Sledujte nejdelší volný pád historie v přímém přenosu

Již za několik desítek minut, v půl třetí našeho času, začne v přímém přenosu pokus o nejdelší volný pád v historii lidstva. Felix Baumgartner, podpořený týmem RedBull, chce skočit z neuvěřitelných 36 kilometrů a řítit se k zemi nadzvukovou rychlostí, chráněn pouze speciálním oblekem. A to vše v přímém přenosu.

Felix Baumgartner je nejen zkušeným pilotem, ale také za sebou má celou řadu skoků, mimo jiné z nejvyšší budovy světa Taipei Tower. Od počátku letošního roku se pak připravuje na dnešní rekord, za tuto dobu má za sebou dva dlouhé seskoky, z 22 a 29 kilometrů, které oba proběhly bez problémů. Při druhém skoku navíc dosáhnul neuvěřitelné rychlosti 864 kilometrů za hodinu, kterou běžně létají přepravní linková letadla.

Dnes se Felix pokusí vystoupat ve speciálním modulu do 120 tisíc stop, v našich mírách 36 576 metrů. Při následném seskoku by měl překonat všechny dosavadní rekordy. Padák je v plánu otevřít ve zhruba třech kilometrech výšky po volném pádu delším než 32 kilometrů.

Velkou posilou pro Felixe v jeho snažení je, že členem týmu Red Bull Stratos je i plukovník amerických vzdušných sil Joseph Kittinger, který v roce 1960 v rámci tehdejšího vesmírného programu dosáhl na nynější rekord 31,3 kilometru. Stejně jako tehdy nebyl hlavním cílem rekord, ale získaní vědeckých dat použitelných pro rozvoj vesmírného programu, i letos si tým od pokusu slibuje získání zcela nových poznatků, které dále posunou lidské vědomosti o přežití ve velkých výškách a rychlostech.

Další detaily o projektu i jeho týmu, včetně přímého přenosu seskoku probíhajícího od 14:30 našeho času, naleznete na stránce projektu. Přímý přenos můžete sledovat také přímo zde v článku nebo na YouTube. Spolu s vámi budeme Felixovi držet palce, aby vše proběhlo v pořádku a rekord se mu povedlo získat ve zdraví.

UPDATE: Prozatím byl start akce pozdržen kvůli nevyhovujícímu počasí na třetí hodinu. Je ovšem možné, že pokud nebudou meteorologické podmínky organizátorům vyhovovat, začne se ještě později.

UPDATE2: Kvůli silným větrům byl seskok odložen na neděli.

 

UPDATE3: Gratulujeme!

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Vaše nové já. Google+ mění profily, Facebook zase sekci O mně

Ve stejné době, kdy se očekává vyhlášení největších změn news feedu na Facebooku od roku 2006, přichází několik drobných změn na profilech Google+. Mění se velikost cover obrázků, přibývá nová záložka Reviews pro lokální recenze a novou podobu dostala i About sekce na profilech. Shodou okolností právě s touto sekcí aktuálně experimentuje i Facebook.
Přečtěte si více

Twitter do konce roku umožní stáhnout si všechny tweety

Chtěli byste si z Twitteru stáhnout všechno, co jste na něm kdy publikovali? Podle šéfa společnosti Dicka Costola se tato možnost ještě před koncem letošního roku stane skutečností - tedy s trochou štěstí. V reakci na neustálé žádosti uživatelů se Twitter definitivně chystá umožnit stahování kompletní historie publikovaných tweetů.
Přečtěte si více

Když nereagujete dost rychle, internet vás vždycky doběhne. Podívejte na příběh mrtvého mývala, hvězdy Twitteru

Není už novinka, že ve chvíli, kdy lidé něco potřebují vyřešit, obracejí se na sociální sítě. Zkusil to i Jason Wagar, obyvatel Toronta, když žádal město o to, aby se postaralo o mrtvého mývala ležícího na chodníku. Vybral si Twitter. Zastupitelé Toronta sice jako podle příručky zareagovali na síti okamžitě, jenže reálná akce měla výrazné zpoždění. Ještě 14 hodin ležel mýval bez hnutí na rušné ulici. Zato jeho sociální život se teprve rozběhl. A během pár hodin si nebožtík vysloužil květiny, svíčky, pomníček a nakonec i sochu. Zatím jen z másla, ale kdo ví…
Přečtěte si více

TOP memy týdne: Reklamy na PornHub a trocha politiky

PornHub vyhlásil soutěž o novou reklamu, která by mohla proběhnout i v seriózních reklamních kanálech. A výsledek je samozřejmě boží a šíří se neskutečnou rychlostí. První reakce si vysloužil i prodej Oculus VR Facebooku a pár memů si logicky stále zaslouží situace okolo Ukrajiny a Ruska.