S ochranou profilu na Facebooku vám nyní pomohou přátelé

Nový způsob zabezpečení profilu, respektive nástroje k jeho znovuzískání, pokud by snad byl kompromitován, představil včera Facebook. Jmenuje se Trusted Contacts, vychází z roky testované funkce Trusted Friends a jeho cílem je, aby získání ukradeného profilu zpět nebylo podmíněno zapamatováním odpovědi na bezpečnostní otázku, ale dobrými a ochotnými přáteli.

Trusted Contacts, včera představené Facebookem na jeho stránce Facebook Security, vychází z Trusted Friends, funkce, kterou největší sociální síť testovala již od roku 2011. Obsahují ale oproti testům několik úprav, které by je měly učinit uživatelsky přívětivějšími.

Nová funkce k tomu, aby opravdu dokázala pomoci, vyžaduje trochu přípravy. V bezpečnostním nastavení profilu musíte totiž nejprve vybrat několik přátel, kterým se svou bezpečností dostatečně věříte. Po potvrzení dostanou tito přátelé upozornění, kde se dozví, že jste je zvolili jako své “důvěryhodné kontakty”, a co to pro ně znamená.

Ve chvíli, kdy se nebudete moci dostat ke svému profilu, můžete přes zvolené přátele vždy získat náhradní přístup. Stačí je jakýmkoliv způsobem kontaktovat, a získat od nich přístupový klíč, který oni mohou jako vaše důvěryhodné kontakty získat od Facebooku. Pokud získáte klíče celkem tři, a to od libovolných přátel, které jste pro účely funkce zvolili, vrátí vám Facebook k vašemu profilu opět přístup.

Přátel lze zvolit mezi třemi a pěti. Vyšší číslo je zjevně lepší, pokud by zrovna některý z nich byl mimo váš dosah nebo se snad neměl jak dostat ke svému Facebooku. Je také třeba vybírat takové přátele, které dokážete kontaktovat i jinak než přes samu sociální síť – budete je totiž potřebovat právě tehdy, když ke svému účtu nebudete mít přístup. V tomto ohledu platí, že čím blíže vám vybraný člověk bude, tím lépe.

Největším přínosem je, že se funkce vyhýbá využití klasických bezpečnostních otázek. Ty přitom mohou nejen nebýt spolehlivým pomocníkem ke znovuzískání profilu, ale naopak jeho slabým místem. Řada uživatelů totiž svou tajnou odpověď rychle zapomene, přitom ji ale zvolí tak, že ji s trochou snahy může být schopen vypátrat případný útočník.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Na Facebooku nyní můžete komentovat i fotkou

Do komentářů k příspěvkům již lze kromě odkazů s náhledy vkládat i přímo fotografie. Funkci uvedl programátor Bob Baldwin, který ji spolu s několika dalšími vytvořil na jednom z firemních hackathonů. Přibyla také možnost řadit chronologicky komentáře i na stránkách, které mají funkci Replies.