Nová podoba Facebooku je tu. Díky změně filtrování uvidíme všechny příspěvky

Ve čtvrtek večer proběhla v americkém Menlo Parku, sídle Facebooku, tisková konference u příležitosti představení nové podoby zobrazování příspěvků na hlavní stránce. Takzvaný news feed s příspěvky se nyní chlubí zvýrazněnou grafikou a rozdělením na různé kanály příspěvků podle témat či zdrojů obsahu. Vůbec nejlepší zprávou ale je, že u některých z nich zmizelo algoritmické filtrování příspěvků, které tolik uživatelů a firem považuje za otravné.

Tiskovou konferenci, kde Facebook nový stream příspěvků představil, zahájil Mark Zuckerberg osobně. A jak je jeho zvykem, uvedl ji několika velkolepě znějícími ideály. Jedním z nich bylo prohlášení, že Facebook nemá se svým news feedem žádné menší úmysly, než každému obyvateli planety poskytnout jeho vlastní personalizované noviny na míru. Ty by zároveň neměly být tematicky jednobarevné, naopak by měly obsahovat různé zdroje a různorodé formy obsahu. Tento cíl Zuckerberg srovnal s cílem z roku 2007, rok po uvedení funkce, kdy hlavním účelem bylo umožnit lidem sdílet co budou chtít s kýmkoliv budou chtít.

Než Zuckerberg přenechal pódium dalším, podělil se ještě o jednu zajímavou informací, a to že podíl fotografií mezi příspěvky průběžně roste. Demonstroval to i grafem, který obsahuje období od konce roku 2011 do současnosti:

Za zmínku také stojí to, že nová podoba feedu byla podle šéfa sociální sítě inspirována mobilním designem, a měla by mimo jiné zajistit, aby design Facebooku na mobilních zařízeních i běžných počítačích byl založen na stejných prvcích a vzájemně velmi podobný.

Příspěvky budou graficky bohatší

Jak se o tom mluvilo již dlouho, běžné příspěvky všech typů budou na Facebooku mít daleko výraznější grafické prvky. Obrázky budou větší, příspěvky týkající se přímo uživatelů, například informace o nových přátelstvích, budou obsahovat malý náhled profilu včetně úvodní fotografie, příspěvky od médií zase ponesou logo. Atraktivnější budou i oznámení check-inu, o sdílení fotek například z Pinterestu a další typy akcí.

V nových feedech nebude filtrování

Přesně jak jsme již psali na základě prvních spekulací, Facebook představil nové rozdělení příspěvků do více proudů. To uživatelům dává více svobody v tom, jaký obsah a od koho si chtějí prohlížet. Nové feedy navíc z velké části vycházejí vstříc i výtkám nemalé části informovanějších uživatelů směrem k neprůhlednému fungování algoritmu pro zobrazování příspěvků (někdy přezdívaného EdgeRank, Facebook sám ovšem toto označení nepoužívá a mluví prostě o “news feed algoritmu”).

Na mysli máme hlavně výhradu, že kvůli filtrování obsahu uživatel nevidí příspěvky, které by možná vidět chtěl. Stačí, aby na příspěvky některých lidí dostatečně často nereagoval komentářem, sdílením či tlačítkem To se mi líbí, a Facebook jejich autory vyhodnotí jako nezajímavé a přestane je zobrazovat. To se nyní zásadně změní. Zde je seznam všech feedů i s jejich charakteristikou:

  • All Friends – úplně všechny příspěvky od všech přátel, tedy žádná filtrace toho, od jakých přátel příspěvky uvidíte
  • Music – příspěvky, u kterých Facebook vyhodnotí spojitost s hudbou, včetně například událostí nadcházejících koncertů
  • Photo – fotky z Facebooku a Instagramu
  • Following – příspěvky stránek a sledovaných osobností
  • Most Recent – všechny příspěvky seřazené chronologicky od nejnovějších k nejstarším, opět bez algoritmického filtrování
  • Games – příspěvky od her a jim podobných aplikací na Facebooku
  • Close Friends – zde každý uvidí příspěvky od uživatelů, které označil jako blízké přátele
  • Friend/Interest Lists Feeds – možné bude také prohlížet feedy, které budou odpovídat zdrojům obsaženým ve vytvořených seznamech přátel či zájmů

Algoritmické filtrování příspěvků by nadále měla být záležitost pouze hlavního feedu (nazvaného nadále News Feed či Top News) a tematických kanálů jako je hudební a fotografický. Naopak ve feedech věnovaných určité skupině zdrojů (všichni přátelé, příspěvky stránek a sledovaných osobností či blízcí přátelé) a ve feedu seřazeném chronologicky by měly být příspěvky úplně všechny.

Nový news feed začal Facebook postupně spouštět okamžitě po jeho představení, zprvu ovšem bude dostupný jen pro malou část uživatelů, od níž sociální síť bude získávat první zpětnou vazbu. Více obrazových materiálů a informace přímo od sociální sítě můžete nalézt na speciální stránce, kterou k tomuto účelu Facebook vytvořil. Zde lze úplně dole také projevit o novou podobu zájem a zařadit se na seznam čekajících.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

#occupygezi a #istanbul: Sociální média opět zasahují

Původní protesty proti kácení stromů v Istanbulu se během pár dní proměnily v demonstrace proti současné vládě. A protože už se stalo zvykem, že tamější média události bez výjimky ignorují, informace se šíří jak jinak než prostřednictvím blogů, Twitteru a Facebooku.