Jak se liší chování fanoušků získaných přes mobil a počítač

Jaké jsou rozdíly ve vnímání a následném využití mobilní a klasické inzerce na miliardové sociální síti z pohledu uživatele? Na to se podívala studie od společnosti AdParlor, která zjistila, že zdaleka nejsou jen v ceně a proklikovosti. Liší se i konverze a především chování uživatelů a nových fanoušků přicházejících z různých reklam.

V případě studie AdParlor nazvané State of Facebook Mobile Advertising jde o jednu z vůbec prvních studií zaměřených specificky na mobilní reklamu na Facebooku. Reklamu cílenou na mobilní zařízení sociální síť umožnila teprve na začátku července, svým způsobem se tedy pořád jedná o novinku, se níž se marketéři i zadavatelé stále učí zacházet.

Protože reklama Facebooku na mobilních telefonech je vždy ve formě Sponsored Stories, je záhodno ji pro přesnost výsledků srovnávat s desktopovou reklamou stejného typu. Přesně to také v AdParlor učinili a Sponsored Stories na počítačích a mobilních zařízeních srovnávali z několika různých úhlů pohledu. Pro doplnění kontextu je nicméně u většiny srovnání doplněn i průměrný výkon veškeré desktopové reklamy na největší sociální síti.

Vyšší proklik, nižší cena, ale menší konverze

Předně agenturu zajímala cena a proklikovost různých typů reklam. Mobilní reklamy mají proklikovost velmi vysokou, přes 1,3 procenta. Tento údaj stojí proti o málo více než desetině procenta u Sponsored Stories na desktopu a méně než desetině procenta u obyčejných reklam. Cena za proklik je přitom na mobilech nižší, AdParloru vyšla na 0,42 dolaru, zatímco v případě tradičního umístění to bylo 0,54 dolaru.

Proklikovost reklamy na Facebooku

Na druhou stranu ale mobilní reklamy měly, alespoň v případě kampaní zaměřených na získávání fanoušků, menší konverzní poměr. Zatímco v případě nemobilních Sponsored Stories se fanoušky stalo 90,19 procenta z prokliknuvších se uživatelů, u všech desktop reklam to bylo 74,45 procenta a u mobilní reklamy nejméně, pouze 68,4 procenta.

Platí ale, že způsob měření konverzí, který Facebook používá, příliš mobilním reklamám nenahrává. Vzhledem ke specifikům ovládání dotykového displeje je také u mobilní reklamy vyšší podíl nechtěných prokliků, ze kterých konverze příliš nekoukají.

Nejraději se uživatelé baví, neradi počítají peníze

Proklikovost se lišila i podle odvětví, na které se mobilní reklama snažila upoutat pozornost. Výrazně nejvyšší byla pro zábavní průmysl, kde výkon přes 2 procenta byl téměř dvojnásobný oproti CTR stejných reklam u ostatních odvětví. Nejhůře se vedly finance, jen 0,5 procenta.

Zajímavé je, že reklamy směřované na rodičovství, krásu a vzhled měly velmi nízké výkony na osobních počítačích, ještě nižší než finance, na mobilech ale obsadily druhou a třetí pozici. Tento výsledek, pokud by jej další nezávislé studie potvrdily, naznačuje, že mobilní publikum je otevřeno jiným tématům než uživatelé počítačů.

Proklikovost reklamy na Facebooku podle odvětví

Protože Facebook nyní umožňuje měřit i to, co uživatel přivedený reklamou na stránku na Facebooku dělá poté, co stránce dá Like, povedlo se v rámci kampaní zaměřených na získávání Like odhalit, jak se liší následný engagement těchto nových fanoušků. A čísla to jsou víc než zajímavá – to, co noví fanoušci na stránce dělají, se totiž podle přístupového zařízení zásadně liší.

Více komentářů a Likes, méně vlastních příspěvků

Zatímco uživatelé, kteří přistupují přes mobilní telefony, o 22 procent častěji komentují příspěvky na stránce a o 63 procent častěji jim dávají Like, desktopoví uživatelé menší aktivitu bohatě vynahrazují jinak. Pokud se totiž zaměříme pouze na vytváření vlastních příspěvků, prohlížení fotografií, přehrávání videa a klikání na odkazy, zapojují se do těchto činností uživatelé sedící u počítačů šestkrát až osmkrát více.

Důvodem pravděpodobně je, že všem těmto aktivitám současná mobilní podoba Facebooku příliš nenahrává, a tak uživatelé místo toho komentují a lajkují obsah, což přináší daleko menší komplikace. Je velmi dobře možné, že při případných změnách mobilní funkčnosti Facebooku by došlo k setření těchto rozdílů.

To ale nic nemění na současném stavu a na tom, že výše zmíněné odlišnosti mohou mít za následek nutnost velmi odlišného nakládání s mobilní a desktopovou reklamou pro dosažení optimálního efektu. V praxi bude obvykle potřeba obě formy reklamy propojit, mobilní reklamy totiž Facebook zobrazuje řádově méně často, proto s nimi při rozsáhlejší kampani velmi pravděpodobně nevystačíte.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Facebook je jako židle. A banán. A koťátko

Když Facebook před pár dny dosáhl miliardy uživatelů, nejspíš vám neuniklo ani jeho emotivní reklamní video. A pokud vám snad přeci jen uniklo, měli byste to napravit. Nikoliv kvůli uměleckému zážitku či hlubokomyslnému filosofování, k němuž klip nabádá. Spíše proto, že bez znalosti originálu prostě dostatečně neoceníte krásu některých parodií, kterými se internet bleskově naplnil.