Jak USA vytvořily “kubánský Twitter”, aby vyvolaly nepokoje na Kubě

Úřad Spojených států pro mezinárodní vývoj, USAID, vytvořil v roce 2010 speciální kubánský klon Twitteru. Cíl? Inspirovat Kubánce k protivládním aktivitám. Projekt se ale příliš nezdařil a do roku 2012 se opět odmlčel.

USAID je úřad americké vlády, který se běžně zabývá rozdělováním humanitární pomoci Spojených států potřebným částem světa. V roce 2010 ale tenhle úřad rozjel ještě jeden projekt, který se od jeho hlavních oficiálních aktivit podstatně odlišoval.

Šlo o tvorbu kubánského klonu Twitteru, který by prostřednictvím SMS zpráv umožňoval Kubáncům komunikaci mimo kontrolu lokální vlády. Plán byl takový, že služba s pomocí běžných populárních témat, jako jsou fotbal, hudba a počasí, nabere několik set tisíc uživatelů. Až bude naplněn uživatelský limit, budou zpřístupněna i témata politická. Ta měla být laděna mírně antirežimním směrem. Oficiálním cílem služby, která podle kubánského slova pro ptačí cvrlikání dostala název ZunZuneo, bylo podle úředních dokumentů “reformování poměru moci mezi státem a společností”.

ZunZuneo nabízelo mladým Kubáncům něco, co bylo na místní poměry nevídané. Služba byla do určité míry zdarma (jedna SMS denně) a v řádu měsíců nabrala dvě desítky tisíc uživatelů, díky čemuž její uživatelé měli ohromný informační dosah. Společnost, která síť provozovala, sídlila oficiálně ve Španělsku a vlastněná byla další firmou z Velké Británie.

Největší výzvou přitom bylo udržet v tajnosti, že ZunZuneo je ve skutečnosti projektem americké vlády. Proto bylo v roce 2011 rozhodnuto, že ZunZuneo se stane nezávislou společností s vlastním managementem (který o vazbách na vládu Spojených států neměl vědět), a cíle “demokratizace Kuby” bude naplňovat jenom mimochodem. Skrýt původ služby se dařilo velmi dobře, o vazbách na USA neměli tušení ani samotní uživatelé z řad mladých Kubánců, kteří po něm pátrali kvůli její “nečekané štědrosti”.

Udržitelný model se nenašel

Cíl přeměnit projekt na nezávislou společnost se ale nezdařil a v projektu zatím za SMS zprávy poskytované uživatelům zdarma průběžně mizely desítky tisíc dolarů. Ty navíc putovaly kubánskému státnímu telekomunikačnímu monopolu Cubacel. Počet uživatelů mezitím dosáhl svého vrcholu, 40 tisíc.

Od roku 2012 ZunZuneo pomalu přestávalo fungovat, jak postupně docházely prostředky, které USAID na projekt vyhradilo, a mizela ochota potřebné částky investovat dlouhodobě. Výpadky byly zprvu občasné, pak dlouhodobější, až se nakonec SMS zprávy uživatelům odmlčely docela. Kubánská vláda mezitím také pochopila, že služba je pro ni potenciální hrozbou, přestože v té době se na ní ještě nic protirežimního nedělo, a objevily se z její strany snahy ZunZuneo blokovat.

A tak do konce roku ZunZuneo zcela zmizelo. Jeho mladí uživatelé přitom nejméně do roku 2013 (a mnozí dodnes) neměli nejmenší tušení, že šlo o projekt americké vlády.

Co na to americká oficiální místa? Mnozí představitelé amerického Kongresu tvrdí, že přestože podle federálních předpisů musí o utajených projektech zaměřených na změny zahraničních režimů vědět, o ZunZuneu neměli ani tušení. Několik senátorů se proto zjištěními chce tento týden začít zabývat. Oficiální vládní stanovisko naopak říká, že projekt nebyl utajený, pouze diskrétní, a že jeho cílem bylo umožnit Kubáncům svobodnější, nemonitorovanou komunikaci.

A Kuba? Zmocněnec pro vztahy se Spojenými státy prohlásil, že jde o další důkaz, že USA jsou stále ochotné investovat miliony dolarů, aby Kubu destabilizovaly a změnily její politický režim. Což je sice do jisté míry pravda, částečně to ale ignoruje fakt, že projekt skončil především kvůli nechuti amerických úřadů jej nadále financovat.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Engage 2012: Co Socialbakers prozradili o social marketingu

Čeští Socialbakers si včera v New Yorku uspořádali vlastní malou konferenci na téma marketingu a sociálních médií. V jejím průběhu zazněla kromě nevyhnutelných prodejních prezentací i řada zajímavých údajů, statistik a doporučení k aktivitám značek především na Facebooku, které stojí za to shrnout alespoň s pomocí komentovaných screenshotů získaných ze streamovaného přenosu.