Proč se snažit o stáže: Facebook dal práci 18letému talentu

Pracovat jako stážista ve velkých společnostech se může významně vyplatit. Facebook si tímto způsobem našel nejmladšího zaměstnance. S podpisem smlouvy dokonce čekal, až Michael Sayman překročí hranici 18 let.

Michael Sayman je talent, který už třeba Bloomberg zaujal hned několikrát. Nedávno dostudoval střední školu v Miami a stáž ve firmě absolvoval místo letních prázdnin.

Práce ve Facebooku si ho přitom našla dřív, než si on našel ji. Pomohlo mu v tom zaujetí pro mobilní hry a rozhodnutí, že rodičům pomůže s domácím rozpočtem právě jejich programováním.

Pyžamo až na prvním místě

Michael Sayman vymyslel hru 4Snaps a důležité pro něj bylo, že se ji rozhodl vystavět na nástrojích Facebooku. 4Snaps je na tom, že uživatelé vyfotí čtyři fotografie, které pak pošlou kamarádům jako nápovědu pro hádání určitého slova. Vyzkoušelo ji 500 tisíc lidí a v jednu chvíli se stala nejstahovanější hrou v App Storu.

Vedle hráčů zaujala i vývojáře ve Facebooku. Ti Michaela požádali, aby jim poslal video o tom, jak aplikaci vytvořil – chtěli si ho totiž vyvěsit na blog. Sayman video natočil v pyžamu a při firemním promítání zaměstnancům zaujal management natolik, že získal pozvánku na letní stáž a rovnou i setkání s Markem Zuckerbergerem. Prodloužení stáže na zaměstnanecký poměr oznámil – jak jinak – na svém Facebooku. (A odtud jsme si půjčili i jeho fotku. – pozn. red.)

Firmy plné teenagerů

Právě Facebook se oficiálně přiklonil k hledání mladých talentů, a nechce přitom ani čekat na to, až se jejich nadání projeví na vysokých školách. V hledáčku má tak i ty, kteří na ně ještě ani nenastoupili. A nejde jen o tuhle sociální síť. Třeba LinkedIn otevřel letní program pro stážisty ze středních škol už před dvěma roky.

Startupy se takových pracovníků nebojí už dlouho. Airbnb běžně pracuje se středoškoláky, kterým je kolem 16 let. Firmy ze Sillicon Valley chtějí mladé ulovit včas. Stále častěji je totiž spíš než práce ve velké společnosti zajímá, jak založit vlastní firmu. Pomáhá jim v tom řada fondů a investorů, kteří jsou ochotni takovým nadšencům s podnikáním pomoci radami i finančně.

Konečně pořádný důvod, proč doma sjíždět online návody

Sayman se i přes jeho mladý věk ale zdaleka nezapíše jako nejmladší objev velké firmy. V tom ho o mílové kroky předčil James Anderson, nyní 15letý pracovník firmy kreativní webové agentury Planet Argon. James potkal majitele firmy na konferenci zaměřené na jeden z programovacích jazyků. A nebál se je požádat o letní stáž, kterou také hned získal – ve třinácti letech.

“Měl jsem dojem, že na věku nezáleží, když umím programovat,” uvedl mladík, který se doma naučil několik programovacích jazyků a vytvořil aplikace jen díky online tutoriálům.

Zas ty prachy

Nečekejte přitom, že tito stážisti pracují s tím, že jejich jedinou odměnou je nadšení. Přestože najímání velmi mladých lidí znamená pro firmy náročné papírování a často hledání cesty, jak nepřekročit zákon, dobrou práci dokážou štědře odměnit.

Platy samozřejmě nejsou veřejné, podle odhadů se ale hovoří o tom, že řada z talentů dostává vedle ubytování a dopravy zdarma ještě plat přesahující šest tisíc dolarů, tedy asi 126 tisíc korun, měsíčně. Ovšem že v některých firmách je průměr vyšší, píše Bloomberg.

Tak co, už jste našli ta nejlepší videa, jak naprogramovat oblíbenou aplikaci?

Total
0
Shares
Další články