Jak šířit obsah na sociálních sítích a neplatit majlant? A nemyslíme jen Facebook

Facebook mění pravidla tak rychle, že od něj některé společnosti nakonec dávají raději ruce pryč. Jiné možnosti ale vlastně ani neznají. Jak na sebe upozornit a jak na všechny ty sítě vyzrát – nechte se inspirovat radami odborníků a vtipnými případovými studiemi.
Content Aggregation, Facebook. Zdroj: Flickr.com, Chris Heiler
Content Aggregation, Zdroj: Flickr.com, Chris Heiler

Facebook mění pravidla tak rychle, že od něj některé společnosti nakonec dávají raději ruce pryč. Jiné možnosti ale vlastně ani neznají. Jak na sebe upozornit a jak na všechny ty sítě vyzrát – nechte se inspirovat radami odborníků a vtipnými případovými studiemi. 

Facebook vládne českým sociálně markeťáckým světem, přestože posty bez finanční podpory už vlastně ani nikdo nevidí. Síť se sice snaží všechny přesvědčit, že to není pravda a organický dosah pořád existuje, čeští marketéři mu moc ale nevěří.

Ostatně síť potřebuje taky vydělat a tak ukazuje, že samozřejmě ty  zaplacené jsou na tom lépe. Univerzální řešení neexistuje. Ale nějaké cesty tu jsou. Rady i studie jsme sesbírali na konferenci Prime time for… Internet Jungle.

No tak to na tom Fejsbuku zaplaťte

Vladimír Rejlek z Wundermanu doporučuje jít přes peníze. Spravuje sociální média pro Ford a této značce to prý funguje výborně. „Každý post podporujeme nějakou částkou,“ vysvětluje. Automobilka přitom nešetří. Na jednu promovanou zprávu posílá průměrně 1500 korun, celkově rozmezí drží od 300 do 2000 korun.

Takhle vyvěšuje na Facebooku každý měsíc zhruba 15 až 20 novinek. A platící firma je spokojená: její měsíční zásah se vyšplhal na 500 tisíc lidí a měsíčně roste o 1500 fanoušků.

ford

„Čím větší fanouškovskou bázi máte, tím levněji se dostanete na ten reach,“ radí Rejlek. Placená reklama se podle něj chytře cílí, dobře funguje a není nijak zvlášť drahá.

Přístup jde kombinovat i s dalšími sítěmi. Wunderman pro Ford využívá hlavně Instagram. „Je to takový nástroj, jak udělat hezčí posty,“ doporučuje Rejlek úpravu fotografií. „A občas je to i tak trochu sexy, když se nám tam napíše, že je to přes Instagram,“ dodává.

My jim tu lásku ke značce vnutíme

Když nechcete utrácet peníze, potřebujete kvalitní obsah. Kateřina Borovanská z Freya & Fénic Content Marketing proto doporučuje stát se co nejlepším psychologem.

Samozřejmě nejlepší je najít brand advokáty – tedy ty, které značka neplatí, ale oni ji prostě milují a pomáhají. Ovšemže pošťouchnout k akci je můžete vždycky. A to díky loyalty programům nebo třeba VIP přístupu. Taková snaha přinese pozitivní hodnocení v diskusích, na Facebooku a vůbec kdekoliv v online světě.

Jestli nemáte takového zapáleného fanouška, tak ho holt zaplaťte. Brand ambasador sice dostává peníze, ale ani tak negeneruje falešný obraz o značce – místo toho pomáhá, vysvětluje a motivuje.

brand advokati atd

Ben Olšanský z Inspira Solutions doporučuje dát sem tam nějaké výhody nebo výrobky bloggerům. Na výběr jsou jich i u nás stovky tisíc. Když je přesvědčíte, ještě lépe pomůžou “malé celebrity” – opinion leadeři, kteří se třeba právě z bloggerů rekrutovali. Tady ale peníze nepomůžou, projekt se jim musí skutečně líbit. Nebo se zaměřte na „skutečné“ celebrity, které si pak lidi spojí s vaší značkou a poskytnou přesah do klasických médií.

Brand advokáty hledejte prakticky v jakýchkoliv diskusích. Jasně uvidíte, kdo se nejčastěji vyjadřuje. A když už je najdete, musíte je zaujmout a pobavit. Není to jako obchodní jednání. Za snahu ale získáte mnohem větší důvěryhodnost, než když „jen“ někdo klikne na vás banner, shodují se odborníci.

Rychlá akce, rychlejší reakce

Viralitu zdarma může táhnout i sám obsah. A dá se využít i ve chvíli, kdy nastane průšvih a neohebné marketingové oddělení by se raději šlo schovat do sklepa. To flexibilní a s nápadem může ušetřit firmě na reklamním prostoru miliony. Dolarů.

Ondřej Peterka z FleishmanHillard ukázal bleskurychlou a úspěšnou reakci Chevroletu, když se jeden z  manažerů automobilky při sledovaném předávání poháru baseballové ligy nemohl vymáčknout. Chevrolet zaplatil za to, že může vítězi předat klíčky k autu a manažer říct pár slov o báječné značce. A stovky milionů lidí nevěřícně koukaly na chlápka, který koktal, že Chevrolet je super, protože má “tyhlety technologie… a tak”.

https://www.youtube.com/watch?v=d3WDcXNSUzE

V rámci několika hodin sám Chevrolet “tyhlety technologie… a tak” vlepil na sociální sítě k promu nového modelu. Tiskový mluvčí na svém účtu potvrdil, že je absolutní pravda, že Chevrolet “tyhlety technologie… a tak” rozhodně má, a budou je tedy využívat..

chevy trucks 1

chevy trucks 2

Publikum se díky reakci firmy na sítích shodlo na tom, že vítězem poháru se stal jednoznačně #ChevyGuy. Toho skutečného na internetu nikdo nehledal. Naopak chevroletový chlápek, #TechnologyAndStuff a “Rikk Wilde” (jméno manažera) se prosadily mezi 10 nejtrendovějších témat národa na Twitteru. Objevil se dokonce i falešný účet nebohého manažera, který za noc nasbíral 400 followerů.

chevy trucks 3

Firma dokonce později nakoupila trochu reklamního prostoru ve sledovaných talkshow, u kterých předpokládala, že chabý výkon při předávání ceny bude jedním z témat k posměchu. Sama je tím uzemnila, protože “tyhlety technologie… a tak” prostě už byly její značkou. Nic k posměchu. Spočítala, že nakonec díky celé akci získala pět milionů dolarů neplaceného prostoru v onlinu i offlinu.

Nevybírejte jen mezi Facebookem… A ničím

Internet nekončí Facebookem, za horizontem je toho ještě hodně. Je sice pravda, že na téhle sociální síti jsou všichni, ale “něco to stojí,” dodává Josef Šlerka ze Socialbakers. Takový Twitter sice má specifickou komunitu, na informování je to ale síť dobrá, radí.

Swarm (aplikace od Foursquare) je prý pro ty, kterým záleží na tom, kde jsou. A LinkedIn by vás měl zajímat, když si někdo změní fotku. To je totiž prý téměř neomylný znak toho, že se chystá změnit i místo.

Instagram by měl firmy zajímat, pokud cílí na toho, kdo se pohybuje v zájmech jídlo-ženy-selfie. Tedy lidi z větších měst, pravděpodobně bohatší a takové, kteří se shromažďují na místech vhodných k focení. Tedy turistických, hipsterských kavárnách a obchodních centrech. Asi tam vytáhnou iPhony. Jinde poměrně těžko dosažitelné publikum se na Instagramu sdružuje tak, že se dosah může vyšplhat až na 15 až 20 procent této populace. A to není zdaleka vše. Pokud cílíte na opravdu konkrétní skupinu, nebojte se použít třeba Ask.fm, Snapchatu nebo i náboženské  sociální sítě Pray, radí Šlerka.

Pinterest nebo Instagram doporučuje Adam Špina z Triadu. Třeba Instagram agentura použila ke kampani Kofoly, která u publika sklidila poměrně slušné reakce.

Když nemáte peníze, třeba bude stačit dobrý nápad na aplikaci. Na uvedení Pear Vodky od firmy R. Jelínek stačila aplikace „flaška“ s Pear Vodkou – tu stáhlo 180 tisíc lidí, kteří zatočili lahví celkem šest milionkrát.

pear vodka aplikace

YouTube řeší stále víc značek. Není divu: po Nově a ČT1 je teď už třetí nejsledovanější kanál. Češi do 35 let dokonce tráví na YouTube přes tři hodiny týdně, tedy víc, než u jakékoliv televize. Takže buďte napřed a využívejte online, radil Miroslav Král z MarketUP.

Dosud je totiž levnější a může zlepšit image značky, protože je uživateli vnímána jako prestižnější a inovativní, pokud zkombinuje televizní reklamu s tou na YouTube. A samozřejmě je tím možné zasáhnout ty, kteří se na televizi nedívají. Zkuste kombinaci YouTubu a videobanneru, doporučil Král.

Michal Růčka z Better Marketingu si pochvaloval kampaň firmy Blažek, která chtěla omladit svou skupinu zákazníků. Připravili motivační video s Leošem Marešem, které mělo vysvětlit, proč by za produkty měli platit více.

Konkrétní cílení (včetně vynechání žen, které přitom často k nákupu podněcují), Mareš i podoba celého videa nakonec přitáhla statisíce přehrání. Přes takzvaný Hower to play se nakonec podařilo reklamu zobrazit 829 tisíckrát, počet prokliků převýšil 19 tisíc. Na YouTube se vide přehrálo skoro 648 tisíckrát. Celkové náklady přitom dosáhly podle Růčky 55 tisíc korun.

Přes všechny návody a doporučení by ale firmy měly myslet i na to, že požadovaný výsledek – tedy pravděpodobně nákup – má na triku víc strategií. Třeba i sociální sítě, ale i offline přístup. „To je jak kdyby fotbalový trenér řekl „mně se zdá, že v mym týmu dává drtivou většinu gólů jenom útočná řada,“ přirovnává David Špinar z Googlu. Jak dodává, jsou zkrátka zdroje útočné a zdroje podpůrné. Potřebujete oba.

Total
1
Shares
Další články
Přečtěte si více

Pinterest chce vydělávat, zlepšil analytické nástroje

Pinterest sice možná nepatří mezi nejpoužívanější sociální sítě v našich krajích, v Americe ale přesto jde o jednu z těch nejpopulárnějších. Včera společnost oznámila, že globálně spouští nový, propracovanější nástroj pro analytiku příspěvků. Učinila tak jen pár dní po konkurenčním Instagramu.
Přečtěte si více

Návštěvnost z vesmíru ve vašich Analytics a další vtípky nejen od Googlu

Dnešek je den plný překvapení, která na vás čekají i na těch nejméně pravděpodobných místech. Třeba v Google Analytics - schválně se podívejte, zda náhodou nemáte větší než obvyklou návštěvnost z Mezinárodní vesmírné stanice. Například Tyinternety ve vesmíru zjevně docela frčí a něco nám říká, že na tom nejspíš budete podobně.