Porušujete pravidla YouTube? Google vás nechá převychovat

Asi není náhodou, že Google důkladně překopal svůj systém boje s porušováním autorských práv v době, kdy čelí tlaku velkých firem i zákonodárců kvůli nedostatečné ochraně duševního vlastnictví. Právě YouTube je tradičně jedním z velmi aktivních šiřitelů cizího majetku a to se pochopitelně mnoha poškozeným nelíbí. Google se nyní rozhodl jednat a kromě přepracovaného Centra autorských práv zavádí i nová pravidla.

Jedním z těch nejzajímavějších je povinnost absolvovat malé online školení o autorských právech pro všechny uživatele, jejichž video bude vyhodnoceno jako kradené. Dosud se Google omezoval především na různá varování nebo účty v případě více prohřešků rovnou mazal. Pokud nyní bude některý z uživatelů usvědčen z porušování práv, čeká ho Škola autorského práva. Bude si muset povinně projít informace z Centra autorských práv, podívat se na několikaminutové vysvětlující video a absolvovat krátký test.

Je poměrně příjemné, že je hutné téma vysvětleno s pomocí seriálu Happy Tree Friends, takže dokáže docela slušně udržet pozornost. Přesto se nepodařilo zabránit poněkud mentorskému přístupu, je to ale celkem pochopitelné. Podle Googlu je hlavním cílem uživatelům vysvětlit, z jakých důvodů mohlo být jejich video vyhodnoceno jako nelegální (a samozřejmě je i trochu postrašit). Je zajímavé, že přímo na YouTube se video líbí 830 uživatelům, ale přes 4400 uživatelů mu vystavilo palec dolů. Celkem má necelých 190 tisíc zhlédnutí, přičemž kampaň se začala postupně rozbíhat od konce března.

Sankci a první warning z důvodu porušení autorských práv obdržíte, pokud třetí strana informuje Google o tom, že vaše video porušuje její autorská práva, a dané video bude odstraněno. Je-li na vás uvalena sankce, obdržíte e-mailem oznámení a sankce se ve vašem účtu zobrazí v části Nastavení účtu na stránce Správa účtu. Platnost sankce vyprší za půl roku, pokud budou splněny nastavené podmínky a pokud během tohoto období nedorazí žádné další oznámení o porušení autorských práv.

Po třech varováních bez pokusu o nápravu je účet i veškerý obsah smazán. Zároveň platí, že dokud přistižený uživatel neabsolvuje školu autorského práva na YouTube, nemůže nahrávat žádná další videa.

„Chceme pomoci našim uživatelům fungovat v rámci zákonů a našich pravidel. Požadavek na to, aby lidé prošli školou autorského práva po obdržení upozornění na porušení práv, znamená, že lépe porozumí tomu, proč byly jejich kroky špatné, porozumí právu a budou moci snadněji vycházet s pravidly YouTube v budoucnu,“ uvedli zástupci YouTube pro Politico. Gawker k tomu podotýká, že portál nastavil uživatelům v podstatě stejná pravidla, jaká platí pro opilé řidiče.