Plánujete dovolenou? Zkuste cestovat sociálně!

Cestování v době internetu a sociálních sítí může mít zvláštní kouzlo, takřka všechno můžete zařídit a připravit online a „realtime“. Tím rozhodně není myšlen pouze nákup zájezdu či rezervace hotelu, ale i plánování cesty na vlastní pěst. Porozhlédli jsme se po službách, které dnes umožňují vytěžit potenciál Webu 2.0 od začátku až do konce jakékoli cesty.

Když hledáte inspiraci

Vybrat místo, kam chcete cestovat, můžete jednak na základě minirecenzí a fotek na Facebooku svých přátel, nebo se můžete nechat inspirovat na wikiprůvodci, který je tvořen samotnými uživateli. Oproti průvodcům oficiálním můžete více spoléhat na to, že popis lokality bude více odpovídat skutečnosti a recenzenti popíší to, co vás skutečně zajímá. Nemají totiž obvykle žádný zájem situaci přikrášlovat, což se o průvodcích papírových a tvořených profesionálními redaktory často říci nedá. A chcete-li se předem podívat, jak vybrané místo vypadá, můžete využít třeba Google Street View nebo podobný projekt NORC.

Chcete-li si pak najít průvodce pro vhodnou lokalitu, může pomoci japonský projekt Shiroube. Jde vlastně o online vyhledávač a katalog průvodců z celého světa. Hledat můžete pomocí mapy nebo svých zájmů a pokud se vám nechce samostatně plánovat cestu a vymýšlet si program, je řešení s vyhledáním lokálního průvodce ideální.

Projekt TripWiser má motto „Berte si cestování osobně“. Jde o sociální síť pro ty, co rádi cestují a chtějí se se svými zkušenostmi pochlubit v komunitě. Uživatelé zde najdou recenze, fotky či videa, vše propojené s mapou. Vyplatí se prohlížet hned několik recenzí, nabízejí zajímavé tipy, které v průvodcích nenajdete. Nechybí ani aplikace pro Facebook.

Když hledáte zábavu

Když už si vyberete lokalitu a na dálku se s ní seznámíte prostřednictvím zážitků a obsahu ostatních, přichází na řadu plánování cesty na místo činu. Pokud se bojíte, že se cestou budete nudit, můžete využít projekt Planely, jakousi seznamku pro cestující stejným spojem. Zaregistrujete se, zadáte kdy a kam letíte a systém vám nabídne cestující, kteří poletí s vámi. Můžete se s nimi spojit a poté strávit příjemnou společnou cestu nebo dokonce celou dovolenou.

Pro vyhledání parťáků pro cestování může posloužit i web Globetrooper, jehož hlavním účelem je spojování lidí, kteří by rádi cestovali do určité lokality a nedaří se jim přemluvit někoho, koho znají osobně. Sociální cestování, sdílení výletů, to jsou další základní funkce. Kromě toho web nabízí množství recenzí, rad a tipů pro bezproblémové cestování do jednotlivých lokalit.

Když už jste na místě, ať už s najatým průvodcem, rodinou, nebo novým kamarádem, se kterým vás spojila touha poznat určitou část zeměkoule, bylo by záhodno vše dokumentovat fotit, točit, dělat si zápisky z cest. Dnes už nefrčí přístup nafotím, po návratu dám do galerie a pak pošlu kamarádům. In je informovat přátele online, průběžně z místa pobytu. Můžete to dělat prostřednictvím Facebooku nebo Twitteru, nebo posílat fotografie postaru e-mailem či je zdlouhavě nahrávat do galerií. A k tomu psát zápisky do blogu. Můžete, ale nemusíte.

Když hledáte posluchače

Celé to je možné zjednodušit a zřídit si cestovní deník, třeba na české službě OnTheRoad. Nejdřív výlet naplánujete, pak z cesty reportujete známým třeba jenom textovou zprávou či MMSkou, publikovat můžete i prostřednictvím e-mailu či aplikace pro iPhone a Android. U podobných služeb vítězí jednoduchost a velký výběr možností k publikování, což je pro cestovatele důležité hlavně kvůli šetření času. Proč trávit hodinu u blogu nebo fotogalerií, když venku je možné poznávat exotická místa.

Mějte na paměti, že nejrůznější online služby by měly pomáhat, ne zdržovat a krást čas. Každý si může vybrat jen část z nabídky sociálního cestování, tu, kterou využije. Na cestách bychom rozhodně neměli dopadnou tak, že prosedíme hodiny u počítače či mobilního telefonu. Buď cestujeme pro sebe, abychom se podívali daleko od domoviny, poznali zvyky a užili si prostředí, nebo kvůli tomu, abychom se mohli chlubit kamarádům. Ta první skupina cestovatelů doufejme stále ještě dominuje.