Sociální sítě vtrhly na pracovní trh. Twitter nabízí statisíce míst

Netušený potenciál sociálních sítí objevila aplikace JobDeck, která na Twitteru díky jednoduchému principu vytvořila gigantickou databázi pracovních nabídek. Automatický systém vyhledává tweety s nabídkou zaměstnání, které pak roztřídí podle místa či oboru a zveřejní v přehledném seznamu. Málokdo asi čekal, že se takových příspěvků hned za první měsíc objeví 360 tisíc.

Pozoruhodné je především to, že jde vlastně jen o shromáždění nabídek jinak nezávislých uživatelů. JobDeck sice firmám nabízí možnost placené inzerce (pro samotné zájemce o práci je zdarma bez omezení), naprostá většina jeho databáze je ale zprostředkováním již existujících tweetů. Firmy tak tento kanál zjevně samy objevily už dávno a potichu ho začaly ve velkém využívat.

Nadáváte na Facebooku? Tak sbohem

Zajímavý průzkum společnosti Microsoft (ve formátu PDF zde) zároveň zjistil, že například ve Spojených státech si téměř 80 procent personálních manažerů prověřuje dostupné informace o uchazečích na internetu, z velké části právě na sociálních sítích. A třeba ve Velké Británii plných 41 procent firem přiznává, že už v minulosti odmítly uchazeče kvůli jeho špatnému internetovému profilu. V USA to bylo dokonce 70 procent.

V ostrém kontrastu s tím je zjištění, že jen 7 procent lidí ve Spojených státech a 9 procent ve Velké Británii se domnívá, že způsob jejich prezentace na internetu může ovlivnit hledání zaměstnání. Firmy mluví jinak – mezi nejčastější důvody odmítnutí patří nevhodné příspěvky a komentáře, obava o špatný životní styl, nevhodné fotografie a podobně. Navíc 80 procent firem z Německa sice přiznává, že přesnost a pravdivost takových informací je sporná, jejich prověřováním už se však zabývá jen výrazně menší procento z nich.

Via Guardian