Jedná Twitter s Microsoftem a Googlem o zpeněžení tweetů?

Podle dostupných informací jsou jednání již v pokročilé fázi. Na stole má být několik variant, jak mikroblogovací službě za takovou spoustu dat zaplatit (při nynějších 54 miliónech uživatelů je to přece jen pořádná hromada tweetů). Jedna z nich zahrnuje několik milionů dolarů, další pak různou míru finančního vyrovnání doplněnou podílem na zisku držitele licence.

Velmi podstatnou informací je to, že v každém případě půjde o nevýhradní licenci, jelikož Twitter chce v bitvě o vyhledávací engine budoucnosti zůstat nezávislý a nestranný. To znamená, že v krajním případě by mohly licenci získat nejen Google i Microsoft, ale třeba i Yahoo. Samozřejmě nelze vyloučit ani tu variantu, že dohoda nebude uzavřena s žádnou ze zmíněných společností.

Fakta nebo dohady?

Ke spekulacím se bohužel nevyjádřila žádná pověřená osoba ani jednoho ze tří aktérů, a tak je nelze nijak ověřit. Ovšem taková dohoda dává smysl – kdyby Twitter chtěl přijít s vlastním vyhledávačem (i třeba jen pro tweety), skoro nevyhnutelně by si vylámal zuby na konkurenčních vyhledávačích obou velkých firem. Mnohem více se mu vyplatí, a v dalších oblastech už k tomu také přistupuje, vytvořit širokou otevřenou platformu, do které by se mohlo zapojit mnoho dalších subjektů, od vyhledávačů, přes vydavatele, až k vývojářům.

Twitter se navíc v současné době snaží povzbudit růst a upevnit současnou pozici zlepšováním poskytovaných služeb. V obojím mu integrace do dvou největších vyhledávačů může přinést jedině výhody.

Prodej se nekoná, co si počnout?

Vzhledem k tomu, že nedávno byl novými investicemi navýšen kapitál Twitteru nejprve o 55 milionů dolarů, a následně o dalších 100 milionů, to nevypadá, že by jeho majitelé uvažovali o prodeji. Mnohem pravděpodobnější varianta je, že se rozhodli sami utvářet budoucí podobu služby. A druhá nejvýhodnější věc pro velké vyhledávače, hned po koupi celého Twitteru, je možnost nabídnout všechny informace obsažené v milionech nových tweetů, které denně přibývají, ve svých výsledcích.