Soukromí na Facebooku začínají řešit sami uživatelé

Nový virální status uživatelům radí, jak mají zvýšit ochranu svého účtu tím, že v nastavení umožní podporu pro HTTPS. Na rozdíl od jindy dezinformujících virálních statusů, jde v tomto případě o v zásadě pravdivou a zároveň vcelku užitečnou zprávu.

Tím, že umožníte procházení Facebooku na zabezpečeném HTTPS se sice může zpomalit rychlost načítání stránek , běžný uživatel nicméně rozdíl milisekund obvykle nezaznamená. Změnu snadno provedete v nastavení vašeho účtu pod možností Zabezpečení účtu.

 

Je nicméně otázkou, proč se o podobných způsobech zabezpečení svého účtu nedozvědí uživatelé od samotného Facebooku a jsou místo toho nuceni důvěřovat podobným virálním zprávám s nízkou důvěryhodností.

Jako příklad připomeňme tuto nedávno kolující zprávu, která vybízela uživatele k revoltě proti novému reklamnímu formátu Sponsored Stories a její pravdivost byla přinejmenším diskutabilní. Šlo sice o reakci na víceméně skutečnou situaci, rada to ale byla dost zavádějící.

Oficiální informace chybí, tak kolují drby

Facebook sice nedávno zjednodušil pravidla a nastavení soukromí, ale uživatele nijak dál nemotivuje, aby se touto otázkou zabývali. Přestože existuje přehledný manuál, který by mnohdy tápajícím uživatelům mohl pomoci, málokdo na něj při svém brouzdání narazí. Většina lidí tak stále možnosti nastavení bezpečnosti a soukromí na Facebooku zatím ignoruje.

Facebook je nicméně svou netečností sám proti sobě, protože svým neaktivním přístupem připravuje živnou půdu pro již zmíněné poplašné zprávy a nejrůznější dezinformace, které se s oblibou šíří napříč sociální sítí na úkor nevědomosti uživatelů.

Výsledky drobného průzkumu z Kolumbijské univerzity také nasvědčují tomu, že by se Facebook měl na osvětu uživatelů v oblasti možností nastavení bezpečnosti více zaměřit. Na základě svých zjištění výzkumníci dále navrhli, aby bylo možno volit ze tří úrovní nastavení ochrany: „ukázat“, „skrýt“ a „je mi to jedno“. Právě zlatou střední cestu netečnosti volili respondenti nejčastěji.

Zkušenější uživatelé by měli varovat své přátele

Je zajímavé, že varovné statusy přicházejí často od cizích lidí a nikoli od přátel. Pokud jde o scam, většinu uživatelů ani nenapadne, že by mohli své přátele před podvodnými odkazy, které sami odhalí, varovat.

Na druhou stranu, určitě najdete ve svém seznamu přátel dost takových, kteří o existenci něčeho jako je scam dodnes nevědí. S oblibou pak otevírají nejrůznější podvodná videa, obrázky nebo články, které se snaží vyvolat dojem, že skrývají šokující materiál, a zahlcují svou zeď i celý newsfeed.

Zkusme ale udělat pro nás všechny dobrý skutek a své méně zkušené přátele před podobnými akcemi varovat.

Varování od důvěryhodných přátel, která jsou viditelně napsaná jimi osobně, mohou leccos změnit a někomu otevřít oči.

Chcete si i vy sami ověřit, zda víte o otázce bezpečnosti a sdílení na facebooku všechno? Projděte si komplexní manuál z dílny serveru Mashable.

Via AF