazu (Copy-Link Location).“
  Subscribe to the feed
 • Jděte zpět do Google Reader, klikněte na modré tlačítko „plus“ (+), a vložte (paste) tam to, co jste v předchozím kroku zkopírovali.

  Paste the subscription

Předchozí kroky opakujte pro nejrůznější slova či skupiny slov, které chcete sledovat (vaše firma, produkt, služba, konkurent).

Na příkladu Technorati jste se celý postup naučili. Nyní můžete stejná vyhledávání provést (a vložit je Readeru) například v:

Tip: Steve Rubel spustil službu, pomocí které můžete začlenit sledování témat, o kterých lidé nejvíce na Twitteru mluví (trending topics), do své naslouchací stanice. Buď můžete na Twitteru následovat @Tweetertrends nebo si přidejte do své čtečky RSS (Google Reader) tento kanál. (Služba využívá Dapper, Feedburner a Twitterfeed.)

A proč vlastně naslouchat?

Třeba proto, abyste zákazníkům mohli splnit to, o čem mluví, že chtějí či nechtějí. Nebo proto, aby se vaše firma poučila a zdokonalila z „moudrosti davu.“

Kde všude byste mohli vyhledávat a naslouchat? Nezdráhejte se to napsat do komentáře k tomuto článku, a pomozte nám tak vytvořit „vyčerpávající“ seznam vyhledávacích a naslouchacích metod a nástrojů. Pro začátek můžete třeba zkusit tento „Velký seznam vyhledávačů.“