Rdio versus Deezer. Kterou službu vybrat?

Co zajímá všechny nejvíc? Cena. Obě služby mají variantu zdarma. Když pomineme ostatní omezení, důležitý je fakt, že u Deezeru budete limitováni dvěma hodinami poslechu měsíčně. Rdio Free je trochu nesrozumitelné, nicméně v horní části obrazovky máte zelený proužek „FREE MUSIC“, který pomalu ubývá a předpokládám, že jde také o měsíční limit hudby zdarma. Rdio navíc přidává informaci, že po šesti měsících budete mít utrum a bude nutné si tak jako tak objednat jednu z placených variant.

Placené varianty u Deezeru:
Premium (3,49 EUR = 90 Kč) – neomezená hudba, poslech v prohlížeči, kvalitnější zvuk (až 320 kb/s)
Premium+ (6,99 EUR = 180 Kč) – navíc možnost offline přehrávání a používání mobilních aplikací

Placené varianty u Rdio: 
Web (90 Kč) – neomezená hudba, poslech v prohlížeči nebo desktopové aplikaci (o kvalitě přehrávané hudby se nic neříká)
Unlimited (180 Kč) – navíc mobilní aplikace, offline přehrávání

Aplikace a podpora třetích stran

Obě služby mají plnou podporu pro Windows i Mac, zvládnou mobilní systémy iOS, Android, Windows Phone i BlackBerry. U Rdio mě navíc potěšila desktop aplikace, která plně kopíruje internetový prohlížeč. Mám jí v docku a nemusím si tak hlídat záložku v Chrome. Chápu ale, že ne pro každého je samostatná aplikace nutností.

Každý preferuje něco jiného, prohlédněte si tedy sami podporu Deezer a podporu Rdio. Obě služby zvládají Last.fm srobbling a napojení na Facebook a Twitter, Deezer navíc mluví i se sociální sítí Google+.

Vzhled, uživatelské prostředí

Deezer nabízí v horní části hlavní ovládání přehrávané hudby a vyhledávání. V pravém sloupci najdete „objevovací“ menu – doporučení Deezeru, žebříčky a radio stanice. Následuje odkaz na aplikace třetích stran a vlastní knihovna.

Rdio je z mého pohledu čistší a příjemnější na pohled i orientaci. Přehrávač najdete v dolní části. V menu na levé straně opět jako první „objevovací“ menu s žebříčky a doporučeními na základě ostatních uživatelů. Poté vlastní menu, které se skládá z vaší kolekce, historie a playlistů.

Organizace a správa hudby

Tady přichází na řadu vlastní preference a uživatelské zvyklosti.

Po vyhledání požadovaného interpreta na Deezeru mám následující možnosti – přidat celého interpreta do oblíbených, přidat jeho jednotlivá alba do knihovny, případně si oblíbit jednotlivé písničky. Pomíjím teď možnosti sdílení, nákupu hudby a samotného přehrávání (ať už standardního, nebo pomocí radio stanic). Při spouštění „vlastní hudby“ tedy pracuji se svojí knihovnou, která se skládá z jednotlivých alb (můžu je organizovat do složek), hledám v oblíbených interpretech, mám vytvořené playlisty z konkrétních písniček, případně se podívám, co je mi doporučováno.

Z mého pohledu moc možností na malém prostoru – je ode mne vyžadováno příliš mnoho energie na to, abych si přehledně uspořádala alba v knihovně, a i před příchodem konkurence jsem dost skřípala zubama. Vedlo to k tomu, že jsem se až bála dělat si větší knihovnu a většinou jsem končila na hlavní stránce, kde mi bylo něco doporučeno.

Rdio je v tomto ohledu pro mne doslova rájem! Kolekce, do které jsem si mimochodem mohla naklonovat svou iTunes knihovnu, je mnohem přehlednější. Nebojím se mít v ní stovky alb a zběsile přidávat další. Primární třídění je podle interpreta, pod každým vidím jeho uložená alba. Po najetí na obrázek alba dvěma kliknutími přidávám či odebírám z kolekce, posílám do mobilního zařízení k offline poslechu, případně dávám písničky do playlistu. Jedná se o minimalističtější řešení než u Deezeru, pro mne ale znamená větší svobodu a menší stres s neuspořádanou kolekcí.

Po importu z iTunes ještě proběhlo a neustále probíhá drobné čistění – odmazávám špatná alba či singles a naopak přidávám u interpretů kompletní správná alba, plus nová, která jsem v knihovně iTunes neměla. Je to jednoduché. Smažu špatné verze v importu, najdu si daného interpreta a v zobrazených albech naklikám jejich libovolné množství do své kolekce. Hotovo a jdu na dalšího. Do toho občas nahlédnu, co poslouchají mí přátelé z Facebooku, případně do novinek, a opět dvěma kliknutími buď rovnou pustím album, nebo si ho přidám do své kolekce.

Offline používání a synchronizace

U obou služeb máte v dražších placených verzích možnost ukládání hudby k offline přehrávání – tedy pokud budete mimo internet, případně vyrazíte se svým mobilem sportovat. U Rdio mě zaujala funkce, kdy mě aplikace či prohlížeč informuje, že v danou chvíli přehrávám hudbu na jiném zařízení. I přesto ale můžu přehrávanou hudbu odkudkoliv ovládat. Pokud tedy ležím na gauči a nechce se mi vstát k notebooku, zapnu v mobilu aplikaci a změním na dálku interpreta či album. S ostatních zařízení se tak stávají dálkové ovladače. Deezer naopak má funkci, kterou Rdio zatím postrádá – možnost importovat vlastní mp3 soubory z počítače. Sama jsem nezkoušela, ale určitě se najdou uživatelé, pro které to bude důležité.

Objem hudby

Deezer aktuálně hlásí téměř 26 milionů písniček, Rdio mluví o milionech. Těžko srovnávát. V obou službách najdete i české interprety v hojném množství. Ze začátku jsem byla zklamaná z toho, že často narážím na alba, která jsou „unavailable“ pro naše končiny. Pak jsem zjistila, že je potřeba si zobrazit celý výběr a najít stejné album se správnými právy. Co jsem nenašla v Rdio, jsem poté nenašla ani v Deezeru. V tomto ohledu budete muset zkusit zapátrat sami.

U mne vyhrála přehlednější kolekce Rdio (až natolik, že jsem chvíli bláznivě uvažovala o zrušení předplatného iTunes Match), čistější uživatelské prostředí nejen webu, ale i aplikací, a také možnost desktopové aplikace. Takže přecházím na Rdio. Vaše volba je na vás, jen co dorazí Spotify či iTunes Radio, budeme stejně poměřovat znovu. Teď by to ale chtělo nějakou pořádnou službu na streamování filmů a seriálů! Šup sem s ní.