Quora je pořád tady a chce zrychlit odpovídání na otázky

Co je lepší, než propracovaná a detailní odpověď na vaši otázku, kterou trvá vytvořit poměrně dlouho? Čas od času je to jednoduchá a stručná odpověď, hlavně když je rychle. To je idea za novou funkcí Online Now odpovědní sociální sítě Quora.

Sociální síť Quora začala v roce 2009 jako výtvor dvou zaměstnanců Facebooku, kteří později modrou sociální síť opustili a začali se věnovat svému nápadu naplno. Pokud snad nevíte, o čem je řeč, podstatou Quory je odpovídání na otázky ostatních. Otázky jsou roztříděny podle témat a odpovídat na ně může kdokoliv, uživatelé sledující dané téma následně ty odpovědi, které se jim líbí nejvíc, hlasováním posouvají nahoru, případně posouvají dolů ty, které se jim nelíbí.

Tradičně je Quora za tři roky své existence zaměřená spíše na otázky, jejichž zodpovězení je náročnější, a jako sociální síť se proslavila právě díky tomu, že její komunita neváhá poskytovat detailní, propracované a promyšlené odpovědi, které mají hlavu a patu.

Na jaká témata má Quora nejčastěji odpověď?

Lidí ze své komunity, kteří dokáží zodpovídat dotazy ostatních nejlépe, si Quora cení natolik, že jim na konci října vytvořila speciální odznak “Top Writer”. Ten prozatím obdrželo 492 nejaktivnějších uživatelů, kteří poskytují nejlepší odpovědi. Kromě toho do komunity Quory patří řada známých osobností ze Silicon Valley, za všechny jmenujme třeba Marca Andreessena, Dustina Moskowitze, Jimmyho Walese a ze sféry showbyznysu například také Ashtona Kutchera.

Rychlejší odpovědi jsou někdy lepší

Jenže propracované odpovědi, které zaberou svému autorovi třeba i několik hodin nebo dní, než je k otázce publikuje, nejsou vždy to, co doptávající se potřebuje. Někdy se mnohem víc hodí rychlá odpověď, která sice nejde do hloubky, ale pomůže rozhodnout se v reálném čase o dalším postupu. Příkladem může být například to, když se v kině rozhodujete, na jaký film zamíříte. Možností je ale celá řada a ne všechny se nutně musí týkat jen zábavy.

Nová funkce Quory nazvaná příznačně Online Now

K tomuto účelu obvykle lidé využívají spíš další dvě sociální sítě, Twitter a Facebook, které se až do nynějška hodily pro zodpovídání aktuálních dotazů lépe. Nová funkce Quory nazvaná Online Now má ale tento nedostatek napravit a umožnit uživatelům, aby dokázali v reálném čase sehnat odborníka, který jim s jejich problémem pomůže ideálně okamžitě.

Ochrana soukromí je nutností

K tomuto účelu bude Quora uživatelům k jejich otázkám zobrazovat členy komunity, kteří by jejich problému mohli rozumět a jsou právě připojeni. Quora se ovšem v tomto ohledu již podruhé nedopustila neopatrnosti, se kterou přišla v létě tohoto roku, když spouštěla funkci Views.

Tehdy sociální síť uživatelům automaticky zapnula novou funkci, která všem ostatním umožnila vidět, jaké odpovědi na které otázky si prohlíželi. Nikoliv co komentovali, kde odpovídali a na co se ptali, ale doopravdy i to, co všechno na Quoře viděli a dokonce kudy se na danou otázku dostali, tedy jak ji našli. Část této funkce poté Quora vypnula (jak se k danému obsahu uživatel dostal), přesto ale uživatelé příliš potěšeni nebyli. Hlavně proto, že Quora podle základního nastavení jejich profily zobrazuje veřejně a umožňuje je i indexovat vyhledávačům.

V případě funkce Online Now existuje několik záruk, že uživatelovo soukromí nebude narušeno:

  • zda je uživatel online se zobrazuje pouze v sekci Online Now (tedy v rámci nové funkce), nikde jinde na Quoře to vidět není
  • online status se bude zobrazovat jen u těch uživatelů, kteří předtím na domovské stránce Quory četli upozornění na novou funkci a kterým byla nabídnuta možnost si změnit nastavení
  • jak je naznačeno výše, uživatelé mohou v nastavení kdykoliv změnit to, zda je ostatní uvidí či nikoliv; na zapnutí viditelnosti pro ostatní je nicméně vázáno to, aby uživatel mohl vidět ostatní, jinak řečeno, funkce Online Now funguje jako celek a uživatel, který chce ostatní vidět online, musí na oplátku umožnit totéž ostatním
  • ti, kteří v létě vypnuli funkci Views, aby ostatní neviděli, co si na Quoře prohlíželi, mají funkci Online Now automaticky přednastavenou na “vypnuto”

Způsob, jak se Quora v tomto případě postavila k ochraně soukromí, se tedy zdá být povedenější. Uživatelé jsou o všem informováni, je jim nabídnuta možnost automatické nastavení před aktivací služby změnit, a těm, kdo v minulosti naznačili, že jim na soukromí záleží, je funkce předvypnuta. Ani to ale nezaručí, že internetové publikum skutečně Quoru začne využívat i k získávání odpovědí na otázky, které potřebují být zodpovězeny rychle. A celou věc trochu komplikuje i fakt, že získávat okamžité odpovědi od lidí, kteří nejsou mezi vašimi kontakty, bude stát speciální kredity (současných kontaktů se naopak lze ptát po libosti).

Zda se Quora místo Twitteru, Facebooku, SMS zpráv a telefonních hovorů stane místem pro rychlé odpovědi na aktuální otázky, to ukážou příští měsíce. Nepůsobí ale pravděpodobně, že by tuhle sociální síť k takovému účelu začal pravidelně využívat i někdo jiný, než její současní uživatelé, kteří si odpovědi poskytované její komunitou již v minulosti oblíbili.

Via TC, Quora

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Soukromí je přeceňované, všichni přece děláme to samé, říká růžová panda

Michaela Losekoot je blogerka, copywriterka, milovnice knih a jeden z "těch lidí od sociálních médií". Píše blog Růžová panda, pracuje v knihkupectví Martinus a jedním z jejích témat je i postavení blogerů v Česku a (ne)schopnost firem s nimi kreativně pracovat. Jak svůj vliv využívá, proč se z podnikatelky stal freelancer a proč podle ní fotka v podprsence patří na Instagram a ne na Twitter?
Přečtěte si více

Zynga ve třetím čtvrtletí tratila, akcie šly přesto nahoru

Po společnostech jako Google, Facebook či Yahoo ukázala výsledky hospodaření také problémová Zynga, tvůrce Farmville a dalších slavných sociálních her. Nejen odchod přebytečných zaměstnanců, ale i vyšší příjmy než se očekávalo měly pravděpodobně na svědomí, že její akcie si včera po uzavření burz polepšily.
Přečtěte si více

Rdio versus Deezer. Kterou službu vybrat?

Je to neuvěřitelné, ale už i v České republice dochází k souboji streamovacích služeb. Něco, co bylo nedávno naprosto nepředstavitelné. Na trh v minulých dnech dorazila služba Rdio a naši dvorní terénní výzkumnici Elišku Vyhnánkovou samozřejmě velmi zajímalo, jestli zůstat u předplatného Deezeru, nebo vzít kramle ke konkurenci. Jdeme srovnávat!