Socialbakers: Je lépe odkazovat video z YouTube, nebo nahrát na Facebook?

Socialbakers zkoumali přes 4100 videí, která stránky publikovaly na Facebooku v době od 22. do 27. ledna. Už první údaj sám o sobě je velmi zajímavý a potvrzuje empirickou zkušenost, kterou většina z nás má – naprostá většina videa jsou odkazy z YouTube. Takových bylo 3684, videí nahraných přímo na Facebook bylo přibližně osmkrát méně, konkrétně 458.

Rozdíl mezi oběma variantami se ale okamžitě setřel, když se zkoumání zaměřilo na engagement na Facebooku. V tomto ohledu si jak videa z YouTube, tak ta hostovaná přímo na Facebooku vedla velmi podobně. Video z YouTube mělo v průměru o trochu víc Like a sdílení, ale se skutečně minimálním odstupem, videa z Facebooku měla zhruba dvojnásobek komentářů. Komentářů a sdílení bylo celkově poměrně málo, nejčastější aktivitou uživatelů v souvislosti s videem bylo kliknutí na tlačítko Like.

Největší rozdíl pak Socialbakers naměřili u celkového engagementu, kde videa hostovaná na Facebooku měla 0,25 procenta, kdežto videa z YouTube jen 0,151 procenta, což je vzájemně rozdíl kolem 40 procent. To by nasvědčovalo, že v konečném součtu na Facebooku přece jen fungují lépe videa, která jsou nahraná přímo na něm.

Pro hostování na YouTube naopak nasvědčuje to, že ze služby Googlu lze video volně sdílet a vkládat zcela kamkoliv. Taková možnost u Facebooku není, jeho videa můžete dále sdílet jen v rámci samotné sociální sítě. Volba, jakou variantu využít, tak bude záležet především na tom, jaké cíle s videem sledujete, kde všude jej potřebujete a jak klíčovou roli pro vás hraje návštěvnost kanálu na YouTube. A jaký je ideál z hlediska výkonnosti, bez ohledu na práci navíc? Tím zdá se bude varianta, kdy video bude nahrané na Facebooku pro sdílení na sociální síti a na YouTube pro zbytek internetu.

Via SB