Mobilní aplikace Internet.org zpřístupní v Zambii internet zdarma

Až doposud mělo v Zambii přístup k internetu asi 15 procent populace. Nová aplikace Internet.org od stejnojmenné organizace založené Markem Zuckerbergem to začíná měnit.

Na světě sice existují oblasti, které nejsou pokryty internetovým signálem, jsou ale v drtivé menšině. 85 procent povrchu naší planety je v dosahu mobilní sítě, která nabízí i datové služby. Přitom jen asi třetina populace má k internetu přístup.

Největší problém s dostupností internetu pro každého tak není signál, jak by se mohlo zdát podle různých iniciativ usilujících o zpřístupnění internetu pomocí balónů, satelitů či dronů. Skutečnost je taková, že největším problémem je finanční dostupnost datových služeb. Poněkud méně pak také dostupnost gadgetů, přes které se lze k internetu připojit.

Mezi jinými právě problém s dostupností dat proto řeší iniciativa Internet.org, kterou šéf Facebooku Mark Zuckerberg představil zhruba před rokem. A dostavují se první úspěchy. Zuckerberg dnes oznámil na svém profilu na Facebooku, že Internet.org spouští svou první mobilní aplikaci, a to pro zákazníky operátora Airtel v Zambii.

Internet.org bude obsahovat zcela zdarma (bez poplatků za data) některé základní internetové služby, především ty týkající se informací, komunikace s ostatními, hledání práce či předpovědi počasí:

Zákazníci Airtelu v Zambii budou mít k těmto službám přístup přes aplikaci Internet.org, přes web internet.org nebo přímo z aplikace Facebooku pro Android. V Zambii v současnosti má k internetu přístup jen asi 15 procent populace. Zuckerberg si od nové aplikace slibuje, že přístup k internetu zajistí daleko více lidem.

Pro Internet.org tím samozřejmě nic nekončí. Iniciativa má v plánu s aplikací dále experimentovat a na základě zkušeností ze Zambie ji přinášet i na další trhy a k zákazníkům ostatních operátorů.

Total
0
Shares
Další články