Reklama na Facebooku je účinnější. Konečně víme o kolik

Na úctyhodném vzorku stovek tisíc lidí testoval Nielsen efektivitu kampaní od čtrnácti různých značek. Získaná data pak srovnal se stejnou demografickou skupinou, která však této reklamě na Facebooku vystavena nebyla. Výsledkem by tak měla být čistá data, která přesně ukazují, o kolik nasazení takové kampaně zvýši schopnost si jí vybavit, povědomí lidí o značce a v neposlední řadě i koncové prodeje. Studie se navíc zaměřila také na to, jak velkou roli hraje přímé či nepřímé doporučení přátel a i zde přináší odpověď ve všeříkající číselné podobě.

Přátelství prodává

Pojďme tedy konečně na ta slibovaná data. Úplným základem budiž zjištění, že běžné umístění reklamy na stránky Facebooku zvýšilo schopnost vybavit si kampaň o 10 procent, povědomí o značce o 4 procenta a odhodlání k nákupu o 2 procenta. Nejde tedy o nic, co by se nějak zásadně vymykalo standardům bannerové reklamy. Pokud se však k tomu přidal ještě sociální aspekt, výsledky hned byly o něčem jiném.

Pokud reklama odkazovala na některé z přátel, kteří se již stali fanoušky dané značky, vzrostlo povědomí o kampani z 10 na 16 procent a pokud se reklama v podobě statusu probojovala až přímo do newsfeedu, bylo to rázem 30 procent. Prakticky totožný vývoj zaznamenaly také ostatní kategorie. Povědomí o značce vyskočilo na 8 procent při zmínce o přátelích a při zveřejnění v newsfeedu pak na 13 procent. Vůbec nejsilněji ale překvapivě zareagovaly samotné prodeje, které si v obou případech polepšily čtyřnásobně na 8 procent.

Hezká čísla bez záruky

Autoři studie také podle očekávání potvrdili fakt, že právě síť alespoň částečně skutečných přátel je velkou výhodou Facebooku a jejich doporučení je znatelně účinnější než prosté nahození na sociální sítě. Zároveň je však třeba mít na paměti, že tato čísla nejsou žádnou zárukou. Tvůrci kampaní musí potenciál sociálních sítí nejen vytěžit, ale hlavně správně použít a nabídnout uživatelům co nejvyšší přidanou hodnotu a správně kombinovat reklamní a mediální kanály.

A aby těch čísel nebylo málo, závěrem ještě několik zajímavostí. V rámci projektu Nielsen napočítal přibližně 18 milionů zobrazení placené reklamy, asi jeden milion pak tvořily „organické“ zmínky ve statusech přátel. Je tedy zjevné, že placená reklama je z hlediska dosahu stále větší jistotou než spoléhání se na fanouškovské základny. Nicméně zatímco na klasickou reklamu kliknulo necelé jedno procento uživatelů, u té spojené s přáteli už to byla čtyři procenta. Vzato kolem a kolem, investice do co nejširší základny fanoušků se bezpochyby vyplatí, ale sama o sobě zázraky nedokáže.

Via AdAge