Reklamní formáty podobné běžnému obsahu lidé vnímají jako zavádějící

Co mají společného Promoted Tweets, Sponsored Stories, advertorial, teleshopping a sponzorované videoreklamy tvářící se jako součást obsahu? Všechny tyto reklamní formáty se snaží působit nenápadně, jako organický obsah, prostě tak, aby je uživatelé jako reklamu nevnímali. Výhoda? Uživatel, který nevnímá reklamu jako reklamu, se jí spíš nechá přesvědčit, spíš na ni klikne a pravděpodobněji si zboží koupí.

Jenže se to nesmí přehánět, tato nenápadná reklama totiž může poškodit důvěru zákazníků, kteří ji často vnímají jako zavádějící. Ze zmíněných typů byly podle uživatelů nejméně zavádějící (dle studie od MediaBrix a Harris Interactive) zvýhodněné tweety, za nejvíce zavádějící pak považovali sponzorované videospoty za předpokladu, že se tyto spoty snažily nevypadat jako reklama.

Jaké typy reklamy tvářící se jako organický obsah lidé považují za zavádějící?

Jinými slovy, uživatelé prostě mají rádi, když je reklama jasně odlišená a poznají ji. Ačkoliv publikované výsledky studie se důvodem nezabývají, je zřejmě vysvětlení prosté. Zatímco u organického obsahu očekává publikum jeho přesnost a úplnost, nebo alespoň maximální snahu o ně, u reklamy automaticky počítá s tím, že předkládané informace jsou přizpůsobeny tomu, aby produkt představily v co nejlepším světle. Pokud se reklama tváří jako organický obsah a uživatel to včas nerozpozná, nezapne svůj „reklamní filtr“ a následně se cítí podveden.

Studie se bohužel dostatečně nezabývá tím, jaké důsledky má tento typ reklamy pro důvěru vůči značce. Směšuje totiž do jedné otázky negativní ovlivnění vnímání značky touto reklamou s jeho neovlivněním, takže není jasné, kolik uživatelů dokáže reklama tvářící se jako organický obsah proti značce přímo popudit, a kdo takovou reklamu jen znechuceně přeskočí. Každopádně pro jednotlivé typy reklamy jsou výsledky tyto:

  • 62 procent uvedlo, že Promoted Tweets jejich vnímání značky neovlivnily nebo zhoršily
  • 72 procent uvedlo, že Sponsored Stories jejich vnímání značky neovlivnily nebo zhoršily
  • 85 procent uvedlo, že reklamní videospoty tvářící se jako organický obsah jejich vnímání značky neovlivnily nebo zhoršily

A nakonec, zajímavostí je také to, že nejčastěji se podvedenými cítili mladší uživatelé 18-34 let. V případě Promoted Tweets činili 60 procent všech, kdo se tímto formátem cítili klamáni, v případě Sponsored Stories 52 procent a v případě videoreklamy 45 procent.

Via MB