Těžká volba. Množí se výzvy, aby Twitter odstranil účet Hamásu

Když v polovině listopadu začal zásah Izraele proti palestinskému Hamásu, málokdo by byl hádal, že z celé té mely může nakonec mít problémy Twitter. Vzhledem k množícím se výzvám, aby sociální síť účet Hamásu zrušila, se ale Twitter dostává do nelehké situace.

Jedni tvrdí, že Izrael Palestince utiskuje, že jim ukradl jejich půdu, přesunul je do ghett, a když se začali bránit, ještě je vraždí. Zastánci Izraele zase mají zato, že Palestinci jsou teroristé, kteří si zacházení v rukavičkách nezaslouží a jakýkoliv zásah proti nim je ospravedlněný. Kde je v tomto konfliktu pravda, to je při snaze o nezaujaté zkoumání velmi těžké posoudit, vzhledem k vyhrocenosti situace si tedy většinou veřejnost v různých částech světa volí na základě toho, která strana je jí bližší historicky, kulturně či politicky.

Nyní si bude muset zvolit i Twitter, na čí stranu se postaví, a rozhodování nebude mít lehké. V první bojové akci, ve které obě strany začaly aktivně používat sociální média ke zveřejňování průběhu konfliktu, byl totiž do celé operace zatažen jak Izraelem, tak palestinskými radikály. A množí se veřejné výzvy adresované vedení mikroblogovací služby, aby byly odstřiženy účty Hamásu (například tento), přes které vůdčí palestinská organizace publikuje svůj úhel pohledu a zprávy o útocích na Izrael. Slyšet se nechali například členové organizace Christians United for Israel, kteří za tímto účelem spustili kampaň na Twitteru, v pátek následoval dopis sedmi republikánských poslanců šéfovi FBI.

Zatímco FBI vyhodnocuje, jakým způsobem na výzvu vhodně zareagovat, Twitteru začíná hrozit stále větší nebezpečí, že se nakonec vše sveze přímo proti němu. Pokud by se společnost rozhodla výzvy ignorovat a účet Hamásu ponechala, rozčílí všechny ty, kdo jsou na straně Izraele, Hamás považují za zločineckou organizaci a akci Izraele v posledních dvou týdnech oslavují. Pokud bude účet zrušen, může si zase Twitter vysloužit rozhořčení ze strany těch, kdo podporují Palestinu a soucítí s jejími řadovými obyvateli, kteří vše odnáší ze všech nejvíc. Ať se společnost rozhodne jakkoliv, vždy proti sobě poštve část svých uživatelů v záležitosti, kde emoce často hrají větší roli než zdravý rozum. I proto je snadno pochopitelné, proč společnost zatím mlčky vyčkává.

Via TNW

 

Total
0
Shares
Další články