Jak jsme zvládali živý přenos bez přenosového vozu a ušetřili tak polovinu nákladů

Pro sportovní festival Wannado jsme v Praze dokázali zařídit 8 hodinový živý přenos přes Facebook, který sponzorovala Hello bank. Zvládli jsem to, aniž bychom si museli půjčovat drahý přenosový vůz a tak jsme v České produkční našemu klientovi ušetřili polovinu nákladů za technické zabezpečení přenosu. Pro festival se 13.000 návštěvností jsme si totiž byli schopni techniku poskládat sami a zvládli jsme ukočírovat 4 naše a 2 další kamery, moderátora studia i hlavní stage.

Wannado je největší náborový sportovní festival v České republice pro děti i dospělé. Už 8 let inspiruje českou populaci k pohybu a pomáhá s výběrem vhodného sportu. Dá se říct, že chce především děti přivést od počítačové klávesnice a mobilů zpět ke zdravému pohybu. Akce se konají v několika městech a ta největší v Praze v Hamrech na Braníku, kterou letos navštívilo přes 13.000 lidí. Na místě se jednotlivé sporty prezentují stánky nebo rozhovory se samotnými sportovci. Celkem se představilo přes 100 klubů, které reprezentovaly 90 sportů.

Byli jsme osloveni, zda bychom právě pro ten nejrozsáhlejší, tedy pražský festival Wannado, nezvládli připravit celodenní živý přenos na Facebooku, který měl vzniknout za sponzorství Hello bank. Nejdříve vše vypadalo jako běžné natáčení na jednu kameru. Když jsme ale začali zjišťovat, jak obrovský má celá akce záběr a jaký má potenciál, začaly požadavky na přenos narůstat doslova geometrickou řadou. Počet kamer i lidí se zvyšoval, chvíli to vypadalo, že budeme snad natáčet Ben Hura. Na akci s takovýmto rozsahem by bylo nejlepší půjčit přenosový vůz, což by ji ale notně prodražilo.

Proto jsme se rozhodli, že vše připravíme sami. Poskládali jsme si vlastní přenosové středisko z jednotlivých kusů techniky v doslova polních podmínkách. Stačil nám stan 3×3 metry a pár festivalových laviček. Do něj jsme potřebovali řadič, který nám třídil signál, abychom s ním mohli pracovat ve střižně a připravili jsme zařízení pro jeho odesílání. Důležité bylo ale i naše know how. Museli jsme totiž rychle řešit problémy. Například se vzdáleností zázemí od studia, kam nedosáhnul žádný optický kabel. Nakonec jsme vše vyřešili přes Wi-Fi, k čemuž se nám podařilo sehnat partnera s dostatečně silným signálem.

Malý přenosový vůz s technikem, ale bez kameramana a kamer stojí přibližně jednou tolik, než naše vlastní řešení. Ušetřili jsme tak klientovi polovinu nákladů za technické zabezpečení přenosu.

Se zvyšujícími se požadavky na přenos se z jednoho člověka s kamerou stalo celkem 10 lidí, kteří zařizovali vše potřebné a hlídali například návaznost vysílání. Ve výsledku náš režisér Jakub Novotný řídil 4 naše a 2 další kamery, moderátora studia i hlavní stage. U kamer bylo důležité, aby byly všechny nastavené stejným způsobem – na stejný formát a stejný počet snímků. Zvuk jsme ale drželi externě od obrazu, abychom ho mohli lépe ovládat. Také jsme dokázali rychle připravit grafickou podobu celého přenosu.

Postavili jsme malé studio, ve kterém se moderování ujal bývalý akrobatický lyžař a olympijský vítěz Aleš Valenta. Přenos se skládal ze sledů živého vysílání, rozhovorů a také starších materiálů a informací o sponzorech, takže byl velmi náročný na koordinaci. Kromě reálného přenosu jsme museli hlídat například časy, na které mají dorazit jednotliví hosté. Mezi nimi byli atletka a běžkyně na lyžích Eva Vrabcová Nývltová nebo olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek. Zapojili se také přední odborníci na pohyb a sportování dětí i dospělých. Pozornosti našeho studia neuniklo ani zdolávání Ninja Race nebo střelba na Biatlonu.

Video běželo celý den na Facebookových stránkách festivalu Wannado a na také na profilu biatlonistky Gabriely Koukalové, kde jej sledovalo téměř 20.000 uživatelů. Kvůli přenosu navíc na akci dorazili lidé, kteří si jí díky němu přes den všimli. A kdy začíná vaše akce a kolik tisíc lidí na ni přijde?

Total
0
Shares
Další články