Některé startupy ztrácí smysl – Facebook rozjíždí sdílená fotoalba

V případě, že budete s přáteli organizovat společnou akci, nebudete již muset procházet několik alb fotografií od různých návštěvníků. Se sdílenými alby, která Facebook připravuje, budou všichni účastníci akce moci své fotografie jednoduše nahrát do společného alba.

Pro začátek máme kvízovou otázku. Víte, kolik je maximální počet fotografií v běžném uživatelském albu na Facebooku? Předpokládáme, že pokud nejste skutečně vášnivými fotografy, nikdy jste toto maximum nevyužili. Nebudeme napínat, jedná se o 1000 fotografií na album.

Nová funkce sdílených alb, o které informoval server Mashable, a kterou nyní bude Facebook svým uživatelům postupně zprovozňovat, tento limit překročí hned desetkrát. Čtete správně, sdílená alba budou moci obsahovat až 10 tisíc fotografií. Má to ale samozřejmě jeden háček. V praxi totiž na tuto kapacitu sdílené album asi málokdy skutečně dosáhne.

Tvůrce alba bude moci pozvat až 50 přispěvovatelů (contributors), kteří budou každý moci do alba přispět až 200 fotografií. To dohromady dělá zmíněných deset tisíc. Samozřejmě ale jen v případě, že bude pozván maximální počet přispěvovatelů a všichni svou kapacitu vyčerpají naplno.

Shared-Album-Screen

Sdílená alba budou mít tři možnosti nastavení soukromí – buď budou veřejně viditelná pro všechny, nebo budou viditelná pro přátele přispěvovatelů, nebo pouze pro ty, kdo do nich jsou jako přispěvovatelé pozvaní. Podle toho, jak se tvůrce alba rozhodne, bude moci přispěvovatele buď zvát jen on sám, nebo kdokoliv z již přizvaných přispěvovatelů.

Zatímco tvůrce alba nad ním vždy bude mít neomezenou kontrolu, a bude moci upravovat libovolné fotografie v něm, stejně jako smazat celé album, přispěvovatelé budou mít pravomoce pouze k fotografiím, které sami nahráli. Funkce bude dostupná pouze pro osobní profily, stránky ji mít nebudou.

Novinka vznikla na jednom z hackathonů Facebooku, stojí za ní programátoři Bob Baldwin a Fred Zhao. Ti projekt společně vymysleli, s realizací jim poté pomohl asi tucet dalších programátorů sociální sítě.

Konec stovky startupů?

Všichni společně vytvořili funkci, která s pravděpodobně připraví o živobytí několik desítek převážně amerických startupů, které na sdílených fotoalbech s možnostmi uživatelské spolupráce založily svoji budoucnost.

Dlužno dodat, jak připomíná VentureBeat, že v ekosystému fotografických služeb, dominovaném Facebookem, v závěsu s jemu patřícím Instagramem, to bylo rozhodnutí pokud ne přímo naivní a krátkozraké, tak rozhodně přehnaně optimistické.

Některým uživatelům ve Spojených státech, kteří mají jako jazyk nastavenou angličtinu, Facebook nová alba začal zprovozňovat již během včerejška. Ostatní uživatelé s angličtinou přijdou na řadu po nich, teprve poté bude mezinárodní rollout pro všechny ostatní.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Pozvánka: Český Twitter má svou první velkou konferenci

Fenomén s názvem Twitter využívá v současnosti přes 120 tisíc uživatelů jak v Česku, tak i na Slovensku. Sociální síť s logem modrého ptáčka se stává čím dál oblíbenější a své profily si po vzoru cizích zemí vytváří stále více lidí nejen z řad široké veřejnosti, ale také uznávaní odborníci, sportovci, celebrity i politici. Jako cenný nástroj jej využívá stále více firem a cestu sem nachází i různě zaměřené zájmové skupiny, organizace a sdružení.
Přečtěte si více

LinkedIn radí, jak na něm být vidět. A má na to čísla

Sníte o tom, že se vám díky LinkedIn jednou kdosi ozve s vysněnou pracovní nabídkou? Pak pro to musíte také něco udělat. Pokud chcete být na LinkedIn více vidět, je právě pro vás určen návod, který během včerejška vydala sama sociální síť profesionálů. Základních kroků je jen několik a zvládnout je může opravdu každý.
Přečtěte si více

Běháte s aplikací? Co trasou namalovat nějaký symbol. Američanka vybíhá pánská přirození

Máte na sociálních sítích kamarády, kteří si pořídili sportovní aplikaci na zobrazování uběhnuté nebo ujeté trasy a teď vás otravují svými výkony? Pronásledují vás mapky skrývající jejich zářnou kondičku? Ať už vás to jen prostě nezajímá, nebo vás kvůli tomu dokonce hryže svědomí, máme pro vás variantu, jak takovým sportovcům poslat vztyčený prostředníček. A to doslova.