Sociální média pod útokem. Z politických důvodů?

Nejprve rychlá rekapitulace – během včerejška se Twitter, Facebook, LiveJournal, YouTube a Google Blogger ocitly pod sérií DDoS (distributed denial of service) útoků, které byly bezprecedentně účinné. Všechny zmíněné stránky se ocitly v problémech s dostupností svých služeb online, nejhůře však na tom byl a je Twitter.

Útok byl koordinovaný a sociální sítě věnovaly velké úsilí k rychlému prozkoumání možných příčin. Výsledek bezpečnostního vyšetřování je znám dnes a je rozhodně překvapující.

Cíl číslo jedna: Cyxymu

Podle Chief Security Officera Facebooku, Maxe Kellyho, byla série DDoS útoků provedena za účelem umlčení jediného člověka – gruzínského bloggera, který vystupuje pod jménem Cyxymu. Sociální média se tak staly nástrojem kyber-války mezi Ruskem a Gruzií. Jak řekl Max Kelly: „Šlo o simultánní útok napříč několika službami, které měly za cíl jej [Cyxymu] umlčet. Aktivně vyšetřujeme zdroj útoků a doufáme, že budeme schopni najít jejich původce a postupovat proti nim, pokud to bude možné.“

Jako první přišel s informací o možném politickém pozadí útoků na sociální média server New York Times. Cyxymu byl aktivní na všech zasažených službách a pravidelně informoval o svém pohledu na probíhající politickou krizi. V současnosti nelze říci, kdo za útoky stál, jedno je však jisté – jde o těžkou uvěřitelný a velmi nákladný pokus umlčet pomocí jedné mamutí operace jediného „nepohodlného“ člověka.

Sociální média definitivně potvrdila svoji důležitost v aktuálním světě. Co je na celé kauze nejzajímavější je však ironie céle této akce – většina lidí se o konflikt mezi Ruskem a Gruzií nezajímá nijak zvlášť a jméno Cyxymu jim dodneška neříkalo vůbec nic. Je jasné, že se útočníkům podařilo docílit přesně opačného efektu, než v jaký doufali.