Nezastavitelný Like už míří i do augmentované reality

Je to sotva týden, co jsme psali o unikátní kampani Coca Coly, při níž jsou ve skutečném světě rozmisťována tlačítka Like propojená s uživatelskými profily. Dalším krokem na tomto poli, a ještě o poznání použitelnějším v praxi, se nyní stalo „lajkování“ skutečného světa za využití QR kódů a mobilních telefonů. Na rozdíl od řešení Coca Coly, které pracuje se speciálními RFID náramky, nevyžaduje nic, co by velká část uživatelů Facebooku už dávno neměla – slušný mobilní telefon.

Označkovat a olajkovat

S nápadem přišla marketingová společnost Macanudos původem ze Španělska. Její systém umožní označit tlačítkem Like a tedy zhmotnit na svém profilu běžné fyzické objekty, třeba zajímavý článek v novinách, plakát s vystoupením oblíbené kapely nebo dobrou restauraci. Jsou k tomu zapořebí dvě věci – QR kód umístěný na předmětu, který chce takovou možnost lidem poskytnout, a uživatel, který je ochotný na tento kód namířit svůj telefon (ideálně smartphone) s potřebnou aplikací. Dál už funguje vše tak, jak to známe.

Protože se k této oblasti nyní upírají oči mnoha vývojářských týmů, španělský tým se o své prvenství zřejmě nechtěl nechat připravit a o nové funkci informoval ještě před spuštěním skutečné kampaně. Zatím svůj „QR Like“ otestoval pouze na pětimetrovém stromě před sídlem společnosti, první komerční projekt má být ale na spadnutí. Ostatně to není až tak podstatné, protože pokud to nebudou Macanudos, uvede tento koncet do praxe někdo jiný. Obzvlášť, když se QR kódy objevují jako houby po dešti.

Budoucnost je QR

QR, neboli Quick Response kódy, jsou vlastně běžné čárové kódy obsahující URL odkaz na nějakou doménu, který dokáže telefon skrze svůj fotoaparát rozpoznat a automaticky na něj přesměrovat. Běžnou součástí života se stávají už dnes, a to zdaleka ne jen v Japonsku, kde jsou prakticky na všem. V červenci se například objevily i na více než dvou tisícovkách popelářských vozů v New Yorku, přičemž odkazovaly na videa o recyklaci. Možnosti spojení QR kódů s potenciálem sociálních sítí jistě nejen nás přímo bijí do očí.

Via AF, AdAge