Lidé nejčastěji opouští Facebook kvůli obavám o soukromí

Nejčastějším důvodem, proč Facebook přichází o své uživatele, jsou jejich pochybnosti o bezpečnost informací, které se sociální sítí sdílí. Podle vídeňských výzkumníků tato obava stojí za polovinou všech zrušených profilů.

Psychologové si možná pohrávají s novou poruchou závislosti na Facebooku, která by se měla jmenovat Facebook Addiction Disorder. Přesto ale podle výzkumu vídeňských vědců je obava ze závislosti až čtvrtým důvodem, proč lidé největší sociální síť opouštějí. Tím nejdůležitějším je obava o soukromí.

Vzhledem ke kauze PRISM, která vyvolala pochybnosti o tom, k jakým všem datům uživatelů sociálních sítí mají americké státní orgány přístup, se není čemu divit. A to NSA není zdaleka jedinou cestou, jak může Facebook soukromí uživatelů narušit. Stačí i něco mnohem přízemnějšího, například špatně si nastavit profil nebo naletět na phishingový nebo jiný podfuk.

Docent Stefan Stieger z Vídeňské univerzity provedl dotazování 600 respondentů, v němž mimo jiné zjišťoval, zda v minulosti zrušili svoje účty na největší sociální síti. Hlavním cílem ankety bylo zjistit, jaké pohnutky uživatele ke zrušení jejich virtuální identity vedou. Výsledky vyznívají vcelku jednoznačně:

  • obavy o soukromí 48.3 procenta
  • všeobecná nespokojenost 13.5 procenta
  • povrchní konverzace 12.6 procenta
  • strach ze závislosti 6 procent

Výzkum ovšem zároveň ukázal, že ti, kdo Facebook opustili, vykazují určité shodné znaky. Oproti uživatelům, kteří sociální síť i nadále používají, byli starší a častěji šlo o muže. Navíc byli pečlivější, více se starali o ochranu svého soukromí a měli vyšší náklonost k závislostnímu chování.

Doktor Steiger proto nevyloučil, že uváděná vysvětlení mohla sehrát pouze zprostředkující roli. Skutečnými důvody zrušení profilů by v takovém případě byly právě osobnostní rysy těchto uživatelů.

Total
0
Shares
Další články