Přístup k Wikipedii bez poplatků za data nyní pro více zemí

Wikimedia Foundation, nezisková společnost stojící za projektem celé Wikipedie a přidružených stránek, se rozhodla dále zapracovat na své iniciativě Wikipedia Zero. Ta přímo navazuje na základní poslání celé nadace, jímž je podpora a rozvoj otevřených wiki projektů a garance jejich bezplatného fungování a přístupu. Wikipedia Zero si stanovuje za cíl zvýšit informovanost a tedy i vzdělanost a možnost volby občanů rozvojových zemí tím, že jim usnadní přístup k informacím. Pokouší se odstranit všechny bariéry, které by sebevzdělávání mohly bránit, v tomto případě bariéry především ekonomického rázu.

Wikipedia se svých cílů rozhodla dosáhnout pomocí spolupráce s telefonními operátory. Dle statistických dat totiž stále stoupá poměr uživatelů mobilních zařízení k počtu uživatelů počítačů, což platí obzvláště pro rozvojové země. První spolupráce byla v dubnu navázána s ugandským a tuniským operátorem Orange, v květnu se pak přidala malajská společnost Digi. Následně 14. října Wikimedia Foundation oznámila partnerství se Saudi Telecomem.

V praxi to znamená rozšíření projektu Zero do Saudské Arábie, Bahrainu a Kuwaitu. Nyní má tedy 25 milionů uživatelů šanci zdarma pročítat Wiki projekty bez jakýchkoliv poplatků za datové přenosy. Nadace má z tohoto kroku údajně velmi dobrý pocit, mimo jiné proto, že spolupráce s arabskými zeměmi je pro ni jednou z priorit. Stránky bude možné prohlížet jak v arabštině, tak angličtině. K dispozici bude k plná i textová verze pro uživatele s pomalejším připojením.

Pro mobilní operátory je tato spolupráce výhodná především z hlediska PR a marketingu, kdy bylo výzkumy prokázáno, že 28 procent čtenářů Wikipedie by si raději předplatilo služby u společnosti, která projekt Zero podporuje. Mimo jiné tento tah může nalákat k aktivaci mobilního připojení i zcela nové uživatele, kteří by se jinak k tomuto typu surfování neodhodlali.

Via wiki