Ohrožují aplikace na Facebooku skutečně naše soukromí?

Co se vlastně stalo, co vedlo k aktuálnímu rozvíření vod kolem nijak zvlášť nového tématu? Vždyť aplikace na Facebooku existují už od jeho samotných počátků. Odpověď je v článku serveru Wall Street Journal z 18. října tohoto roku. Zjednodušeně řečeno, článek přišel s odhalením, že aplikace předávají dál některé citlivé údaje o uživatelích.

Mělo jít především o „user ID“, unikátní číslo přidělené každému uživateli Facebooku, které při správném použití vede přímo na jeho profil, a to i v těch případech, kdy je profil vyjmut z indexování vyhledávači a je běžným způsobem nedohledatelný. Na druhou stranu, ani někdo znalý uživatelova ID není schopen z jeho profilu dostat více informací, než které o sobě uživatel dobrovolně zveřejnil, nebo které jsou veřejné pro každého bez možnosti se tomu vyhnout.

Facebook jedná rychle

User ID nemělo být předáváno záměrně, naopak jde o technologický problém, kdy většina aplikací používala technologii odesílající obchodním partnerům například adresu poslední zobrazené stránky. Z této adresy lze ovšem zmíněný údaj při troše šikovnosti vyčíst i bez hlubších technologických znalostí.

Protože sdílení dat uživatelů je proti pravidlům, která Facebook stanovuje pro tvůrce aplikací, hodlá největší sociální síť celou situaci řešit a to pokud možno velmi veřejně. Na důkaz toho ihned po zjištění závěrů WSJ, ještě před vydáním samotného článku, Zuckerbergovi lidé od platformy zcela odpojili jednoho z větších tvůrců aplikací LOLapps a deaktivovali tak všechny jejich aplikace.

Následně se ovšem přišlo na to, že data výše popsaným způsobem posílaly dále skoro všechny aplikace od všech tvůrců, LOLapps byly odbanovány a Facebook slíbil, že celou situaci bude řešit novou technologií, která tuto mezeru ohledně uživatelských ID nebude obsahovat.

Jak je to vážné?

Poslední nezodpovězenou otázkou zůstává, jak je celá situace vlastně vážná a o jak velký únik dat jde. K tomu je dobře si uvědomit, že na internetu působí celá řada firem, která sleduje aktivitu uživatelů a s těmito daty dále obchoduje. Přitom celá řada z nich toho ví daleko více, než aplikace na Facebooku může při bezpečném nastavení vašeho soukromí zjistit. Uživatelé o sobě každou chvíli někde dobrovolně vyplňují údaje, které jsou velmi často dále použity.

Ruku na srdce, kolikrát do měsíce se zaregistrujete na nějakou stránku, kde o sobě skoro vždy vyplníte i více než jméno, příjmení a pohlaví? A do několika dnů pak na tuto stránku zcela zapomenete a svoje data jí s klidným svědomím necháte. Ačkoli situaci kolem aplikací je zcela jistě nutno řešit, rozhodně nelze Facebook obviňovat z toho, že by s daty uživatelů nakládal hůře, než jak to často činí samotní uživatelé. Spíš naopak.

Via Cnet, WSJ