OSN si stěžuje na Facebook, nedal jí informace o somálských pirátech

Nejen americké tajné služby chtějí od velkých internetových firem citlivá data. Organizace spojených národů chtěla od Facebooku pomoc při vyšetřování pirátských útoků ve vodách kolem Somálska, ale narazila.

Ostatní firmy spolupracovaly, jenom Facebook ne. Podle agentury AP, tím sociální síť  úplně neulehčila vyšetřování spletence aktivit Al Káidy, pirátů a vládní korupce.

Přes opakované pokusy nám společnost Facebook neodpověděla, a to i přesto, že jsme žádali informace o účtech osob, zapojených od únosů civilistů,” tvrdí studie monitorovacího střediska OSN. Facebook svou pasivitu vysvětluje tím, že požadavky neměly žádný právní podklad. “Je to citlivé téma, zvlášť ve světle současného skandálu jménem PRISM,” zní z centrály Facebooku v Palo Alto.

Novináři z AP mluvili i se dvěma somálskými piráty. Ti ale celou situaci popisují jen jako mnoho povyku pro nic. “Facebookové účty jsou v podstatě jenom soukromé. Na domlouvání kšeftů a akcí se tady používá e-maily,” vysvětlil Bile Hussein. “Většina z nás se navíc drží od internetu dál, abychom nebyli sledováni nebo rovnou zatčení,” dodává kolega ve zločinu Hassan Abdi.

Sociální média jsou ale teroristy používána ke komunikaci se světem. Twitter třeba na jaře zrušil účet mluvčímu militantní skupiny al-Shabab, protože ho používal k šíření hrozeb smrti. Na Twitter posílal i několik videí s rukojmími. Twitter to vyhodnotil, jako porušení podmínek užívání služby.  

PRISM přinesl opatrnost

OSN prostě narazila na zeď mlčení hlavně proto. Sociální sítě a velké internetové služby jsou momentálně pod obrovským tlakem svých uživatelů. Navíc zatím nemohou úplně zveřejnit, jaké požadavky na ně mely tajné služby v rámci projektu PRISM.

Poslední zprávy navíc ukazují, že tajné služby Facebook nebo Microsoft ke spolupráci vůbec nepotřebovaly. Stejně jako Britové totiž i na druhé straně Atlantiku napíchli rovnou podmořské kabely, kterým proudí data mezi Starým a Novým světem. Denně se tak musí prohrabat přibližně 21 petabajty dat, která uchovávají po dobu dalších třiceti dní. Díky tomu dokáží sledovat všechno – telefony, e-maily, Facebook, přístupy na web a podobně. 

via SFC

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Facebook zkouší novou cestu, jak stránky dostat do feedu i nefanouškům

Největší sociální síť testuje nový formát příspěvku, který by správcům umožnil organicky (tedy zadarmo) dostat příspěvky na oči i lidem, kteří zatím jejich stránku nesledují. Uživatelům by se brzy mohly začít zobrazovat příspěvky obsahující zmínku o některé z jejich oblíbených stránek, i přesto, že nejsou fanoušky autorské stránky.