Nová aplikace Facebook Home nahradí domovskou obrazovku na Androidech

“Úplně nová zkušenost.” Takhle bombasticky Facebook označuje svou novou aplikaci pro Androidy, kterou uživatelé největší sociální sítě budou od 12. dubna moci nahradit stávající domovskou aplikaci v telefonu za zcela nový koncept z dílny Zuckerbergovy společnosti. Základní pravidlo je jednoduché: místo aplikací jsou na prvním místě přátelé.

“Dnes si konečně popovídáme o tom Facebook telefonu,” uvedl Mark Zuckerberg čtvrteční tiskovou konferenci v sídle své společnosti, kam se sjely desítky, ne-li stovky novinářů z celých Spojených států. Šlo samozřejmě o vtip – Zuckerberg již dříve opakovaně vyvracel, že by Facebook chtěl svůj vlastní telefon, například po vzoru Applu. Místo toho ujišťoval, že sociální síť volí spíše než vertikální přístup cestu horizontální, tedy že chce být na všech telefonech bez rozdílu. A na všech bez rozdílu chce být aplikací číslo jedna.

Facebook přitom jednou z předních nejpoužívanějších aplikací již skutečně je, smysluplně mu dokáží konkurovat jen aplikace pro správu e-mailové schránky. S novým modelem domovské stránky na mobilní telefony, respektive spíše domovské aplikace, protože Home nefunguje jako statická stránka, ale je velmi interaktivní, by se k tomuto cíli měla sociální síť posunout ještě blíže.

Facebook Home uvádí hned několik úplně nových konceptů, které ve svém souhrnu představují zajímavou experimentální aplikaci pro všechny, kdo mají rádi Facebook a rádi jsou jeho prostřednictvím v kontaktu se svými přáteli, oblíbenými stránkami a zájmy. Dvě nejdůležitější inovativní novinky jsou nazvány cover feed a chat heads.

Když zapnete telefon…

…běžně uvidíte jako první věc po plném načtení systému obrazovku s hodinami a dalšími informacemi či seznam aplikací. Ne tak v případě Facebook Home. Aplikace Facebooku vás namísto toho zavede do světa, kterému říká cover feed, a který je mobilně přizpůsobenou verzí klasického news feedu.

Cover feed je ale zpracovaný jinak. Na rozdíl od klasického news feedu, kde je všechen obsah seřazen podle kritérií závislých na typu zvoleného feedu vždy pod sebou, cover feed zobrazuje na obrazovce v jednu chvíli jen jeden jediný objekt. Primárně jde o fotografie, zobrazuje ale i statusy a další typy příspěvků. Zobrazené příspěvky se průběžně mění samovolně, potažením do stran ale mezi nimi lze také surfovat.

Cover feed je na telefonu hlavním obsahem obrazovky jak ve stavu zamčeném, tak odemčeném. Přímo v cover feedu lze na příspěvky reagovat nejklasičtějšími způsoby, které Facebook zná – dvojitým poklepáním jim uživatel dá palec nahoru, příslušnými tlačítky je může také komentovat či sdílet dál.

Cover dole obsahuje vaši vlastní profilovou fotografii, na kterou když poklepáte, otevře se speciální menu. V něm můžete zvolit několik možností, mimo jiné také seznam aplikací a z něj si spustit, co vás právě napadne.

Nové lepší psaní s přáteli

Funkce, kterou Facebook nazval chat heads, sice možná není nijak zlomová a asi ani nikomu nevyrazí dech, je ale velmi praktická, dobře se ovládá a významně usnadní jakékoliv psaní si s přáteli i telefonními kontakty, a to jak přes Facebook, tak přes SMS.

Ve chvíli, kdy od nějakého kontaktu přijde zpráva přes kterýkoliv kanál, zobrazí se v pravém horním rohu hlava tohoto kontaktu s číslem, kolik nových zpráv zde čeká. Hlavu lze libovolně přesouvat po obrazovce, a v případě, že se uživatel zrovna rozhovoru nechce věnovat, může ji “zahodit” tím, že ji stáhne ke spodnímu okraji obrazovky. Mimochodem, stejným způsobem se zavírají i notifikace a další objekty ve Facebook Home, jednoduchým stažením směrem dolů.

Kliknutím na hlavu se otevře chat, který má nejméně dvě zásadní výhody. Předně, zprávy od kontaktu jsou zabarvené podle toho, přes jaký kanál příšly, například zeleně jsou zprávy přes SMS. Druhou výhodou je, že se chat otevře přes to, co právě děláte, ať už jde o cover feed nebo některou aplikaci. Po uzavření chatu lze plynule pokračovat v původní činnosti. Hlava, přes kterou se chat spouští, také zůstává na svém místě i při vypnutí stávající aplikace nebo přesunu jinam v rámci uživatelského rozhraní, takže je možné v rozhovoru plynule pokračovat s tím, jak chodí další zprávy.

Aplikace Facebook Home bude k dispozici pro všechny telefony s Androidem od 12. dubna, kdy se má objevit v Google Play. Kromě toho je skutečně v plánu telefon HTC, který je aplikaci ušit na míru tak, aby se pro ni hodil co nejideálněji. Zatímco podle uniklých zpráv nesl kódové označení Myst, jeho název pro uvedení na trhu bude jednoduše HTC First.

Kritici nové aplikace se často podivují nad tím, zda skutečně někdo chce na svém telefonu sociální síť používat způsobem, jaký nabízí Facebook Home. To je otázka, na kterou odpoví první dny a týdny po zpřístupnění aplikace v Google Play. S výjimkou zmíněného telefonu HTC není Facebook Home samozřejmě pro nikoho povinný a jeho stažení je tedy čistě věc vlastního rozhodnutí.

Budou-li si lidé Home stahovat a budou s ním spokojení, nelze než sociální síti pogratulovat k úspěšnému experimentu. Pokud nebudou, bude jen otázkou času, než Facebook přijde s něčím novým. Něčím, co už zlí jazykové možná nebudou nazývat hezkým spořičem obrazovky na telefony s Androidem. Více informací lze nalézt přímo na produktové stránce Facebooku k nové aplikaci.

Via FB

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Engage 2012: Co Socialbakers prozradili o social marketingu

Čeští Socialbakers si včera v New Yorku uspořádali vlastní malou konferenci na téma marketingu a sociálních médií. V jejím průběhu zazněla kromě nevyhnutelných prodejních prezentací i řada zajímavých údajů, statistik a doporučení k aktivitám značek především na Facebooku, které stojí za to shrnout alespoň s pomocí komentovaných screenshotů získaných ze streamovaného přenosu.
Přečtěte si více

Reklamy v pravém sloupci na Facebooku se zvětší

Reklama v pravém postranním sloupci na Facebooku brzy přestane být jen druhořadým doplňkem news feedu. Facebook se rozhodl počet těchto reklam zmenšit, aby je mohl zvětšit po grafické stránce, a sjednotí se také poměr stran obrázků s dalšími formáty. Během testování změny zvyšovaly engagement uživatelů až třikrát.