Počet uživatelů Signalu stoupl o 80 %, hromadný exodus z WhatsAppu ale nenastal

Na začátku ledna vzbudila vlnu nevole aktualizace zásad ochrany osobních údajů komunikační platformy WhatsApp. Na protest nebo dokonce na popud Elona Muska zažily alternativní platformy Signal a Telegram raketový nárůst uživatelů

Mohlo by to budit dojem, že se blíží konec fungování WhatsAppu. Jenže tak horké to nakonec nebude. Společnost Wandera analyzovala aktuální data související s používáním chatovacích platforem, jako je WhatsApp, Messenger, Telegram nebo Signal. Co analýza dat ukázala?

Facebook a ochrana osobních údajů

Facebook shromažďuje enormní množství uživatelských dat a je známo, že společnost je historicky bez svolení sdílela se třetími stranami. Nejde přímo o obsah zpráv ani o to, co říkáte nahlas. Facebooku jde spíše o metadata, jako kde uživatelé nacházejí, k jaké Wi-Fi síti se připojují nebo s kým nejvíce komunikují. Navíc sledovací kód má přehled nad online aktivitou a nákupy uživatelů i mimo prostředí Facebooku

To však neznamená, že je něco špatného na tom, že Facebook shromažďuje určitou úroveň dat, aby lépe sloužil svým uživatelům. Bez ohledu, zda uživatelů záleží na svém online soukromí, nebo ne, měli by mít právo vědět a kontrolovat, jaké informace jsou shromažďovány a sdíleny.

WhatsApp a sdílení dat s Facebookem 

Původní strategií komunikační aplikace WhatsApp bylo bezpečné zasílání soukromých šifrovaných zpráv. Když tedy začátkem ledna společnost WhatsApp oznámila aktualizaci zásad ochrany osobních údajů, ve které byla nová část o sdílení metadat s Facebookem za účelem přesnějšího cílení reklam, strhla se velká nevole uživatelů, která vedla k raketovému vzestupu konkurenčních aplikací, jako je Signal nebo Telegram. Termín pro uvedení nových podmínek v platnost byl původně 8. února. Právě kvůli nespokojenosti uživatelů nakonec WhatsApp přesunul tento termín na 15. května.

O současném stavu referuje graf, ve kterém je vidět srovnání počtu aktivních uživatelů aplikací WhatsApp, Messenger, Telegram a Signal: 

Graf č. 1: Srovnání počtu uživatelů (ke dni 24. 1. 2021) – reprezentativní vzorek

Následující graf ukazuje, jak lidé v průběhu času používají WhatsApp a Signal. Tento graf představuje změnu počtu denních uživatelů ve srovnání s průměrným počtem denních uživatelů ke stejnému datu v minulém roce. Nárůst uživatelů WhatsAppu a Signalu byl až do začátku ledna vcelku konstantní. Po zveřejnění nových podmínek právě na začátkem ledna, došlo k nárůstu denních uživatelů o více než 80 %.

Graf č. 2: Nárůst počtu uživatelů WhatsAppu a Signalu (ke dni 24. 1. 2021)  – reprezentativní vzorek

Ačkoli Signal zaznamenal minulý měsíc prudký růst, stále má pouze zhruba 2 % denních uživatelů WhatsAppu. Uživatelé pravděpodobně neopustí WhatsApp okamžitě. Dokud nepřejde k alternativám jako je Signal nebo Telegram většina potřebných kontaktů, tak dokážou uživatelé WhatsAppu odpustit netransparentnost i sdílení dat s Facebookem. 

Analýzu provedla společnost Wandera z dat získaných v zákaznické síti Wandera Security Cloud. Tato anonymizovaná data používá společnost Wandera výhradně pro potřeby svých zákazníků a k identifikaci trendů v oblasti kyberbezpečnosti.

Zdroj: Wandera

Total
8
Shares
Další články
Přečtěte si více

Co přináší poslední změny facebookového Open Graphu

Ve snaze zvýšit kvalitu Open Graph aplikací pro koncové uživatele Facebook mění některé zaběhlé modely fungování. Již nebude možné automatické sdílení aktivity uživatele, Open Graph příspěvky budou vizuálně silnější a odpadne několik funkcí, které uživatele podle dosavadních zkušeností obtěžovaly.
Přečtěte si více

Další osobnost na Redditu. Uživatelům v pondělí odpovídal Bill Gates

Sbírka celebrit, které uživatelům sociální sítě Reddit odpovídaly ve speciálním formátu Ask Me Anything, se rozrostla o další celosvětově známé jméno. Po Baracku Obamovi či Arnoldu Schwarzeneggerovi odpovídal zakladatel Microsoftu a současný bojovník za lepší svět Bill Gates. Mluvil hlavně o svých současných aktivitách, jak už je ale v rámci AMA zvykem, ani humoru se rozhodně nevyhýbal.