Osmý listopad – den D pro Twitter

Papírování je vyřešené a teď hurá za investory. Twitter zveřejnil detaily o svém hospodaření a cesta na burzovní parket je definitivně volná. Pomáhat mu budou velká jména – Goldman Sachs, Morgan Stanley a J.P. Morgan, ale třeba i Deutsche Bank. Pokud nic nezkomplikují zavřené úřady, mělo by se na burzovní zvonec zazvonit nejpozději osmého listopadu.

215 milionů aktivních uživatelů za měsíc a 100 milionů aktivních uživatelů denně. Půl miliardy tweetů za čtyřiadvacet hodin. Ale také půlmiliardová ztráta a jenom výhled na budoucí zisky. Twitter bude chtít z investorů vytáhnout aspoň miliardu.

Na velké akci mohou výrazněji vydělat víceméně jen dva zakladatelé. Největší podíl – 12 procent, drží Evan Williams a 4,9 procenta má ještě Jack Dorsey. Miliardářem by se ale podle odhadované ceny akcií stal jenom Williams.

Přípravy byly poctivé

Burza i samotný Twitter rozhodně nechtějí zopakovat loňské rozpaky kolem burzovní premiéry Facebooku. V prospektu, ve kterém se Twitter představuje, tak jeho právníci věnovali hned 32 stránek rizikovým faktorům.

Pro srovnání – Facebook jich měl loni 22 – a stejně se emise začíná vyplácet až po roce. Twitter za hlavní riziko považuje to, že je příliš závislý na příjmech od amerických zadavatelů reklamy. Tři čtvrtiny zadavatelů přitom pochází z jiných zemí.

Twitter také zatím nevydělává a jediné, co investorům nabízí je naděje na budoucí prosperitu. Ve srovnání s Facebookem má také nižší výnos z jednoho zákazníka. Ten měsíčně dosahuje jen 64 centů – Facebook měl v době svého vstupu na burzu víc než dvojnásobek – 1,6 dolaru. Příklad Facebooku se ale hodí, protože jeho akcie už se po roce vzpamatovaly a vyhouply se nad upisovací hodnotu.

Výhled tržeb nevypadá špatně. Teď už je jenom přetavit na zisk.

Přípravy byly poctivé

Twitter také letos mohutně nakupoval. Hned čtyři startupy skončily pod křídly sociální sítě. Hodnota toho posledního, reklamního MoPub se odhadovala na tři sta milionů dolarů.

Firma také letos mohutně šlápla do multimédií. Na začátku roku se na Twitteru začala objevovat krátká videa vlastní služby Vine, v dubnu rozjela sociální síť vlastní hudební aplikaci a před měsícem přišla ještě další posila pro televizní služby – newyorský startup Trendrr který sleduje sociální média v souvislosti s televizním programem.

Právě v televizních službách se Twitteru chce vyrovnat Facebook, který nápady menší sítě nepokrytě kopíruje. Zuckerbergův tak už nasadil vlastní hashtagyembedované posty a trending témata.

S Alibabou v zádech

Vstup Twitteru na newyorskou burzu ale velkým událostem rozhodně není konec. Chystá se totiž ještě větší pecka. New York si totiž místo domovského Hong Kongu vybral čínský kolos Alibaba. Jeho hodnota se odhaduje kolem stovky miliard dolarů a po divokém začátku Facebooku by mohl internetový svět na burze  zase získat trochu renomé.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Seminář Olgy Lounové a další trolling: Jak se umí bavit čeští uživatelé do takové míry, že dokážou vynervovat umělce i firmy?

Jen těžko jste v posledních dnech neslyšeli o nejznámějším semináři v Česku. Samozřejmě myslíme akci Olgy Lounové "Jak uspět" pro umělce. K některým tématům není komentářů nikdy dost. Rozhodli jsme se přisadit si i k tomuto. Navíc ale ukážeme, že Olga samozřejmě není jediná, která na vtipné trolly na sociální síti narazila. Těšte se.
Přečtěte si více

TOP memy týdne: MEME 101

Už tři roky pro vás sledujeme nejzábavnější reklamní i významná nereklamní videa na YouTube, abyste se jimi nemuseli probírat sami a prohlédli si jenom ta, která opravdu stojí za to. Je to fuška, každý týden nám to zabere klidně i několik hodin. Ale jak se říká - někdo to dělat musí. A protože jsme srdcaři, rozhodli jsme se pro vás obětovat dalších X hodin týdně probíráním těch nejlepších memů, které zavalily internet v daný týden.