Rusko má návod, jak se nezabít při pořizování selfie

Ruské Ministerstvo vnitra spustilo nečekanou osvětovou kampaň. Varuje v ní před nebezpečím, které představuje pořizování selfie snímků v nezvyklých situacích. Kampaň přichází poté, co jen v letošním roce při pořizování autoportrétů v Rusku zemřelo nejméně 10 lidí a dalších 100 se zranilo.

Součástí kampaně jsou piktogramy ve stylu dopravních značek, které zobrazují nebezpečné situace, ve kterých se snaží někteří lidé pořídit lákavé snímky. Namísto slávy na sociálních sítích se totiž již řada Rusů dostala na stránky novin s rubrikou černá kronika. Leták, který nechalo ruské Ministerstvo vnitra připravit, je určen především studentům středních škol. Piktogramy jsou na něm doplněny různými popisy nebezpečných situací.

K dispozici jsou i samostatné obrázky, série jich má dvanáct. Ministerstvo ovšem zároveň vyzvalo veřejnost k tomu, ať se podělí o své nebezpečné zážitky z pořizování autoportrétů a tak je možné, že se sada ještě rozroste. I ta aktuální totiž vychází z reálných případů, které znamenaly pro fotografy vážná zranění nebo dokonce smrt.

„Selfie za jízdy – může učinit tvoji jízdu mnohem kratší“ hlásá například obrázek zobrazující řidiče vykloněného z vozu. Další piktogramy varují například před pořizováním selfie na vlakových kolejích, na stožárech vysokého napětí, s divokými zvířaty nebo třeba s nabitou zbraní v ruce. Právě poslední případ je jedním z těch, které kampaň inspirovaly. V květnu se mladá žena z Moskvy postřelila do hlavy při pořizování selfie s nabitou 9mm pistolí. Zraněním nepodlehla jen šťastnou shodou okolností, nicméně skončila v nemocnici ve vážném stavu. O dalším osudu ženy již informace nejsou.

Součástí kampaně je i osvětové video s příklady nebezpečných záběrů, které již uživatelé pořídili. Ruská kampaň je prozatím ojedinělá, je však možné, že se jí nechají inspirovat i v jiných zemích. Popularita selfie snímků je ohromující a Rusko není jedinou zemí, kde kvůli nerozvážným snímkům umírají lidé. Vloni v srpnu se při pořizování selfie zastřelil muž v Mexiku, letos v květnu se na Bali zabil pádem z útesu Singapuřan. Neudržel při pořizování selfie balanc.

Total
0
Shares
Další články