Petice za záchranu Google Readeru rychle získala přes 50 tisíc podpisů

Kdo by to byl řekl, že se letitá a vlastně nijak zvlášť zajímavá služba Google Reader stane v roce 2013 zprávou dne. Ale jak se ukazuje, svou jednoduchostí a každodenní použitelností získala natolik věrné publikum, že oznámení o jejím plánovaném ukončení k letošnímu prvnímu červnu vyvolalo nevídanou vlnu protestů.

Stovky hlasů přibývají každou minutu pod petici na stránce Change.org, která volá po zachování čtečky Google Reader (a je moc hezky napsaná). V tuto chvíli už má přes 56 tisíc podpisů, při současném tempu už to ale za hodinu může být zase úplně jinak. Včerejší zprávu o ukončení služby už jste nejspíš zaznamenali také, protože hlasité nářky uživatelů se velice rychle rozšířily také po českých sociálních sítích. Google ji zveřejnil na svém blogu tak nějak mimochodem v davu dalších služeb, pozornosti to ale neuniklo.

Google je známý tím, že v poslední době pravidelně čistí své ohromné portfolio a zavírá málo významné nebo zcela neúspěšné služby (byť zároveň na jejich místo stále chrlí spousty experimentů nových). Od roku 2011 už takových konců bylo dokonce 70. Zajímavá je v tomhle ohledu nástěnka Google Graveyard na Pinterestu, která každé službě vystavuje malý pomníček. A není to zrovna veselý pohled, obzvlášť, když pod drnem vidíte své staré známé.

Readeru údajně dlouhodobě klesá počet uživatelů a na trhu jsou jistě i další služby, které by mohly stejný úkol zvládnout podobně, je ale zjevné, že si tento nástroj získal specifické a velmi oddané publikum. A je otázkou, zda Googlu stojí za to právě tuto skupinu uživatelů rozladit. Je to také zjevně publikum činorodé – kromě již zmíněné petice je další s 22 tisíci podpisy na adrese keepgooglereader.com a na podporu vznikají i jednoduché, ale jasně srozumitelné weby se sociálními funkcemi jako bringgooglereaderback.com.

Celé je to každopádně moc zajímavá situace a Google by z ní nakonec mohl vytřískat i nějaké ty plusové body, pokud ji chytí za správný konec. Správná otázka by teď asi měla znít – když máte Google Reader tak rádi, kolik jste ochotní za něj zaplatit?

Via VB

Total
0
Shares
Další články