Sociální sítě a mikroblogování možná nahradí ve vnitrofiremní komunikaci e-maily

Obliba sociálních sítí a mikroblogování stoupá, především díky Facebooku a Twitteru, a s tím stoupá i počet těch, kdo je, ať již s vědomím šéfů nebo bez něj, užívají i v práci pro vnitrofiremní komunikaci. Odvážná předpověd agentury Gartner tvrdí, že sociální sítě do roku 2014 nahradí v 20 procentech vnitrofiremní komunikace v současné době nejpoužívanější email. Funkce emailu a sociálních sítí by se navíc měly, jak půjde čas, stále více přibližovat a prolínat.

Gartner v této souvislosti doporučuje vytvořit vlastní vnitrofiremní sociální síť. Druhou dobrou alternativou je vypracování politiky, která by se zabývala využíváním osobních účtů pracovníků na největších sítích pro pracovní účely.

Mikrobloging pro firmy

Stejný význam jako má mikroblogování pro spotřebitele, jen v trochu pozměněné podobě, má i pro vnitrofiremní komunikaci. Mít v jakoukoliv chvíli přehled o tom, na čem zrovna pracuje kterýkoliv z vašich kolegů, nebo moci jednoduše a rychle se všemi sdílet nápady a návrhy, to jsou funkce, které větší společnosti s potřebou koordinace činností zpravidla ocení. Do roku 2015 bude nějakou formu mikroblogování využívat pro vnitřní komunikaci 50% společností, tvrdí agentura Gartner.

IT oddělní by neměla mít na starosti sociální média

Přestože povaha sociálních médií trochu svádí k tomu, aby byla v rámci dělby práce dána na starost IT oddělením, nemělo by se tak dít. IT oddělení je sice schopné přijít s kvalitním technickým řešením, kvalitní obchodní nebo marketingová strategie ale rozhodně není jeho dominantou. Pokud necháte IT oddělení hrát ohledně role sociálních médií prim, riskujete podle analytiků z Gartner, že až 70% jimi navrhovaných řešení vás zklame. Mnohem lépe je, když se sociálními médii zabývá marketingové nebo obchodní oddělení a IT oddělení pouze vytváří technická řešení pro jejich návrhy.

PC aplikace pro komunikaci a spolupráci si budou brát za vzor ty ze smartphonů

Jak ve světě roste počet mobilních telefonů, bude více a více uživatelů využívat různé mobilní aplikace. Mezi nimi bude i velká část aplikací pro komunikaci a spolupráci, a právě ty se, po jejich postupném přizpůsobování se požadavkům uživatelů, mají stát vzorem pro příští generaci obdobných aplikací vytvářených pro PC.

Kompletní zprávu i s jednou předpovědí navíc naleznete na stránkách agentury Gartner.

Via eWeek