Psaní zpráv v mobilní aplikaci Facebooku končí, půjde už jen přes Messenger

Posílání soukromých zpráv přes mobilní aplikace Facebooku bude brzy minulostí. Sociální síť se rozhodla soukromé zprávy od hlavní aplikace zcela oddělit, a zachovat je pouze v oddělené aplikaci Facebook Messenger.

Pro mnoho uživatelů Facebooku je jednou z nejdůležitějších funkcí, které služba nabízí, její chat. Facebook tito uživatelé mají v záloze jako doplňkový adresář kontaktů k hlavnímu seznamu v telefonu. Když se chtějí někomu ozvat, nezřídka místo volání sáhnou po chatu a napíší soukromou zprávu.

Pokud takový uživatel chce chatovat mobilně, a používá k tomu účelu standardní aplikace od Facebooku pro Android a iOS, bude zanedlouho mít smůlu. TechCrunch a TheVerge shodně informují, že zprávy z vlajkových aplikací největší sociální sítě velmi brzy zmizí.

Uživatelé v některých evropských státech (ani jeden z webů nespecifikuje ve kterých) začali dostávat notifikace, že jim Facebook v hlavní aplikaci zprávy do dvou týdnů deaktivuje. Pokud poté chtějí chatovat dál, musí si stáhnout aplikaci Facebook Messenger. Mluvčí Facebooku potvrdil, že nejde o experiment, a že v budoucnu touto změnou projdou aplikace všech uživatelů.

Výjimka pro Paper, tablety a mobilní web

Ne tedy úplně všech, Facebook učiní několik výjimek. Předně, nebude tlačit do stáhnutí Messengeru uživatele starších telefonů s Androidem, kteří mají v telefonech příliš malou interní paměť. Za druhé, zprávy přes hlavní aplikace budou prozatím fungovat i uživatelům tabletů. A za třetí, výjimkou budou i zprávy v aplikaci Paper. Přes tu půjde chatovat i nadále, a Facebook tak vlastně dává uživatelům na vybranou, zda si místo Messengeru nechtějí stáhnout právě jeho nepříliš úspěšnou experimentální aplikaci. Zda jsou výjimky myšlené nastálo, nebo jen na čas, to v tuto chvíli není jasné.

Zprávy budou klasicky fungovat i uživatelům, kteří Facebook na svých telefonech navštěvují přes mobilní web. Všichni ostatní budou mít od chvíle, kdy obdrží první notifikaci, na stažení Messengeru (či Paperu) zmíněné dva týdny.

Facebook krokem sleduje především zrychlení svých hlavních aplikací, které by se po oddělení soukromých zpráv měly zmenšit i co do velikosti. Zároveň by se měla zvýšit kvalita chatu. Ten je přes Messenger nepochybně pohodlnější, rychlejší a hezčí než přes hlavní aplikaci.

Přesto ale ne každý má chuť si na obsluhování Facebooku zbytečně místo jedné aplikace stahovat hned dvě. Nezanedbatelná část uživatelů pravděpodobně chat sice chce mít na mobilu k dispozici, nepoužívá jej ale tak často, aby se jim Messenger vyplatil. Právě oni jsou těmi, koho se tahle změna z dílny Facebooku dotkne nejcitelněji.

O nás bez nás

Je chvályhodné, že se sociální síť tento týden konečně rozhodla lépe chránit naše soukromí. To soukromí, se kterým před pouhými několika lety vyváděla takové psí kusy, jako automatické nastavení viditelnosti nově publikovaných příspěvků na veřejnou, a to bez nejmenšího upozornění uživatelů. Stejné soukromí, které už v roce 2010 bylo podle Marka Zuckerberga mrtvé.

Oddělením soukromých zpráv od hlavní aplikace ale Facebook dává najevo, že od té doby svůj přístup ve skutečnosti příliš nezměnil. Když sám má pocit, že se mu něco hodí (jako nyní zrušení chatu v mobilních aplikacích, aby podpořil své aplikace Messenger, Paper a WhatsApp), nebo že je to cesta správným směrem, nikoho se neptá a prostě to udělá. A je k tomu ochoten přistoupit i zcela zřejmě proti vůli svých uživatelů.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Statistici Facebooku prozkoumali, jak se chováme ve vztazích

Muži podle sociální sítě chodí s mladšími ženami. A to průměrně o 2,5 roku. U párů stejného pohlaví jsou věkové rozdíly větší. Čím je vztah delší, tím je pravděpodobnější, že dlouhodobě vydrží. Když spolu dva začnou chodit, píší si na Facebooku sice méně, ale o to pozitivněji. Tým datových vědců Facebooku zkoumal ve Valentýnském týdnu vztahy uživatelů sociální sítě.