Pozor na facebookové přátele, nemusíte kvůli nim dostat úvěr

Aktivity na sociálních sítích jsou sledovány personalisty. O tom se už všeobecně ví. Teď ale fungování na Facebooku může mít vliv i na to, jak vysoký dostanete úrok v bance nebo jestli vůbec dostanete úvěr.

Důvěryhodnost a vliv na sociálních sítích měří kde kdo. Teď už s těmito čísla začínají koketovat i  úvěrové společnosti. Ty dosud používaly své staré a osvědčené indexy, sledující hlavně platební morálku v minulosti. Teď první odvážlivci tvrdí, že dobrým indikátorem důvěryhodnosti je i sociální síť kolem žadatele.

Princip vysvětluje jeden z průkopníků nového přístupu – společnost Lenddo. Pokud se přátelíte s někým, kdo pozdě splácí, je to špatné. Pokud se s ním jste ještě často v kontaktu, tím hůř pro vaše kreditní skóre. “Lidi poznají sami, kdo je důvěryhodný a kdo ne. Novinka je ale to, že my to dokážeme měřit,” tvrdí šéf Lenddo Jeff Stewart.

Podobný systém provozuje i neměcký Kreditech. Ten sbírá data z osmi tisíc zdrojů. Kromě Facebooku, eBay nebo Amazonu Němci sledují i online formuláře a také párují pozici počítače a informace o bydlišti, které uživatel o sobě šíří. “Jednotlivé informace nemusí dávat samy o sobě smysl, ale dohromady nám dají skvělý obrázek o žadateli o půjčku,” tvrdí spoluzakladatel firmy Sebastian Diemer.

via CNN

Total
0
Shares
Další články