Když 4chan zlobí: Kim Čong-un vede v anketě magazínu Time

Veřejné hlasování na internetu se může snadno zkomplikovat a začít dělat věci, které by čekal málokdo. Hlavně tehdy, když se do věci vloží uživatelé obrázkového fóra 4chan, kteří již mnohokrát prokázali svou nehynoucí zlomyslnost.

Je tomu přibližně týden, kdy magazín Time zveřejnil svou čtyřicítku nominovaných na již tradiční anketu Osobnost roku. Zpočátku přesvědčivě vedl egyptský prezident Mohamed Morsi, to se ale mezitím změnilo. Do věci se totiž vložil 4chan, známé obrázkové diskuzní fórum, které již mnohokrát veřejně projevilo svou neskrývanou a hlubokou zlomyslnost, a se kterým jsou mimo jiné spojovány také počátky hackerského hnutí Anonymous.

Uživatelé 4chanu se velmi rychle shodli na tom, že by osobností roku měl být zvolen mladý severokorejský vůdce Kim Čong-un, jednoduše proto, že kontroverznější kandidát mezi nominovanými nebyl. Vyhlasovat ho do čela se jim podařilo velmi rychle, dalších několik dní pak strávili tím, že mu vytvářeli pořádný náskok před ostatními nominovanými. V současnosti tak Kim Jong Un má 3.270 milionu hlasů a jejich počet stále ještě viditelně narůstá. To je pravděpodobně zásluhou hlasovacích skriptů, které těžkou práci s volením Kim Jong Una odvádí automaticky za 4chanisty. Druhý egyptský prezident Mohamed Morsi má nyní necelých 400 tisíc, třetí je s 236 tisíci Malala Yousafzai, kterou veřejně projevený postoj proti utlačování žen v muslimském světě v říjnu málem stál život.

Není to poprvé, co 4chan pozměnil výsledky hlasování v anketě magazínu Time. V roce 2009 zvolil nejvlivnější osobností světa svého zakladatele Christophera Poola, řečeného moot, který díky aktivitě svých věrných získal celkem 16 milionů hlasů a dalece překonal všechny ostatní volené osobnosti. A na účet veřejných hlasování se 4chan rád baví i jinde – tento rok vyhlasoval do čela ankety o název nové varianty slazeného nápoje Mountain Dew návrhy “Hitler Did Nothing Wrong” a “Gushing Granny”. V posledních letech také několikrát otočili uživatelé 4chanu na hlavu hlasování fanoušků o tom, kde by měl vystoupit populární zpěvák. Zpěvačku Taylor Swift poslali do školy pro neslyšící, rappera Pitbulla na Aljašku a populárního Justina Biebera v roce 2010 odhlasovali do Severní Koreje.

Pokud jde o letošní anketu, Kim Čong-un sice přesvědčivě vede, a 4chan tak může slavit své malé vítězství, poslední slovo při volbě si ale redakce magazínu Time tradičně vyhrazuje pro sebe. Výsledky hlasování pro ni při rozhodování slouží pouze jako poradní hlas.

Via CBC

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Nový a starý MySpace budou nečekaně fungovat samostatně

Příchod nové podoby MySpace je na spadnutí, k jejímu postupnému otevření veřejnosti by mělo dojít v příštích měsících. Vedení kdysi největší sociální sítě nicméně dospělo k jednomu zajímavému rozhodnutí - nebude rušit starou podobu služby a uživatelé obou verzí budou moci fungovat separátně.