Osmý listopad – den D pro Twitter

Papírování je vyřešené a teď hurá za investory. Twitter zveřejnil detaily o svém hospodaření a cesta na burzovní parket je definitivně volná. Pomáhat mu budou velká jména – Goldman Sachs, Morgan Stanley a J.P. Morgan, ale třeba i Deutsche Bank. Pokud nic nezkomplikují zavřené úřady, mělo by se na burzovní zvonec zazvonit nejpozději osmého listopadu.

215 milionů aktivních uživatelů za měsíc a 100 milionů aktivních uživatelů denně. Půl miliardy tweetů za čtyřiadvacet hodin. Ale také půlmiliardová ztráta a jenom výhled na budoucí zisky. Twitter bude chtít z investorů vytáhnout aspoň miliardu.

Na velké akci mohou výrazněji vydělat víceméně jen dva zakladatelé. Největší podíl – 12 procent, drží Evan Williams a 4,9 procenta má ještě Jack Dorsey. Miliardářem by se ale podle odhadované ceny akcií stal jenom Williams.

Přípravy byly poctivé

Burza i samotný Twitter rozhodně nechtějí zopakovat loňské rozpaky kolem burzovní premiéry Facebooku. V prospektu, ve kterém se Twitter představuje, tak jeho právníci věnovali hned 32 stránek rizikovým faktorům.

Pro srovnání – Facebook jich měl loni 22 – a stejně se emise začíná vyplácet až po roce. Twitter za hlavní riziko považuje to, že je příliš závislý na příjmech od amerických zadavatelů reklamy. Tři čtvrtiny zadavatelů přitom pochází z jiných zemí.

Twitter také zatím nevydělává a jediné, co investorům nabízí je naděje na budoucí prosperitu. Ve srovnání s Facebookem má také nižší výnos z jednoho zákazníka. Ten měsíčně dosahuje jen 64 centů – Facebook měl v době svého vstupu na burzu víc než dvojnásobek – 1,6 dolaru. Příklad Facebooku se ale hodí, protože jeho akcie už se po roce vzpamatovaly a vyhouply se nad upisovací hodnotu.

Výhled tržeb nevypadá špatně. Teď už je jenom přetavit na zisk.

Přípravy byly poctivé

Twitter také letos mohutně nakupoval. Hned čtyři startupy skončily pod křídly sociální sítě. Hodnota toho posledního, reklamního MoPub se odhadovala na tři sta milionů dolarů.

Firma také letos mohutně šlápla do multimédií. Na začátku roku se na Twitteru začala objevovat krátká videa vlastní služby Vine, v dubnu rozjela sociální síť vlastní hudební aplikaci a před měsícem přišla ještě další posila pro televizní služby – newyorský startup Trendrr který sleduje sociální média v souvislosti s televizním programem.

Právě v televizních službách se Twitteru chce vyrovnat Facebook, který nápady menší sítě nepokrytě kopíruje. Zuckerbergův tak už nasadil vlastní hashtagyembedované posty a trending témata.

S Alibabou v zádech

Vstup Twitteru na newyorskou burzu ale velkým událostem rozhodně není konec. Chystá se totiž ještě větší pecka. New York si totiž místo domovského Hong Kongu vybral čínský kolos Alibaba. Jeho hodnota se odhaduje kolem stovky miliard dolarů a po divokém začátku Facebooku by mohl internetový svět na burze  zase získat trochu renomé.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Co s digitálními uživatelskými účty po smrti? Google nabízí řešení

Ačkoliv na smrt nikdo z nás příliš nemyslí, všechny nás jednou čeká. I když účet na Googlu či Facebooku možná není to, co člověka v takovém kontextu napadne jako první, otázka, co se stane s opuštěnými uživatelskými účty na digitálních službách, rozhodně není nepodstatná. Google s novou funkcí nabízí svým uživatelům možnost volby.
Přečtěte si více

TOP memy týdne: Pravidelná dávka nesmyslů je zpět!

Pravidelná čtvrteční dávka toho nejnesmyslnějšího, čím se baví internet, je zpět! Po čase se zase dozvíte nové neocenitelné rady o vztazích a sexu, doplníte si vzdělání z chemie, chytnete první dávku inspirace na kostýmy na Halloween, objasníte si fakta o některých aktuálních událostech, které hýbou světem a samozřejmě nechybí ani zvířátka.