Olympiáda v infografikách. Vznikly jich stovky

Co se změnilo od posledních olympijských her? Sociální sítě jsou zase o pořádný kus dál, infografiky se staly miláčkem marketérů, vznikla nová vizuálně orientovaná prostředí jako Pinterest a dál posiluje i posedlost internetu daty – ideálně o internetu samotném. Když se to všechno dá dohromady, olympiáda v Londýně byla prostě dokonalá příležitost k seberealizaci.

Ještě týden po skončení letní olympiády se firmy i jednotlivci stále přehrabují ve spoustě dat, kterou hry vyprodukovaly, a produkují více či méně zajímavé a užitečné grafické přehledy. Na Pinterestu najdete velkou část z nich na nástěnce Olympics Infographics, která momentálně čítá téměř 250 různých příspěvků. A to ještě nejsou všechny. Kdo potom potřebuje encyklopedie, wikipedie a googly, když má na jednom místě tak ohromnou databázi přehledně zpracovaných informací?

Když si chcete o hrách samotných i jejich souvislostech udělat rychlý přehled, moc lepších způsobů nenajdete. Protože kvalita a kvantita jsou ale dvě odlišné věci, vybrali jsme ze spousty výtvorů ty podle nás vůbec nejzajímavější a nejpovedenější. Navíc jde současně o zajímavou sondu do trendů ve tvorbě infografik.

Medailová pyramida

Pokud se nejprve chcete zorientovat v tom, který národ získal kolik medailí, zajímavou formu nabízí přehled v podobě pyramidy. Infografika ale obsahuje i další statistiky, například procentuální úspěšnost s ohledem na celkový počet zástupců jednotlivých zemí nebo přehled o tom, jak se obvykle daří hostitelským zemím.

Zlato. Spousta zlata!

U medailí ještě chvíli zůstaneme, následující infografika nicméně patří mezi ty, které ocení spíše náročnější uživatelé schopní orientovat se ve složitějších sestavách dat. Doslova gigantický přehled obsahuje kompletní informace o zlatých medailích dle států i jednotlivých sportů napříč desetiletími.

Drahá zábava

Výmluvné znázornění toho, jak se vyvíjely náklady na jednotlivé olympiády a kolik peněz dokázaly vydělat nebo jak moc naopak prodělaly. K dispozici je také jednoduché vysvětlení hlavních oblastí příjmů a výdajů spojených s pořádáním her.

Náklady i benefity

Druhá infografika zabývající se finančními otázkami spojenými s olympiádou rozebírá jednotlivé ročníky a jejich úspěšnost o něco podrobněji. Doplňuje i různé specifické údaje a zajímavosti.

Rozpočet není zeď

Do třetice všeho dobrého téma nákladů zkoumá i následující přehled, který se nicméně soustředí především na to, jak se pořadatelským zemím podařilo dodržet původně plánovaný rozpočet – nebo spíš jak moc ho přestřelily. Přidává také informace o vývoji cen televizních práv a průměrných nákladech na jednoho sportovce.

Sporty, které zmizely

O něco zábavnější čtení nabízí seznam desítek zapomenutých sportů z více či méně vzdálených dob. Některé se na olympijských hrách objevily jen několikrát nebo dokonce jen jednou, jiné se udržely poměrně dlouho, všechny ale mají společné to, že se asi jen tak nevrátí.

Svět se mění, sporty také

Další poctivou dávku vyčerpávajících informací nabízí znázornění všech sportů, které se coby olympijské vystřídaly v průběhu jednotlivých let. To představuje velkou spoustu dat a sportovní fanoušky tedy tato vizualizace dokáže zabavit celkem na dlouho.

Každá země má svůj sport

Na koho je předchozí přehled až příliš detailní a nahuštěný, může sáhnout po jednodušší verzi. Ta navíc zajímavým způsobem zvýrazňuje regionální sporty, které pořadatelské země protlačily do programu ve snaze o jejich mezinárodní rozšíření. Většinou bez většího úspěchu.

Jak padaly rekordy

Statistikám olympijských rekordů je zasvěcena infografika názorně ukazující, že během posledních několika olympiád se s historickými výkony doslova roztrhl pytel. Velké rozdíly panují také mezi jednotlivými sporty a zatímco někde se na rekordy čeká roky, jinde jsou na denním pořádku.

Hlavně si dobře vybrat sport

Poměrně netradiční pohled na olympijské sporty srovnává, jak moc těžké je probojovat se až na vrcholnou sportovní událost planety. Zatímco některé sporty nejsou příliš populární a konkurence je tak poměrně nízká, u jiných se mezi ty opravdu nejlepší zařadí jen jeden člověk z desítek tisíc.

Kde fandí olympiádám

Od roku 1986 se vystřídalo celkem 26 hostitelských měst a plných 16 z nich se nachází v Evropě. Jednoduchá infografika ukazuje zastoupení kontinentů, národů a měst při pořádání her i několik dalších statistických zajímavostí, například celkový počet účastníků nebo zastoupení mužů a žen.

Londýn, město olympijské

Hlavní město Velké Británie hostilo olympijské hry hned třikrát, a to v letech 1908, 1948 a 2012. Rozestup přibližně půl století nabízí ideální příležitost podívat se na to, jak se oslava sportu během poslední více než stovky let vyvíjela. Povedená infografika to ilustruje velmi názorně a přidává i jednotlivá olympijská “poprvé”.

Je zlatá vážně zlatá a bronzová bronzová?

Příjemně stručná je naopak infografika rozebírající složení zlaté, stříbrné a bronzové medaile z hlediska zastoupených kovů. K tomu přidává i odhad jejich materiální hodnoty a jak se ukazuje, v případě bronzu není moc o co stát.

Všechno o medailích

Kdo se chce o medailích dozvědět víc, toho bezpochyby uspokojí vyčerpávající infografika věnovaná právě tomuto tématu. Podrobně rozebírá motivy zobrazené na medailích z jednotlivých let, přináší statistiky jejich počtů podle místa konání i sportů, vývoj hodnoty v čase a spoustu dalšího.

Olympiáda není pro každého

I s tímhle kouskem si někdo dal spoustu práce a už svým zpracováním si zaslouží místo v našem seznamu. Ukazuje účast států na olympijských hrách v průběhu let a zatímco zpočátku stačilo jen pár vlajkonošů, v posledních letech už je to pořádně dlouhý seznam.

Masová záležitost

Kolik návštěvníků se do Londýna vypravilo, z jakých částí světa pocházeli a kolik peněz si museli připravit? Jak ukazuje tato infografika, přinejmenším v otázce peněz je odpověď jasná – hodně. Zajímavosti ani tentokrát nemůžou chybět, dozvíte se například, kolik jídel měla prodat olympijská restaurace McDonald’s, toho času největší na světě.

Hry nejen sociální, ale také mobilní

Údaje týkající se používání mobilních zařízení obsahuje infografika, která nabízí také velmi výmluvné srovnání se situací před čtyřmi roky a historický přehled toho, jak se spolu s olympiádou vyvíjel mobilní svět.

Balony a míče

Taková šikovná zajímavost. Olympiáda s sebou nese také spoustu nejrůznějšího sportovního vybavení, mezi které patří i rozličné míče. Rozměry a hmotnost všech míčků, balonů a puků použitých na aktuálních hrách najdete v přehledném shrnutí.

Bez dat už by to nešlo

Všechny ty statusy na sociálních sítích, návštěvy internetových stránek, online přenosy a další vymoženosti dohromady představují ohromný objem dat. Jak ohromný, o tom si můžete udělat přesnou představu…

Nezapomínejme na televizi

I když je stále více slyšet o internetu, televize zůstává médiem, které je diváckým a hlavně finančním tahounem olympiády. Věděli jste třeba, že v BBC se na přenosech a dalších aktivitách podílelo skoro 800 lidí? Ostatně jen na právech zaplatila tato stanice 60 milionů liber, není tedy divu, že se příležitost snažila náležitě zužitkovat.

Jak běhá Bolt

Tahle neobvyklá infografika doslova krok po kroku rozebírá to, jakým způsobem se na trati pohybuje nedostižný rekordman a velký oblíbenec sportovních fanoušků Usain Bolt. A to jak z pohledu rychlosti, tak například jednotlivých odrazů. Tohle je zkrátka záležitost pro fajnšmekry.

Máte na rekord?

Když už jsme u netradičních infografik, nelze nezmínit ani tuto. Je to vlastně složený metr, který si můžete vystříhat, slepit a měřit s ním své skoky do dálky a do výšky. Na patřičných místech jsou vyznačeny světové rekordy své doby a jejich držitelé, můžete si tedy vyzkoušet, zda náhodou nemáte olympijský potenciál či byste ho pro daný výkon neměli alespoň někdy v minulosti.

Kdo si hýčká medailisty

Odměny za medailový úspěch na olympiádě jsou v rukou států a panují v nich propastné rozdíly. A kupodivu ani neplatí, že čím bohatší stát, tím větší odměna. Zde najdete přehled odměn za umístění na stupních vítězů podle zemí, celkový objem odměn za letošní hry u jednotlivých států a další informace.

Kdo ovládl Twitter

O Twitteru bylo ze všech sociálních sítí slyšet nejvíce a tak se mu věnuje i slušná řádka infografik. Tato poměrně zdařile rekapituluje klíčové události her podle počtu tweetů a nabízí seznam sociálně nejúspěšnějších sportů i konkrétních sportovců.

Sociální, nebo antisociální?

V tomto případě nejde ani tak o přehled faktů, jako spíš o formát “co by bylo, kdyby…”. Cílem infografiky bylo odlehčeným způsobem upozornit na poměrně svérázná pravidla používání sociálních sítí během her, která platila jak pro sportovce, tak pro návštěvníky. A v praxi byla samozřejmě téměř nevymahatelná. Ale když sponzoři něco chtějí…

Stavby, které stojí za to

Jestli vás vedle sportování nenechává chladnými ani architektura, možná oceníte infografiku shrnující nejzajímavější olympijské stavby. O každé se dozvíte vše podstatné a líbí se nám i vizuální zpracování.

Čísla a zajímavosti

Spousta infografik se ani nesnaží nijak specializovat a nabízejí spíše lehčí přehled všemožných zajímavých čísel a srovnání ve snaze zaujmout čtenáře. Obvykle patří mezi ty slabší a méně důvěryhodné, některým z těch lepších ale přeci jen patří místo i v tomto článku.

A ještě víc čísel a zajímavostí

Jak již bylo řečeno v předchozím případě, některé výtvory se nás snaží v zásadě jen utlouct co nejvíce překvapivými čísly bez hlubší souvislosti. Ale takový už je svět infografik a tak přesně tímhle způsobem náš výčet také zakončíme.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Twitter skončil historicky poprvé v zisku

Málokdo to čekal, přesto k tomu došlo. Twitteru poskočily příjmy meziročně na více než dvojnásobek a díky tomu se poprvé dostal do zisku. Společnosti také znovu rostl počet uživatelů a ani o jejím úspěchu na mobilních zařízeních není nejmenších pochyb.