Mrtvých uživatelů přibývá. Facebook řeší, co s nimi

Asi nepřekvapí, že k takto citlivému a potencionálně výbušnému tématu přistupuje Facebook s náležitou opatrností. Ignorovat ho ale nemůže a po světě se začínají množit mediálně přitažlivé kauzy lidí, kteří se nějakým způsobem cítí dotčeni nebo zaskočeni, když jim síť nabídne přátelství s mrtvým známým. Profil žijící vlastním životem i po smrti svého majitele skutečně může působit poněkud záhrobně a Facebook se začal intenzivněji než dřív zaobírat otázkou, co s tím.

Nejdřív najít, potom pohřbít

Přestože toho o nás Facebook ví spoustu a s řadou životních událostí si umí poradit (narozeninové připomínky, statusy vztahů, atd.), se zjišťováním úmrtí má problém. A protože na jednoho zaměstnance připadá asi 350 tisíc uživatelů, musí jít navíc o plně automatický systém. Podle mluvčí společnosti Meredith Chin je nyní ve hře například software, který by vyhledával typické fráze jako „Rest in peace“ nebo „I miss you“, a následně by došlo k podrobnějšímu přezkoumání.

„Je to velice citlivé téma a zobrazování zemřelých přátel pochopitelně může být bolestivé. S ohledem na velikost sítě a množství lidí, kteří každý den umírají, nebudeme nikdy dokonalí v podchycení tohoto jevu. Testujeme různé způsoby, ale nesmíme to udělat špatně,“ uvedla Chin s tím, že pro Facebook je velmi důležité nalezení správné cesty nejen k vyhledávání, ale i případnému uchování takových stránek pro potřeby pozůstalých.

Virtuální pomníčky

Zatímco v minulosti Facebook profily potvrzených zemřelých automaticky odstraňoval, v současnosti už je situace jiná. Po masakru 32 lidí na Polytechnické univerzitě ve Virginii v roce 2007 se uživatelé začali na společnost obracet s žádostmi, aby jim umožnila uctít památku obětí na jejich profilech. Nyní je tedy možné profil takzvaně „memorializovat“, čímž se přestane zobrazovat ve výsledcích vyhládávání, ale přátelé mohou stále přidávat vzkazy na zeď. Předtím je ovšem třeba úmrtí dokázat, například odkazem na nekrolog či zprávu v médiích, která je pak osobně prověřena zaměstnancem Facebooku.

O této možnosti však ví jen malá část uživatelů, takže ani není příliš hojně využívána. A i kdyby byla, lidské zdroje Facebooku by pak na prověřování stejně nestačily. Dalším problémem je, že tyto profily z logických důvodů nemohou rozšiřovat svoje seznamy přátel. Příbuzní a přátelé, kteří nejsou v seznamu, tak mají smůlu. I to by se podle všeho mělo v dohledné době změnit.

Facebook stárne

Lidé nad 65 let jsou dnes nejrychleji se rozšiřující skupinou uživatelů Facebooku a jen během května jich přibylo symbolických 6,5 milionu, třikrát tolik, co ve stejném období před rokem. O tom, že pravděpodobnost úmrtí je v této skupině zdaleka nejvyšší, se asi netřeba rozepisovat. „Spousta prvních uživatelů Facebooku byla mladá a smrt byla něčím výjimečným a nadmíru tragickým,“ komentoval změnu James E. Katz, profesor komunikace na Rutgers University. Inu, smrt si dříve či později najde každého. Včetně Facebooku.

Via NYT, cnet