Přístup k Wikipedii bez poplatků za data nyní pro více zemí

Tvůrci Wikipedie věří, že ve vědění je moc, která by neměla být odepřena nikomu na světě. Bez ohledu na jeho barvu pleti či ekonomickou situaci. Tuto myšlenku se snaží přeměnit v realitu projektem Wikipedia Zero, který poskytuje přístup k mobilní verzi Wikipedie v rozvojových zemích zdarma, bez jakýchkoliv poplatků za přenos dat.

Wikimedia Foundation, nezisková společnost stojící za projektem celé Wikipedie a přidružených stránek, se rozhodla dále zapracovat na své iniciativě Wikipedia Zero. Ta přímo navazuje na základní poslání celé nadace, jímž je podpora a rozvoj otevřených wiki projektů a garance jejich bezplatného fungování a přístupu. Wikipedia Zero si stanovuje za cíl zvýšit informovanost a tedy i vzdělanost a možnost volby občanů rozvojových zemí tím, že jim usnadní přístup k informacím. Pokouší se odstranit všechny bariéry, které by sebevzdělávání mohly bránit, v tomto případě bariéry především ekonomického rázu.

Wikipedia se svých cílů rozhodla dosáhnout pomocí spolupráce s telefonními operátory. Dle statistických dat totiž stále stoupá poměr uživatelů mobilních zařízení k počtu uživatelů počítačů, což platí obzvláště pro rozvojové země. První spolupráce byla v dubnu navázána s ugandským a tuniským operátorem Orange, v květnu se pak přidala malajská společnost Digi. Následně 14. října Wikimedia Foundation oznámila partnerství se Saudi Telecomem.

V praxi to znamená rozšíření projektu Zero do Saudské Arábie, Bahrainu a Kuwaitu. Nyní má tedy 25 milionů uživatelů šanci zdarma pročítat Wiki projekty bez jakýchkoliv poplatků za datové přenosy. Nadace má z tohoto kroku údajně velmi dobrý pocit, mimo jiné proto, že spolupráce s arabskými zeměmi je pro ni jednou z priorit. Stránky bude možné prohlížet jak v arabštině, tak angličtině. K dispozici bude k plná i textová verze pro uživatele s pomalejším připojením.

Pro mobilní operátory je tato spolupráce výhodná především z hlediska PR a marketingu, kdy bylo výzkumy prokázáno, že 28 procent čtenářů Wikipedie by si raději předplatilo služby u společnosti, která projekt Zero podporuje. Mimo jiné tento tah může nalákat k aktivaci mobilního připojení i zcela nové uživatele, kteří by se jinak k tomuto typu surfování neodhodlali.

Via wiki

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jak by vypadaly změny na Facebooku ve skutečném životě

Parta stojící za YouTube kanálem Extremely Decent vytvořila povedenou parodii spadající do populární kategorie "kdyby Facebook byl skutečný svět...". I když se u nás obvykle na Facebook díváme spíše z marketingového pohledu a pro značnou část změn máme pochopení, otravnost neustálých úprav z pohledu běžného uživatele se v tomto případě povedlo zachytit takřka dokonale.
Přečtěte si více

Experimenty Facebooku: Notifikace z news feedu, placené zprávy, emotikony

Při tom, jak velkou má Facebook uživatelskou základnu, si může dovolit neustále podnikat desítky i stovky testů, kterými koriguje svoje budoucí směřování. Nejnovějšími experimenty jsou placené zprávy pro uživatele v Británii, pokus s notifikacemi o počtu nových příspěvků, zavedení emotikonů v příspěvcích nebo plošné omezení počtu pozvánek na události. Zároveň také Facebook představil novinky kolem Open Graph akcí.