Nový Facebook zmapuje váš život a přehraje hudbu i video

Těžkými kalibry Facebook na čtvrteční konferenci f8 nešetřil. Bohužel, pro nás v Česku a v dalších méně vyspělých částech světa z nich mnoho nezbyde. Těšit (nebo děsit) se můžeme na to, že Facebook vytvoří mapu našich životů vytvořenou ze statusů, fotek i aplikací, že do tlačítka “Like” si můžeme dosadit jakékoliv jiné sloveso, nebo že aplikace dostanou mnohem větší svobodu.

Váš život podle Facebooku

První představenou novinkou se stala nová podoba profilu každého uživatele, Timeline. Pokud vám někdy přišlo líto všeho, co jste kdy nasdíleli na Facebook a co dávno zmizelo v chaosu, určitě ji oceníte. Mark Zuckerberg Timeline představil jako “všechny důležité příběhy života na jedné stránce”. Každý rok existence vašeho profilu je ilustrován důležitými fotkami, statusy, odkazy a dokonce údaji z aplikací, které vypovídají něco o vás a vašem životě.

Facebook sice Timeline vytvoří automaticky, uživatelé nad ní ale budou mít absolutní kontrolu a naopak budou motivováni k tomu, aby jí věnovali maximum času. Obsah je možné volně zvýrazňovat nebo odsouvat do pozadí, vybírat klíčové události a nejlepší fotky nebo reakce přátel, které se k nim vztahují. A především využívat data z aplikací jako ilustraci vlastních zájmů, aktivit a úspěchů. Timeline bude možné také filtrovat podle druhu obsahu, tedy prohlížet jen fotky, aplikace nebo třeba mapu pohybu po světě.

Zřetelná je snaha představit aplikace v jiném světle, jako součást sebevyjádření každého uživatele, přirozenou a důležitou součást života. Navíc si tak Facebook šikovně připravuje půdu i pro další změny v oblasti aplikací, které dostanou větší volnost v interakci s uživatelským profilem – a jedním z argumentů je právě to, aby mohly lépe komunikovat s Timeline.

Novou funkci, která má být postupně zpřístupněna v nejbližších týdnech (pro vývojáře ovšem už nyní) a bude předcházet i všem ostatním novinkám, již Facebook představil i v češtině a můžete ji alespoň základně prozkoumat na této stránce. A kdo bude chtít, ten může do svého životního profilu v rámci sekce “Way Back” přidávat dokonce i události, které jsou starší než Facebook.

Timeline se bude průběžně aktualizovat s tím, jak bude přibývat nový obsah od uživatele a jeho aplikací. V jejím ramci vždy najdete všekerý svůj obsah a bude jen na vás, zda se ztotožníte s výběrem toho podstatného od Facebooku, nebo si ho přizpůsobíte po svém.

Jeden Like už nestačí

Další velká změna se týká i novinek, které už se na Facebooku objevily v předchozích dnech, a dává podstatně větší smysl funkci Ticker. V zásadě jde o to, že klasický news feed zcela přišel o možnost zobrazovat všechny příspěvky a aktivity přátel, a zobrazuje jen ty, které Facebook vyhodnocuje jako důležité. Kompletní proud aktivit najde uživatel nově vpravo nahoře v podobě poměrně stručného boxu (Ticker). S novinkami, které Facebook odhalil na f8, nicméně začíná tento krok vypadat poměrně logicky a vlastně i nevyhnutelně.

Počítá se totiž v zásadě s tím, že objem aktivit uživatelů velmi výrazně vzroste a sledovat je všechny se stane prakticky nemožným. Zuckerberg to uvedl tím, že řada uživatelů nesdílela některé věci jen proto, že nechtěli spamovat svoje přátele. Je to logické – ne všechno, k čemu má člověk nějaký vztah nebo s čím vstoupí do interakce, si zaslouží Like. Nyní je ale snahou motivovat uživatele k tomu, aby součástí svého sociálního grafu učinili takřka jakékoliv aktivity.

Vedou k tomu dva kroky. Za prvé je to právě již popsaný mechanismus vyčištění news feedu, aby sdílení veškerých aktivit nezaplevelilo zdi a neodrazovalo tím uživatele. Takové sdílení pak vlastně ztrácí pozici klasického statusu a je spíš na úrovni jakéhosi check-inu, jde jen o stručnou informaci s administrativní hodnotou. Za druhé, musí se nutně rozšířit možnosti sdílení. Současné tlačítko To se mi líbí se v nové podobě Facebooku a jeho aplikací bude moci stát čímkoliv, třeba funkcí Četl jsem, Viděl jsem, Jedl jsem nebo Poslouchal jsem.

Zkrátka a dobře bude možné napojit své sociální já kdykoliv na cokoliv ve světě mimo Facebook, čímž by Open Graph mohl dosáhnout těžko představitelné šíře. Využití všech takto získaných informací poslouží jednak k vytváření nejrůznějších shrnutí a přehledů pro potřeby vlastní Timeline (ale i těch na profilech přátel), a také ke sdílení nejoblíbenějšího obsahu s dalšími uživateli. Pokud například více přátel začne poslouchat stejného interpreta, je docela vysoká šance, že se informace o tom probojuje až do “opravdového” news feedu ostatních.

Filmy, hudba, zprávy

Tím to ale ani zdaleka nekončí, tedy alespoň pro obyvatele některých států. Facebook totiž šel tak daleko, že neváhal uzavřít partnerství s desítkami společností z oblasti streamované hudby, videa nebo zpravodajství, jejichž obsah přináší přímo na svojí platformu. Pokud některý z přátel nasdílí například to, že zrovna poslouchá konkrétní píseň přes Spotify, a vy na tuto zprávu kliknete, přímo na Facebooku se začne píseň prostřednictvím Spotify přehrávat i vám. Stejným způsobem můžete společně sledovat i filmy nebo seriály přes integrované aplikace Netflix nebo Hulu a využívat celou řadu dalších služeb.

A nejsou k tomu potřeba ani žádné instalace, žádné přechody na nové stránky ani žádné proklikávání formulářů s nejrůznějšími žádostmi a potvrzeními, vše by mělo fungovat jako přirozená součást Facebooku. Bohužel, téměř žádná z klíčových služeb není v současnosti v České republice dostupná, a přestože například Netflix bude na Facebooku přístupný pro obyvatele 45 zemí, Česko mezi nimi není a tak si o něčem podobném můžeme nechat jenom zdát. Podle Zuckerberga tyto možnosti milionům uživatelů Facebooku ukáží online obsah, který je dosud ani nenapadlo hledat, a mohou tak změnit fungování hudebního i filmového průmyslu.

Tímto způsobem do sebe Facebook chce nasát i další typy internetového obsahu, zejména zpravodajství. Pokud některý z čtenářů například Mashable, Gizmodo, Economist nebo Yahoo (a v budoucnu jistě mnoha a mnoha dalších médií) nasdílí aktuální článek, budou si ho jeho přátelé moci prostřednictvím aplikace daného vydavatele okamžitě zobrazit přímo na Facebooku. Stejným směrem se vývoj vydá i v případě herních aplikací, které se také budou moci prostřednictvím Tickeru a Timeline šířit prakticky okamžitě k dalším hráčům a propojovat přátele mezi sebou.

Celý proces by navíc měl aplikacím výrazně ulehčit nový typ Permission Dialogu. Ten umožní při prvním kontaktu s aplikací povolit jí zveřejňování určitého typu obsahu v Timeline a na Tickeru i bez nutnosti dalšího potvrzování ze strany uživatele. Aplikace nejprve v rámci první žádosti uživateli ukáže, jak budou vypadat její výstupy, a pak už se sama stará o publikování různých statistik a novinek.

V podstatě celý Facebook se s pomocí představených novinek staně ještě mnohem podrobnější databází o všem, co se týká jeho uživatelů. Nové bude možné procházet životní příběhy svých přátel, zkoumat jejich automaticky i ručně vytvářené statistiky oblíbených filmů, kapel či žánrů, ale také v reálném čase diskutovat při společném poslechu hudby, sledování videa nebo hraní hry. Všechny aktivity bude Facebook pečlivě sledovat a jen ty nejpopulárnější a nejzajímavější se pak probojují do news feedu uživatele.

 

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

YouTube Style! Dva dny, 16 milionů zhlédnutí a virální orgie

Spousta internetových celebrit, desítky populárních memů, přes dvacet skrytých easter eggů a vzpomínka na virální rok 2012 jak se patří. Jestli milujete portál YouTube a jeho svébytnou a mnohdy překvapivou kulturu, teď ho budete milovat ještě o kus víc. Všem nám totiž nadělil příjemný vánoční dárek v podobě Rewind YouTube Style 2012. Usaďte se, osobnosti jako PSY, Felicia Day, Annoying Orange nebo "ten kluk z Shit Girls Say" právě přicházejí...
Přečtěte si více

The Oatmeal získal 850 tisíc na Teslovo muzeum (infografika)

Přes 20 tisíc lidí ze 102 různých států světa se zapojilo do sbírky na nákup bývalé laboratoře, kde své vynálezy testoval Nikola Tesla. Na vybrání 850 tisíc dolarů jim stačil jediný týden a sbírka se tak naplnila více než měsíc před vypršením limitu. Portál Indiegogo při této příležitosti vydal infografiku, kde shrnuje informace o kampani.