Ještě nepoužíváte Twitter? Zkuste ho, už se naučil i česky

Možná patříte mezi ty, koho sociální sítě zajímají pouze okrajově. O Twitteru je ale v poslední době mimo jiné i díky olympiádě často slyšet i v našich končinách. A třeba vás zajímá, k čemu by vám mohl být užitečný a co to vlastně je. My bychom vám pro toto přemýšlení rádi poskytli pár argumentů a návod, jak začít.

Pokud jste dodnes váhali se založením vlastního Twitter účtu, možná byla hlavním důvodem absence češtiny. V minulých dnech tato bariéra padla a mezi podporovanými lokalizacemi je i česká ve verzi beta. Upřímně, jestli ještě nepoužíváte Twitter, je to pro člověka jako jsem já samo o sobě šokující, právě jste ale přišli o jednu z výmluv. Ale pokud potřebujete ještě trochu toho přesvědčování, tenhle článek je přímo pro vás.

Máte zřejmě účet na Facebooku a říkáte si, že to bohatě stačí – ať už v pozitivním, nebo negativním smyslu. Je nicméně důležité uvědomit si, že sociální sítě nerovná se Facebook. Ano, Facebook je nejpopulárnější, ale do definice sociálních sítí lze celosvětově zařadit stovky a tisíce služeb. Pokud zůstaneme v Česku, určitě mnozí používali server Spolužáci.cz od Seznamu. To je sociální síť. Nepotkala jsem také nikoho, kdo by nikdy neviděl nějaké video z YouTube. I YouTube je sociální síť.

Twitter je sociální síť, ale není Facebook. Na svých školeních vždy zahajuji představení Twitteru definicí, na kterou jsem kdysi narazila, a která dle mého shrnuje vše: “Na Facebooku máte své spolužáky. Na Twitteru sledujete ty, které byste za spolužáky chtěli mít.” Pojďme ti tuhle definici osvětlit.

Twitter 101

Twitter je takzvaná mikroblogovací služba, která umožňuje uživatelům posílat a číst příspěvky omezené na 140 znaků. Vznikl v roce 2006, kdy Jack Dorsey svým kolegům ve společnosti Odeo popsal myšlenku webové služby, která rozešle SMS zprávu skupině lidí. První tweety se objevily 21. března 2006.

Omezení zprávy na 140 znaků s sebou nese potřebu být stručný, vážit slova a přemýšlet o tom, která část informace je nejdůležitější. Kombinace s faktem, že jsou vaše zprávy veřejné (pokud nezvolíte zamčený účet, což je funkce, která naprosto popírá základy Twitteru a používá ji málokdo), vás donutí o odesílané zprávě přemýšlet a vaši čtenáři to jistě ocení. I do 140 znaků se vám ale mohou vejít zajímavé myšlenky, odkazy na důležité články, fotografie či videa.

Provázání uživatelů není na základě potvrzených přátelství, jak jsme zvyklí z Facebooku. Pokud najdete zajímavého uživatele Twitteru, přihlásíte se k odběru jeho příspěvků a stanete se jeho followerem (v češtině sledujícím). Když vás přestane bavit, nebudete ho dál sledovat. Je to prosté a jednoduché. Zajímavé a inteligentní účty, které jsou čtenářům přínosem, mají hodně sledujících. Pokud bude uživatel psát o tom, co měl dnes k obědu, základna jeho fanoušků určitě neporoste moc rychle.

Nejkratší cesta k zajímavým lidem

O to více zde, podobně jako na Facebooku, platí pravidlo, že jaký si Twitter uděláte, takový ho máte. Můžete mít zeď plnou zpráv o tom, kde se zrovna kdo s kým opíjí, nebo také zajímavého a užitečného zpravodajství. Záleží jen na vás, za jakým účelem budete Twitter používat a jak kvalitní účty budete sledovat.

Když zůstaneme u způsobu, jakým Twitter spojuje, dostávám se k jednomu z hlavních důvodů, proč je Twitter mojí nejoblíbenější sociální sítí. Je unikátní ve způsobu, jakým můžete kontaktovat doslova jakéhokoliv jiného uživatele. Neexistuje rychlejší a přímější způsob. Pokud mluvíme o přátelích, na ty máme samozřejmě telefonní číslo a SMS zpráva nebo telefonát budou určitě praktičtější. Ale co když chcete navázat kontakt s někým, koho osobně neznáte? Co když máte chuť oslovit někoho z řad celebrit? Troufám si říct, že Twitter je nejpravděpodobnějším místem, kde se vám to může podařit.

Nenabádám vás samozřejmě k tomu, abyste se stali stalkery nebo zahlcovali cizí účet stovkami bezcenných reakcí a výzev k odpovědi. Ale pokud máte co říct, pokud chcete na zajímavý příspěvek inteligentně reagovat, chytře zavtipkujete nebo ho budete jen sdílet dál, je celkem dobrá šance, že si toho autor všimne a pokud budete mít šťastný den, třeba i zareaguje zpět. Twitter v tomto ohledu smazává jakékoliv bariéry i vzdálenosti.

Nejrychlejší přísun novinek

Druhou obrovskou předností je schopnost Twitteru být nejrychlejším a nejlépe přizpůsobeným zpravodajským serverem. Tím, že sledujete uživatele se společnými zájmy, povede jejich množství a správná kombinace, kterou si postupně vyladíte, k tomu, že se k vám dostanou všechny zprávy, které jsou pro vás důležité. S téměř 100% pravděpodobností někdo z nich zmíní událost, zprávu či novinku, která zajímá jeho a tím pádem i vás.

I pokud pomineme lokální zájmy, je již pravidlem, že zprávy globálního významu oběhnou svět během několika minut pomocí Twitteru, zatímco na oficiálních zpravodajských kanálech se objevují až vzápětí (někdy jde o rozdíl mnoha desítek minut). Obrovská uživatelská základna Twitteru zaručuje, že pokud se něco děje, je pravděpodobné, že u toho je i někdo s mobilním telefonem s Twitter účtem. Je jedno, jestli jde o zemětřesenívJaponsku, přistáníletadlanařeceHudson nebo úmrtíWhitneyHouston či binLádina. I přes menší uživatelskou základnu začínají už i u nás mít sociální sítě v čele s Twitterem důležitou zpravodajskou váhu.

Pojďme na to!

Pokud jste v tuhle chvíli alespoň trochu nalomeni, odvedla jsem svou část práce. Pokud ne… je nějaký důvod, proč Twitter prostě nevyzkoušet a nezjistit na vlastní kůži, co na něm všichni vidí? Zkusme to společně.

Založení účtu je jednoduché. Jděte na stránku www.twitter.com (v pravém horním rohu si můžete rovnou vybrat český jazyk) a hned na první stránce můžete po vyplnění jména, e-mailu a hesla kliknout na žluté tlačítko Sign up for Twitter, resp. Zaregistrujte se na Twitteru. V dalším kroku si vyberete své uživatelské jméno, které je jedinečné a identifikuje vás při komunikaci. Po vytvoření účtu vás Twitter provede základními nastaveními a představí vám jednotlivé funkce.

Důležitým krokem je nastavení vašeho profilu. Některé z kroků s vámi provede Twitter během úvodního seznamování, doporučuji ale jako jednu z prvních aktivit kliknout na “anonymní avatar” se šipkou v pravém horním rohu stránky. Tady najdete základní uživatelské menu a v něm i Nastavení.

Se soukromničením to nepřehánějte

Velikost Twitteru znamená, že uživatelé už začínají být vybíraví v tom, koho sledují. Musíte jim o sobě tedy něco říct. Není potřeba se násilně prodávat, stačí jen pár základních informací o vás. Ty najdete v Nastavení v záložce Profil. Můžete si zde aktualizovat svůj profilový obrázek, vyplnit jméno, lokalitu, vaše internetové stránky a krátké info o 160 znacích, kterým řekněte světu, kdo jste. Můžete vyjmenovat slova, která vás definují, například “student, lyžař, věčný optimista, geek, Android user”, případně napsat jednu či dvě věty, například: “Jsem věčně optimistický geek, který miluje OS Android, rád lyžuje a ve volném čase studuje na VŠE.”

Jak už jsem zmínila, máte možnost mít zamčený účet (Nastavení – Účet), kterému český Twitter aktuální říká “Chránit mé tweety” pod možností Soukromí tweetu. České názvosloví je zatím potřeba brát s rezervou, opravdu se jedná o beta verzi, na které pilně pracují ostatní čeští uživatelé. Terminologie se tak může kdykoliv změnit. Pokud si zvolíte, že chcete chránit své příspěvky, můžete si vybrat, kdo je uvidí. Pokaždé, když vás někdo bude chtít sledovat, přijde vám upozornění a vy můžete uživatele buď schválit, nebo odmítnout.

Tato možnost má své klady i zápory. Přijde vhod, pokud si vážíte svého soukromí nebo jste nervózní z představy, že by cizí lidé viděli vaše příspěvky. Záporem ale je fakt, že tato možnost výrazně omezí počet lidí, kteří se vůbec pokusí vás sledovat.

Ostatní najdete snadno, ale pozor falešné účty

Jedna z nejdůležitějších částí používání Twitteru je skladba těch, které sledujete. Najít zajímavé účty není těžké. Prvním krokem zřejmě budou vaši přátelé, o kterých víte, že Twitter používají. V horní liště využijte vyhledávací pole a zadejte jejich jméno, případně přezdívku, kterou používají. Twitter vám v záložce Lidé nabídne vyhledané účty a pak stačí kliknout na avatar a v otevřeném okně na Sledovat.

Stejný postup lze uplatnit u celebrit a známých jmen. Tady ale dávejte pozor na falešné účty. Je potřeba použít zdravého rozumu k rozlišení toho, zda účet opravdu spravuje daná osoba, nebo se jedná o podvodný profil. Některé falešné účty matou záměrně, jiné se naopak vůbec netají tím, že nepatří osobám, které znázorňují, a navíc dokážou i pobavit – u nás doporučuji například @schwarzengergk, velmi populární @kardinalvlk už byl bohužel zrušen. Zahraniční celebrity nicméně používají tzv. ověřené účty, díky kterým jste schopni odlišit pravého uživatele od zástupů jejich napodobovatelů. Ověřený účet poznáte podle modrobílého odznaku vedle jména.

Pokud nevíte, kde začít se zajímavými účty těch, které zatím neznáte, doporučuji žebříček TOP101 československýchúčtů na Klábosení.cz. Následující dny, týdny a měsíce už jsou na vás. Pomocí účtů, které již sledujete, budete nacházet odkazy a doporučení na další kvalitní účty a váš Twitter se bude rozrůstat a uzpůsobovat vašim potřebám. Také pamatujte na to, že přestat sledovat něčí účet není urážka, pokud máte jiné zájmy. Nebojte se toho, nejste na Facebooku.

Jak navázat kontakt

Vše je nastaveno, začali jste sledovat pár dalších účtů, nastal čas napsat něco vlastního. Nejjednodušší je použít modré tlačítko vpravo v horní liště. K tweetu můžete připojit obrázek nebo lokalitu, ale také odkaz. Ten bude při odesílání automaticky zkrácen, abyste mohli využít maximum z nabízených 140 znaků. Zbývající počet znaků vidíte vedle tlačítka Tweet.

Pokud chcete poslat veřejně zprávu někomu konkrétnímu, stačí použít znak @ a za něj přidat uživatelské jméno, tedy například: “@annaud Ahoj, jak se máš?” Takovou zprávu přímo na své zdi uvidí pouze uživatelé, kteří sledují oba vaše účty, a také všichni, kdo si zobrazí váš profil. Pokud nebude oslovení hned na začátku zprávy, například: “Ahoj @annaud, jak se máš?”, uvidí ho všichni, kdo sledují váš účet. Ať tak či onak, oslovený uživatel zprávu uvidí ve svých Zmínkách (Mentions).

V případě, že chcete poslat soukromou zprávu, je potřeba, aby vás daný uživatel sledoval (je tím chráněno soukromí účtů). Potom stačí jít na profil uživatele a z rozbalovacího menu vybrat Poslat soukromou zprávu. Nikdo jiný takovou komunikaci neuvidí.

Jak volit slova

 

Zajímá vás, co máte na Twitteru psát? Cokoliv, o co máte chuť se podělit s ostatními, ale s mírou. Že jde o vágní odpověď? Twitter nezná konkrétní pravidla a já osobně bych vám řekla: Buďte takoví, jací jste. Pište o tom, co vás baví, sdílejte zajímavé odkazy, občas se nebojte to proložit roztomilou fotkou vašeho zvířecího mazlíčka nebo ne úplně korektním vtipem. Každou zprávu ale pište s vědomím, že si ji může kdokoliv přečíst. Zkuste si představit, že ji řeknete nahlas před plnou zasedačkou svých kolegů, nebo ještě lépe uprostřed náměstí v davu cizích lidí. To většinou zabírá.

Pokud se nebojíte jít za hranice již zmíněných korektních vtipů, nebojte se. Třeba takový DavidGrudl je zářným případem odzbrojující upřímnosti a černého humoru, na který ale sledující očividně slyší. Vaše názory, zájmy a váš vkus jsou jen vaší volbou, stejně jako je jen volbou ostatních, zda vás budou nebo nebudou sledovat.

Důležitou součástí je ale i komunikace a interakce s ostatními. Nepište jen o sobě, občas zareagujte na příspěvky ostatních, odpovídejte na zmínky, zapojujte se do diskusí a přeposílejte zajímavé tweety. Buďte aktivní součástí světa Twitteru a lidé to ocení.

A na závěr – nezapomeňte na to, že Twitter není jen v internetovém prohlížeči. Může být i ve vašem mobilnímtelefonučitabletu. Nebojte se toho, nikdy nevíte, kdy se přímo vedle vás stane něco zajímavého.

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

KTHXBYE! Novým jazykem na Twitteru je LOLCATZ

Češtinu už na Twitteru máme, tak co víc si přát, alespoň pokud jde o jazyky. Tak by se situace možná mohla zdát na první pohled. Jenomže nejnovější jazykovou verzi jste si pravděpodobně přáli, aniž byste o tom věděli. A to přesto, že novinka prozatím trpí svými nedostatky. Nový jazyk Twitteru vychází ze známých internetových memů o kočkách a jmenuje se LOLCATZ.
Přečtěte si více

Video: Twitter slaví 7. narozeniny #Twitter7

21. března 2006 (!) poslal Jack Dorsey na Twitter svůj první tweet a po sedmi letech je z Twitteru jeden z fenoménů doby. U příležitosti sedmého výročí připravil úžasné video oslavující největší zářezy, které nejenom proslavily samotnou službu, ale posunuly celý svět o pořádný kus dál.