Romney ztrácí fanoušky, ženu zase stál místo rasistický tweet

Když přijde na prezidentské volby v USA, může mít z hlediska sociálních médií negativní důsledky stejně tak výhra jako prohra. Zatímco Obamovo vítězství vyvolalo na Twitteru několik stovek rasistických narážek, někdy i s nepříjemnými důsledky, Romneymu jeho prohra vynesla rekordní pokles fanoušků na Facebooku.

Rasová segregace ve Spojených státech je sice už několik desetiletí pryč, černošský prezident ale stále u některých jedinců vyvolává negativní reakce postavené na rasových motivech. Dokazuje to zvolení Baracka Obamy na druhé funkční období. Jeho zvolení minulý týden přineslo mnoho rasistických tweetů. Ten nejzávažnější měla na svědomí dvaadvacetiletá žena z Kalifornie, která nejenže prezidenta veřejně označila nevhodným slovem na “n”, ale navíc přihodila postřeh v tom smyslu, že “možná v tomto období bude zavražděn”.

Její tweet vyvolal mnoho reakcí i retweetů a vyhození z práce na sebe s nově získanou popularitou nenechalo dlouho čekat. Žena pak ještě pro Fox situaci “vylepšila”, když místo omluvy pronesla, že to “nemyslela tak, že by sama Obamu zabila, ale kdyby to udělal někdo jiný, vůbec by jí to nevadilo”. Slečnu navíc nyní vyšetřuje tajná služba, zda se nedopustila trestného činu. Vyhrožování prezidentovi Spojených států je totiž podle amerického práva nelegální. Job well done!

Rasistický tweet na Obamu, který svou autorku stál zaměstnání

Je ale třeba zmínit, že jakkoliv je výše nastíněný případ nyní nejviditelnější, rozhodně není jediný. Skupina Floating Sheep vytvořila mapu rasistických tweetů s vloženými geolokačními údaji, kterých našla během dne po konání voleb v USA celkem 395. Největší počet tweetů byl na jihu, ve státech Alabama a Mississippi, tedy v bývalých státech otrokářské Konfederace. Rasismus se hodně projevil i ve státech okolních.

Mapa arsistických reakcí na Twitteru; tmavší barva znamená více rasistických narážek na Obamu

Reakce na prohru na sebe nenechala čekat ani u Romneyho. Na základě poklesu jeho fanouškovské základny na Facebooku, který v jednu chvíli dosahoval přes 800 ztracených fanoušků za hodinu, vznikla stránka disappearingromney.com. Ta zachycuje, jak Mitt Romney přichází o fanoušky v reálném čase, a také pokles za posledních zhruba 16 hodin. Zpomalení ztráty fanoušků v posledních hodinách lze přičíst tomu, že USA v tuto chvíli spí. Důležité bude, zda se pokles opět zrychlí až lidé opustí svoje ložnice, nebo již zůstane na současných hodnotách.

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Mapa: Odkud pochází poslední milion tweetů

Chcete vědět, kde se aktuálně nejvíc tweetuje? Mapa posledního milionu tweetů vám spolehlivě odpoví. S ohledem na to, že Dick Costolo aktuálně oznámil půl miliardy tweetů denně (a potvrdil testování vlastního tlačítka Like), jistě si dokážete představit ten bzukot.