Nový feed pouze s příspěvky stránek nyní pro všechny

Po krátkém testu by nyní měla být součástí každého facebookového profilu záložka nazvaná výstižně Pages Feed, v češtině Zdroje stránek. Ta je věnována pouze příspěvkům stránek. A stejně tak se zdá, že Facebook již všem uživatelům zpřístupnil možnost odebírat příspěvky stránek skrze notifikace, takže pokud nějakou spravujete, možná je nejvyšší čas je na to upozornit.

O obou vylepšeních, která mají firmám pomoci účinněji čelit přetlaku obsahu v news feedu na hlavní stránce Facebooku (tomuto tématu jsme věnovali rozsáhlý článek Jak začala válka o news feed), jsme již před několika dny psali. S jejich lokalizací do dalších jazyků včetně češtiny se nicméně zdá, že fáze testování je u konce, a je tedy na čase začít nový potenciál využívat.

Výzva pro věrné fanoušky

Velkou příležitostí je zejména možnost odebírat příspěvky sledovaných stránek skrze notifikace, česky upozornění. To je cesta, jak lze částečně obejít stále přísnější algoritmus EdgeRank, který rozhoduje o tom, jaký obsah se uživatelům zobrazí ve streamu příspěvků od přátel a stránek. Stačí, když návštěvník stránky najede kurzorem nad tlačítko To se mi líbí a zaklikne možnost Dostávat upozornění.

Funkci jsme si samozřejmě už vyzkoušeli a červená notifikace se objeví okamžitě po zveřejnění příspěvku na vybrané stránce, setkali jsme se ale i s případem, kdy nedorazila vůbec. Obsahuje informaci o čase vydání, typu obsahu a také miniaturní náhled, který ale nelze zvětšit. Kliknutí na odkaz pak vede přímo na detail příspěvku. Je tedy logické, že touto cestou nebude tak snadné uživatele “ulovit”, protože ho kromě malého obrázku vlastně není moc na co nalákat.

Tak jako tak si ale tuto volbu budou dobrovolně aktivovat hlavně velcí příznivci a ambasadoři značky, u nichž lze obecně očekávat větší zájem o to, co stránka sděluje. Každopádně by se nyní správci stránek měli zamyslet nad tím, jak fanoušky na tuto možnost upozornit a motivovat je k jejímu využívání. Jistou výhodu zřejmě budou mít stránky, které nepřispívají tak často, aby své fanoušky neustálým rozsvěcením červeného tlačítka na hlavní liště obtěžovaly.

Stránky hezky pohromadě. Nebo ne?

Stejně tak jste si možná všimli nové položky v menu po levé straně Facebooku, nazvané Zdroj stránek. Nebo spíš nevšimli, protože jde o místo, kam oko uživatele zabloudí jen zřídka, a když už, nejspíš si stejně ani neuvědomí, že se něco změnilo. Nemluvě o nepříliš šťastném českém názvu, který k návštěvě zrovna neláká a pro neznalého není moc jasné, co se za ním vlastně skrývá. V současné podobě bychom tak rozhodně nespoléhali na to, že si touto cestou příspěvky vaší stránky najde více než pár zbloudilých duší.

Opět je tu možnost fanoušky vzdělat a upozornit je na novou funkci, na rozdíl od notifikací nicméně přehled s příspěvky stránek opět podléhá algoritmům pro news feed. Nejde o to, že by je Facebook nějak zásadně filtroval, problém je spíše s jejich řazením, které není chronologické. Pravděpodobně jsou tak příspěvky řazeny podle toho, jak by mohly být pro uživatele zajímavé, a výsledek je bohužel dost nepřehledný až matoucí. Na rozdíl od hlavní stránky tu ani není možnost způsob řazení změnit, třeba se jí ale dočkáme časem.

Jestli se rozhodnete s novými funkcemi aktivně pracovat, budeme moc rádi, když se podělíte o své zkušenosti.

 

Total
0
Shares
Další články