Parler, sociální síť pro „svobodu slova“, o které jste slyšeli, až když ji vypnuli

Znáte sociální síť Parler? Pravděpodobně jste o ní poprvé slyšeli až v souvislosti s nedávnými událostmi v americkém Kapitolu. Pojďte se na sociální síť, kde kvetla svoboda slova, dařilo se rasismu a dezinformacím, podívat.

Sociální síť a mikroblogovací platforma slibující svobodu projevu online Parler vznikla v roce 2018 a nabídla prostor pro ty, které začaly ostatní sociální sítě limitovat, cenzurovat, omezovat, umlčovat… zkrátka všem, kteří si myslí, že vyřvávat nenávistné projevy a chovat se jako hulvát je v pořádku. Parler nabídl neregulovaný a necenzurovaný prostor (nejen) pro konzervativce, kteří byli frustrování zásahy tradičních sociálních médií, ale útočiště zde našli i lidé s krajně pravicovými názory, jedinci i skupiny, kteří si libují v rasistických prohlášeních, šíří dezinformace, fake news a konspirační teorie všeho druhu. Navzdory tomu, respektive právě proto se sem uchýlili Trumpovi obdivovatelé a počet uživatelů vzrostl během roku 2020 na desetinásobek. A není se čemu divit – mainstreamové platformy zpřísnily svá pravidla a kontrolu obsahu, což nutně dovedlo některé uživatele k tomu, aby hledali alternativy.

V listopadu 2020 se aplikace Parler dokonce dostala na nejvyšší místo v App Storu, i když se od té doby v žebříčku výrazně propadla. List The Washington Post uvedl, že stránka měla po volbách více než 10 milionů uživatelů, a výkonný ředitel společnosti uvedl, že uživatelská základna nadále rostla po milionech.

Tato čísla jsou stále dost nízká ve srovnání s Facebookem, Twitterem a YouTube, které se společně chlubí miliardami uživatelů. Jenže uživatelé Parler hojně probírali i na těchto platformách. Týden po volbách obdržel Parler na Twitteru 1,5 milionu zmínek a příspěvky o Parleru nasbíraly podle údajů Zignal Labs na Facebooku statisíce „lajků“.

Sami konzervativci Parler svým příznivcům doporučovali jako alternativu k Twitteru a Facebooku. Pravicoví prominenti – od Ivanky Trump po guvernéra Nebrasky – často pobízeli ty, kteří jsou frustrovaní z údajné cenzury technologických gigantů, aby se k nim připojili na Parleru. V posledních dnech voleb v roce 2020 popularita Parleru prudce vzrostla. Vyhledávání dotazu „Parler“ se od konce října 2020 prudce zvýšilo a aplikace zaznamenala obrovský nárůst stahování poté, co Joe Biden získal Bílý dům. Jenže spanilá jízda skončila tvrdou srážkou s realitou.

Jak ta věc vypadá?

Na první pohled vypadá Parler jako Twitter a Facebook a podobně také funguje. Jenže prostředí je zde mnohem více… svobodné, nicméně nutno dodat, že představa uživatelů této platformy o svobodě je dost děsivá. Otevřete aplikaci a objeví se profily zpochybňující výsledky voleb v roce 2020 a prohlášení, že hlavní technologické platformy se zaměřují na cenzuru a potlačování svobody slova a umlčení konzervativců. Stačí pár kliknutí najdete extrémní pravicová prohlášení a nenávistné projevy toho nejhrubšího zrna. Celkově se Parler jeví jako kompilát těch nejodpornějších frakcí sociálních médií centralizovaných na jedné platformě.

Kdo za tím stojí?

Společnost, která za platformou stojí, sídlí v Nevadě a v jejím vedení jsou dva lidé: John Matze a Jared Thomson, který figuruje na pozici CTO. Ani jeden z nich se před vytvořením aplikace nijak významně veřejně neexponoval. Jeffrey Wernick, bitcoinový guru a jeden z raných investorů AirBnB působí jako provozní ředitel společnosti.

Ale jsou tady i další lidé, kteří platformu finacují. Jednou z hlavních investorek je konzervativní sponzorka Rebekah Mercer, která souhlasila s financováním pod podmínkou, že budou mít uživatelé kontrolu nad děním na platformě. Nedávno v jednom příspěvku na Parleru prohlásila, že tato stránka je „majákem pro všechny, kteří si cení své svobody, svobody projevu a svého soukromí“. Její otec, Robert Mercer, miliardář a investor hedgeových fondů, dříve investoval 15 milionů dolarů do společnosti Cambridge Analytica, poradenské firmy, která se v roce 2016 podílela na Trumpově kampani a využila osobní údaje téměř 100 milionů uživatelů Facebooku. Rebekah Mercerová působila ve správní radě společnosti Cambridge Analytica. To se nám to hezky sešlo, že?

Dalším významným sponzorem Parleru je Dan Bongino, bývalý agent tajné služby a konzervativní moderátor podcastů s velmi populární konzervativní facebookovou stránkou. Navzdory zdánlivému úspěchu na mainstreamových platformách – Bongino má téměř 3 miliony sledujících na Twitteru a téměř 4 miliony na Facebooku – pravidelně nabádal své fanoušky, aby se k němu připojili na Parleru.

Proč „Big Tech“ potopil Parler?

Poté, co došlo k útokům v Kapitolu, které odsoudil celý svět, se na Parleru slavilo. Zdejší uživatelé, ti největší příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho postojů (přestože i Trump útoky v Kapitolu odsoudil a distancoval se od nich), měli svátek a dávali nepokrytě najevo, že souhlasí s projevy násilí. A dokonce podněcovali k pokračování výtržnosti a násilí.

Zasáhli technologičtí giganti, jejichž infrastrukturu Parler využívá. Podle nich sehrál Parler podstatnou roli v plánování povstání a ve dnech následujících po protrumpovské manifestaci „Zachraňte Ameriku“ byl stále využíván k podněcování násilí. V neděli 10. ledna Amazon Parler utnul z Amazon Web Services, přičemž jako důvod uvedl bezpečnostní riziko. Následovalo odstranění aplikace Parler z Google Play a App Storu – opět kvůli podněcování násilí. Služba pro ověřování bezpečnosti Okta rovněž zrušila společnosti Parler přístup k bezplatnému testování jejího softwaru. Odstavení Parleru dokládá, že se pozornost obrací k okrajovým platformám a sociální sítě jsou pod stále větším drobnohledem kvůli roli, kterou hrají při podněcování násilí mimo virtuální prostor.

Generální ředitel společnosti John Matze uvedl ještě předtím, než zasáhl Amazon, že očekává, že Parler bude odpojen, a uvedl, že bude muset zřejmě společnost aplikaci „přestavět od nuly“. Společnost už také podala žalobu na Amazon Web Services (AWS) a tvrdí, že Amazon porušil antimonopolní zákony a byl ve svém rozhodnutí pozastavit hostování platformy na své infrastruktuře „motivován politickou nevraživostí“.

Nicméně to, že je Parler offline, neznamená, že jsou pryč i příspěvky a data uživatelů. A už vůbec to neznamená, že zmizely názory těchto lidí, což je asi nejvíce znepokojivé.

Je zajímavé, že sám Trump neměl na platformě formální zastoupení, a nezdálo se, že by se k Parleru připojil ani poté, co ho odstřihl Twitter a Facebook. Trump o Parleru nikdy netweetoval a účty, které tvrdily, že jsou Trump, nebyly ověřené. Kdyby se však Trump do Parleru pustil naplno, jistě by s sebou přivedl daleko více svých uctívačů.

Navzdory nabubřelým tvrzením a ambicím se zdá nepravděpodobné, že Parler nahradí některou z hlavních platforem sociálních médií. Řada jeho nejpopulárnějších uživatelů je stále aktivních na Twitteru a Facebooku a Parler tyto platformy do jisté míry stále potřebuje, aby o sobě šířil povědomí. Jaká je budoucnost Parleru? Tedy pokud bude Parler ještě někdy online, bude muset přijít s něčím, co udrží uživatele na delší dobu, než je okamžik, kdy si potřebují vylít někde své frustrace.

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Třetí Social Marketers Summit se blíží, rezervujte si 31. říjen

Inspirativní konference Social Marketers Summit vám i letos umožní povznést se nad každodenní facebookové starosti a rozšířit si obzory za pomoci špičkových řečníků z Česka i zahraničí. Opět se nám podařilo přilákat řadu hvězd světového social media marketingu, z nichž většina se v Praze objeví na konferenci vůbec poprvé.