Ruské úřady se od VKontakte neúspěšně snažily získat údaje Ukrajinců z Majdanu

Ruská tajná služba FSB požadovala v prosinci minulého roku od vedení sociální sítě VKontakte údaje o pořadatelích protestů na Majdanu. Na svém profilu na VKontakte to zveřejnil její zakladatel Pavel Durov, který se při té příležitosti rozepsal i o tlacích na svobodu slova, kterým musel čelit.

Ruská sociální síť VKontakte je stále jasnou jedničkou na území bývalého Sovětského svazu, včetně Ukrajiny, kde předčí i globálně dominantní Facebook. A protože sociální sítě jsou pro státní orgány velmi cenným zdrojem informací, je jasné, že stejně jako evropské a americké úřady využívají možnosti k získání informací o lidech od západních sociálních sítí, používá stejným způsobem VKontakte i Rusko.

Dokládá to i Pavel Durov, zakladatel VKontakte. Podle jeho příspěvku publikovaného včera na jeho profilu ruská tajná služba FSB žádala 13. prosince 2013 o soukromé údaje o pořadatelích ukrajinského Euromajdanu. Durov podle svých slov údaje předat odmítl, s odkazem na skutečnost, že ukrajinští občané nespadají pod ruské předpisy a vydání informací o nich by bylo v rozporu se zákonem. Kromě toho se odvolal na důvěru, kterou ve VKontakte mají miliony Ukrajinců, kteří síť používají.

evromaidan1

Z příspěvku lze navíc vyčíst, že nedávný prodej zbylého podílu Durova na VKontakte s celou kauzou přímo souvisel. Durov píše:

“V celém procesu jsem musel hodně obětovat, včetně svého podílu ve VKontakte, protože jeho vlastnictví by mi mohlo zabránit přijmout správná rozhodnutí. Ničeho ale nelituji, ochrana osobních údajů lidí by stála i za mnohem víc. Od prosince 2013 sice už nemám svůj podíl, mám ale něco víc – čisté svědomí a ideály, které jsem ochoten bránit.”

Durov byl později, 1. dubna letošního roku, kvůli ztrátě svého podílu nucen se vzdát i pozice výkonného šéfa VKontakte. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že není dále schopen čelit tlaku na potlačení svobody slova, který přišel po vlastnických změnách v akciové struktuře sociální sítě. Z podobných důvodů již během roku 2013 rezignoval na svou pozici i Durovův bratr, který byl ve společnosti technickým ředitelem.

Durov tak sice zcela ztratil formální vliv na sociální síť, kterou před lety založil, může se ale naplno věnovat svému rok starému startupu Telegram, který se zabývá vývojem zabezpečené mobilní aplikace pro posílání zpráv.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Vědci pracují na detektoru lži pro sociální média

Tým výzkumníků z pěti evropských univerzit a čtyř soukromých společností spolupracuje na vývoji systému, který by dokázal ověřovat příspěvky na sociálních médiích. Cílem je určit, zda jsou příspěvky uživatelů pravdivé, spekulativní, mylné, či záměrně šíří dezinformace se zlým úmyslem.
Přečtěte si více

Infografika: Jak na sociálních médiích zviditelnit málo atraktivní produkt

Ne každý má to štěstí, že jeho produkt je sám o sobě pro lidi přitažlivý a atraktivní. Produkty denní spotřeby, které tolik nepřitahují pozornost, to mají na sociálních médiích výrazně těžší. I ty se ale dají zviditelnit, jak dokládá dnešní infografika, která dokumentuje sociálně mediální úspěchy méně přitažlivých značek.
Přečtěte si více

TOP memy týdne: Od všeho trochu

I když v týdnu začala škola, naše zdroje se k tomu memově zrovna dvakrát nevyjadřovaly. Zato máme kočičky s kočičkama (jestli mi rozumíte..), fotogenické klokany, něco o lásce a sexu (jako vždycky), něco o Miley (asi taky už jako vždycky) a nechybí ani čeští zástupci, které jsme doposud opomíjeli: Přiznání Hitlera, Opráski a Jarek Plesl.