Německo požaduje, aby Facebook přestal vyžadovat skutečné jméno

Tohle je pro Facebook bezpochyby velké sousto. Po dlouhé řadě požadavků evropských států v čele s Německem na sladění jeho fungování s evropskými a národními zákony je nyní v ohrožení i jeden z jeho základních pilířů, kterým je používání skutečné identity uživatelů. Není divu, že se hodlá bránit zuby nehty.

Když se řekne Evropa, nejedno obočí ve Facebooku se nejspíš zamračí. Již několik let místní úřady zpochybňují a napadají některé jeho funkce, od označování na fotkách, přes pluginy až po využívání cookies. Nešetří ho ale ani různá občanská sdružení a obecně je na starém kontinentě pod velkým dohledem, zejména pokud jde o soukromí.

Nemluvě o tom, že je Evropa jediným místem, kde společnosti dlouhodobě klesají příjmy. A nic na tom nemění ani fakt, že díky Facebooku je evropská ekonomika podle posledních čísel bohatší o 15 miliard eur a vděčí mu za nespočet pracovních míst. Dalo by se očekávat, že si Facebook zvykne, nejnovější požadavek z Německa ho ale podle všeho pořádně nadzvedl.

Právo na anonymitu

Německý úřad pečující o ochranu soukromí a svobody internetu pod zkratkou ULD (jinak s hrozným názvem a ještě horším webem) včera vydal prohlášení, v němž požaduje, aby Facebook uživatelům umožnil anonymní používání. Celé prohlášení je dostupné i v angličtině. Facebook údajně tuto změnu již v minulosti odmítl a tak mu ji nyní úřad nařídil provést v nejbližší možné době.

“Je nepřijatelné, že americký portál jako Facebook porušuje německé zákony na ochranu soukromí bez odporu a bez vyhlídky na nápravu. Cílem příkazů ULD je konečně přinést právní vyjasnění toho, kdo je za Facebook odpovědný a jaké jsou jeho povinnosti. To by ostatně mělo být i v zájmu této společnosti,” uvedl komisař Thilo Weichert.

Německé zákony podle Weicherta v souladu s těmi evropskými na základě takzvaného Telemedia Act vyžadují, aby uživatelé měli možnost využívat služby pod pseudonymem nebo anonymně, pokud je to technicky možné a důvodné. Toto opatření je považováno za součást svobody vyjádření na internetu.

Facebook bude bojovat

Facebook se pro TechCrunch nechal slyšet, že je rolí jednotlivých služeb, aby určily svou vlastní politiku v otázkách anonymity v rámci jim nadřízeného práva – pro Facebook Ireland to tedy znamená evropské a irské právo. “Jsme přesvědčeni, že nařízení jsou neopodstatněná, plýtvají penězi německých daňových poplatníků a budeme proti nim rázně bojovat.”

Odpor největší sociální sítě je logický, používání pravdivých, úplných a aktuálních údajů má zakotveno ve svých pravidlech a do značné míry se podílí na jejím reklamním úspěchu. Zatím se sice požadavek týká Německa, v případě úspěchu by nicméně snadno mohl přeskočit dál.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP memy týdne: Lightsabery a další zbraně

Trailer na nový Star Wars ovládnul internet. Snad ještě víc než Kim Kardashian. Fanoušci při zkoumání designu lightsaberů prostě přirozeně museli přijít s dalšími upgrady. Takže díky bohu za Photoshop, co bychom si bez něj počali, že?
Přečtěte si více

AP začala svůj Twitter účet dvakrát denně pronajímat Samsungu

Uživatelům pravidly svázaného Facebooku to možná připadá jako sci-fi, ale majitelé účtů na Twitteru mohou se svými profily nakládat poměrně volně a nechat si platit za to, že budou někomu dělat reklamu. V těchto dnech se o tom přesvědčí i 1,5 milionu následovníků agentury AP, nadšení z toho však moc nejsou.