S ochranou profilu na Facebooku vám nyní pomohou přátelé

Nový způsob zabezpečení profilu, respektive nástroje k jeho znovuzískání, pokud by snad byl kompromitován, představil včera Facebook. Jmenuje se Trusted Contacts, vychází z roky testované funkce Trusted Friends a jeho cílem je, aby získání ukradeného profilu zpět nebylo podmíněno zapamatováním odpovědi na bezpečnostní otázku, ale dobrými a ochotnými přáteli.

Trusted Contacts, včera představené Facebookem na jeho stránce Facebook Security, vychází z Trusted Friends, funkce, kterou největší sociální síť testovala již od roku 2011. Obsahují ale oproti testům několik úprav, které by je měly učinit uživatelsky přívětivějšími.

Nová funkce k tomu, aby opravdu dokázala pomoci, vyžaduje trochu přípravy. V bezpečnostním nastavení profilu musíte totiž nejprve vybrat několik přátel, kterým se svou bezpečností dostatečně věříte. Po potvrzení dostanou tito přátelé upozornění, kde se dozví, že jste je zvolili jako své “důvěryhodné kontakty”, a co to pro ně znamená.

Ve chvíli, kdy se nebudete moci dostat ke svému profilu, můžete přes zvolené přátele vždy získat náhradní přístup. Stačí je jakýmkoliv způsobem kontaktovat, a získat od nich přístupový klíč, který oni mohou jako vaše důvěryhodné kontakty získat od Facebooku. Pokud získáte klíče celkem tři, a to od libovolných přátel, které jste pro účely funkce zvolili, vrátí vám Facebook k vašemu profilu opět přístup.

Přátel lze zvolit mezi třemi a pěti. Vyšší číslo je zjevně lepší, pokud by zrovna některý z nich byl mimo váš dosah nebo se snad neměl jak dostat ke svému Facebooku. Je také třeba vybírat takové přátele, které dokážete kontaktovat i jinak než přes samu sociální síť – budete je totiž potřebovat právě tehdy, když ke svému účtu nebudete mít přístup. V tomto ohledu platí, že čím blíže vám vybraný člověk bude, tím lépe.

Největším přínosem je, že se funkce vyhýbá využití klasických bezpečnostních otázek. Ty přitom mohou nejen nebýt spolehlivým pomocníkem ke znovuzískání profilu, ale naopak jeho slabým místem. Řada uživatelů totiž svou tajnou odpověď rychle zapomene, přitom ji ale zvolí tak, že ji s trochou snahy může být schopen vypátrat případný útočník.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Akční tým SMAT, aneb jak mohou fungovat sociální sítě na univerzitě

Znáte Akční tým Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity? Jestli ne, je to možná docela škoda. Jde o projekt, v jehož rámci se skupina současných i bývalých studentů již rok a půl stará o komunikaci fakulty přes nejrůznější sociální média. Jejich přístup je svěží, originální a nepostrádá zajímavé akce a soutěže nejen pro studenty.
Přečtěte si více

Infografika: Falešné účty (nejen) na Twitteru

Přes dvě třetiny followerů nejpopulárnějších účtů na Twitteru jsou uživatelé buď neaktivní, nebo rovnou falešní. Jednou z nejhorších je Shakira, ta jich má v součtu skoro 80 procent. Tvrdí to infografika věnovaná falešným účtům na sociálních médiích.
Přečtěte si více

Foursquare do roka přizná finanční porážku, tvrdí analýza

I v Česku stále populárnější geolokační síti Foursquare se stále nedaří vydělávat. Podle aktuální zprávy PrivCo by proto právě letos mohla dojít investorům trpělivost a ve hře pak bude zejména prodej firmy pod cenou, tedy za méně peněz, než kolik dosud od investorů získala.